Skóra łojotokowa, przetłuszczająca się, ze skłonnością do trądziku jest trudnym przeciwnikiem. Bywa kapryśna, mało odporna na stres i zmiany związane z czynnikami zewnętrznymi, a także wahania hormonalne. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jej pielęgnację, zaczynając od samego sposobu jej oczyszczania. Jaki żel do mycia twarzy sprawdzi się najlepiej?
Jakimi cechami można opisać cerę trądzikową? Przetłuszcza się, widać na niej rozszerzone pory, a także zaskórniki. Miejscami pojawiają się też uciążliwe krostki, zwane niedoskonałościami, jak i większe, nieestetyczne ropne stany zapalne. Gruczoły łojowe pracują w przypadku takiej cery na zwiększonych obrotach. Gdzie leży przyczyna? To bardzo zróżnicowany problem, który może mieć podłoże zarówno w hormonach, jak i w samej naturze skóry. Zdarza się jednak, że za zwiększoną produkcję sebum, odpowiada niewłaściwa pielęgnacja.
Cerę łojotokową powinno się myć i oczyszczać z nadmiaru sebum, ale także uważać, aby jej nadmiernie nie przesuszyć. Może to bowiem działać niekorzystnie – gruczoły łojowe na wieść o niedoborach nawilżenia, produkują jeszcze więcej sebum, pory zapychają się i powstają zmiany trądzikowe: zaskórniki i niedoskonałości. Najlepszy sposób na taką skórę: stosować dwa różne produkty. O poranku sięgać po łagodniejszy żel oczyszczający, a wieczorem po wykonanym demakijażu, po „coś mocniejszego” dedykowanego cerze przetłuszczającej się.
Czasem lepiej jest stosować dwa preparaty z różnych marek, niż cały zestaw jednej firmy, żeby nie przedobrzyć z ilością substancji aktywnych. Skład może być podobny, a ich działanie w związku z tym – zbyt intensywne.
Kiedy się leczymy lub używamy kremów dedykowanych skórze trądzikowej, mycie i oczyszczanie skóry powinno być superdelikatne. A jeśli trądzik jest słabszy i nie stosuje się preparatów zewnętrznych z silnymi substancjami aktywnymi, wówczas warto sięgać po mocniejsze żele do mycia. Po zwilżeniu skóry i nałożeniu na nią takiego żelu oczyszczającego, można stworzyć z niego pianę i potrzymać ją na twarzy przez 1-3 minuty jako maseczkę. I dopiero spłukać. Wówczas substancje tj. glikol czy kwas salicylowy, przyniosą najlepsze efekty przeciwtrądzikowe
- tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska, specjalistka dermatolog z Kliniki WellDerm w Warszawie.
Jeśli wieczorem sięga się po intensywny preparat, o poranku warto używać delikatniejszego. Które produkty do mycia są szczególnie godne polecenia? Takie, które zawierają składniki nawilżające, jak kwas hialuronowy, glicerynę czy aloes. Najlepiej, żeby nie zawierały mydła, które ma zbyt wysokie pH i może działać komedogennie (prowokować powstawanie zaskórników).
Które produkty do mycia cery trądzikowej warto przetestować na własnej skórze? Poniżej przedstawiamy 5 kosmetyków, które doskonale oczyszczają cerę tłustą z wypryskami.
Antybakteryjny żel myjący do twarzy zawiera kwas migdałowy i salicynian sodowy. Są to składniki aktywne, które działają delikatnie złuszczająco na naskórek, a także zapobiegają powstawaniu kolejnych zmian trądzikowych. Preparat dokładnie oczyszcza pory i zapobiega pojawianiu się zaskórników. Nie zawiera mydła i nie niszczy naturalnej bariery ochronnej naskórka. Doskonały po całym dniu w makijażu.
Bioderma Sensibio Gel Moussant
Ten kojąco– łagodzący żel do mycia twarzy to odpowiedź dla skór podrażnionych i wrażliwych. A także – trądzikowych w trakcie leczenia. Skóry traktowane zewnętrznymi preparatami lub lekami doustnymi, często mają tendencję do złuszczania i reagowania podrażnieniem. Wówczas niezwykle ważne jest delikatne oczyszczanie. Żel Sensibio zawiera kompleks DAF, który wzmacnia skórę i zwiększa jej odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki temu, to preparat, który nie zaburza równowagi hydro-lipidowej. Przeciwnie – przywraca skórze nawilżenie, co przy stosowaniu wysuszających preparatów na trądzik, jest niezwykle ważne. Można go stosować nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem).
Sesderma Hidraven
Ten pienisty krem bez mydła stworzono z myślą o cerze delikatnej i wrażliwej, która źle toleruje mydło. Można nim nie tylko umyć skórę, ale traktować jako preparat do demakijażu twarzy i oczu. Czemu zawdzięcza tak łagodne działanie? Zawiera ekstrakty roślinne z rumianku, owsa, mimozy i aloesu. Jego mocną stroną jest też jeszcze jeden składnik aktywny – triklosan, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, więc idealne dla leczenia skóry trądzikowej.