Menopauza, określana również mianem przekwitania lub klimakterium, to okres w życiu kobiety polegający na zanikaniu aktywności jajników. Zazwyczaj pojawia się u kobiet w wieku 45-50 lat. Nie są to jednak sztywne ramy. Organizm każdej kobiety jest inny, dlatego też do kwestii przechodzenia menopauzy powinno się podchodzić indywidualnie. Zbyt wczesne pojawienie się klimakterium może być też związane m.in. z różnymi chorobami i leczeniem onkologicznym.
Podczas menopauzy jajniki przestają wydzielać estrogen. Zwiększa się za to stężenie hormonów FSH (folikulotropowego) i LH (luteinizującego). Towarzyszy temu ustanie krwawienia miesiączkowego. Samo przekwitanie to jednak długotrwały proces, który może trwać nawet do kilkunastu lat. Składa się z trzech faz:
W każdej z nich mogą pojawiać się nieco inne objawy w różnym natężeniu dolegliwości. Do najczęściej występujących zalicza się jednak:
W okresie przekwitania mogą pojawić się też inne, bardziej nietypowe objawy, takie jak bóle stawów, zawroty głowy czy kołatanie serca.
U każdej kobiety menopauza może przebiegać nieco inaczej, z odmiennym nasileniem dolegliwości. Czasami jednak stają się one na tyle dokuczliwe, że potrzebne jest zgłoszenie się do lekarza po pomoc. Może on zalecić hormonalną terapię zastępczą. Tego typu leki są jednak przepisywane po dokładnym zbadaniu pacjentki i można je kupić jedynie z receptą.
Istnieją inne sposoby na neutralizowanie nieprzyjemnych symptomów przekwitania. Jednym z nich jest stosowanie odpowiedniej diety oraz ziołowych preparatów. Można też wspomagać się lekami na menopauzę dostępnymi bez recepty. Lepiej jednak skonsultować ich stosowanie z lekarzem lub farmaceutą.
Tego typu wyroby medyczne dostępne są w formie kapsułek, tabletek powlekanych do połykania, tabletek dopochwowych lub też globulek dopochwowych. Wiele z nich bazuje na naturalnych fitoestrogenach i ekstraktach z roślin. W składzie tych preparatów można więc spotkać:
W okresie menopauzy niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad higieny. Dotyczy to sposobu mycia się, a szczególnie mycia okolic intymnych. W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu można wspomóc się produktami medycznymi, takimi jak majtki chłonne i wkładki anatomiczne.
Stosowanie odpowiedniej diety może pomóc w zapobieganiu infekcjom intymnym. Warto wzbogacić jadłospis o jogurty, kefiry i maślanki, a także ograniczyć spożycie cukru.
Inną dolegliwością pojawiającą się w tym okresie jest suchość pochwy. Jeśli jest ona zbyt dokuczliwa, to lekarz może zapisać preparaty zmniejszające ten objaw lub zalecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Kobiety aktywne seksualnie mogą również wspomagać się lubrykantami na bazie wody.
Jednak jednym z ważniejszych aspektów dotyczących dbania o zdrowie podczas przekwitania są regularne wizyty u ginekologa. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie mogą wywołać inne choroby, takie jak np. osteoporoza. Dlatego wszelkie nietypowe i niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem.