zapachy szyprowe

Zapachy szyprowe - czym się charakteryzują i jakie są najładniejsze?

Tajemnicze, wyrafinowane, wyjątkowo trwałe. Te trzy określenia pasują do perfum z rodziny szyprowych. Czym jest szypr, jakie zapachy zawierają charakterystyczne dla niego nuty i komu polecamy te perfumy? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania. 

Czasami wystarczy znać jedną - dwie ulubione nuty kompozycji, żeby wybrać odpowiedni zapach dla siebie lub bliskiej osoby, którą chce się nim obdarować. Albo znać dwa lub trzy zapachy, po które najczęściej sięga. Zwykle – choć w świecie zapachów nie musi to być regułą – wybieramy kompozycje z tych samych rodzin. Ale pomimo, że dość łatwo przychodzi nam nazwanie perfum świeżych, drzewnych czy kwiatowych, szypr brzmi jak szyfr i dla wielu wciąż pozostaje najmniej znaną rodziną zapachową. Co zaten oznacza zapach szyprowy?

Zapachy szyprowe - co to znaczy?

Historia perfum szyprowych zaczęła się ponad sto lat temu, kiedy mistrz Francois Coty w 1917 wprowadził na rynek zapach o nazwie Chypre. Czym pachniał? Bergamotką - gorzką zieloną pomarańczą, cytryną, pomarańczą, kwiatem pomarańczy, goździkiem, ylang-ylang, różą, jaśminem, lilią, irysem, kadzidłem, piżmem, cywetem, mchem dębowym, paczulą, styraksem. A od niego zaczęła się prawdziwa rewolucja! No dobrze, ale co ma wspólnego nazwa Chypre, z rodziną zapachów szyprowych? Po francusku Chypre, to Cypr. A podstawą zapachów szyprowych jest baza z mchu dębowego, który pochodzi z tej wyspy.

Oprócz tego akordu, najbardziej charakterystyczną piramidą zapachową dla rodziny perfum szyprowych jest:

  • głowa z nut cytrusowych (z nutami bergamotki, cytryny, pomarańczy, grejpfruta),
  • kwiatowe serce (z nutami jaśminu, róży, konwalii),
  • baza z mchem dębowym, labdanum, nutami animalistycznymi (ambrą, piżmem, cywetem, skórą) i paczulą.

Oczywiście, jak to w świecie perfummogą być różne warianty zapachów szyprowych: szyprowo-aromatczne, szyprowo-kwiatowe czy szyprowo–skórzane. Ale te trzy elementy – głowa, serce i baza, zwykle pozostają bliskie klasykowi, z którego się wywodzą, czyli kompozycji Chypre z 1917 r.

Perfumy szyprowe - dla kogo?

Z rodziny zapachów szyprowych wywodzi się wiele klasyków i legendarnych kompozycji zarówno dla niej, jak i dla niego. Po perfumy szyprowe mogą śmiało sięgać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Poniżej prezentujemy najładniejsze. 

Zapachy szyprowe damskie

Kompozycje z rodziny szyprowych są bardzo różne, ale mają w sobie charakterystyczną, tajemniczą bazę i pewne nuty, które powtarzają się jak refren. W przypadku perfum szyprowych dla kobiet, zdarza się, że mech dębowy bywa zastępowany piżmem lub ambrą.
Najbardziej popularne są kompozycje szyprowo- kwiatowe lub szyprowo- owocowe. Przykład takich zapachów? Chloe Nomade z frezją, mirabelką i mchem dębowym. Pachnie słońcem, pustynią i tajemnicą. Ciepłem i przygodą. Przepiękna kompozycja, która nie bez powodu ma wiele fanek i jest bestsellerem.

Bliżej klasycznego Chypre jest natomiast inna kultowa kompozycja, czyli Lancome Idole. Czym pachnie? Bergamotką, jaśminem, różą, cedrem, paczulą, wanilią. Jest nowoczesną odpowiedzią na zapachy szyprowe i najwyraźniej genialnie się odnajduje, bo ma ogromne grono amatorek. Podobnie zresztą jak legendarny Giorgio Armani Si. To zapach z nutami liści czarnej porzeczki, frezji, róży majowej, paczuli, ambroxanu i nut drzewnych. Wyjątkowo kobiecy, tajemniczy i piękny.

Przykładem zapachu szyprowo-owocowego może być Salvatore Ferragamo Emozione. Oprócz klasycznej w wielu perfumach szyprowych bergamotki, zawiera nuty brzoskwini, irysa, piwonii, helitropu, róży bułgarskiej zamszu, paczuli oraz białego piżma.

A szyprowo-owocowa-kwiatowa, jest kompozycja Jimmy Choo Floral. Pachnie bergamotką, mandarynką, nektarynką, a także magnolią, kwiatami moreli, groszkiem wiosennym, piżmem, ambroxanem oraz nutami drzewnymi. A to tylko niektóre przykłady kobiecych zapachów z szyprem w tle.

Zapachy szyprowe męskie

Kompozycje zapachów szyprowych nie ograniczają się tylko do tych przeznaczonych dla kobiet. Gros dzieł z tej rodziny należy do perfum unisex lub męskich. Są to często wody kolońskie, bardzo świeże i zielone. Albo przeciwnie – mocno animalistyczne, cięższe, z nutami skóry. Najbardziej jednak popularne są zapachy dla mężczyzn szyprowo-cytrusowo-drzewne. Kultowy przykład? Terre d’Hermes z grejpfrutem, pomarańczą, pelargonią, czarnym pieprzem, wetywerią, mchem dębowym, cedrem, paczulą i benzoesem. To jeden z najlepiej sprzedających się zapachów marki Hermes, który ma rzesze fanów na całym świecie.

Inny przykład: Jaguar Classic Black. Czyli woda toaletowa dla mężczyzn z nutami pomarańczy, mandarynki, zielonego jabłka, geranium, kardamonu, gałki muszkatołowej, wody morskiej, wetywerii, białego piżma, drzewa sandałowego, mchu dębowego i cedru. Czyli męski odpowiednik legendarnego pierwowzoru.

Są też bardzo świeże kompozycje szyprowe jak perfumy Versace Eros. Czym pachną? Skórką cytryny, zielonym jabłkiem, liśćmi mięty, kwiatem geranium, wanilią, cedrem, wetiwerem i mchem dębowym. Te dwa ostatnie akordy są dość popularnym duetem, który mocno określa męskie (zwykle) gusta.

Inny przykład świeżości, jak spod prysznica to kompozycja unisex Jo Malone London Lime Basil & Mandarin. Woda kolońska z nutami limy, mandarynki, bergamotki, bazylii, bzu, irysa, tymianku, paczuli oraz wetywerii.

Na drugim biegunie są kompozycje męskie szyprowo-skórzane, jak Burberry London. Jakie nuty się w nim znajdują? Bergamotka, lawenda, cynamon, nuty skórzane, mimoza, opoponaks, liść tytoniu, drzewo gwajakowe oraz mech dębowy. Natomiast to tylko pięć spośród tysięcy wyjątkowych zapachów z tej rodziny. Warto ją bliżej poznać.

Sprawdź także inne produkty będące obecnie w promocji.

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Piramida zapachowa - jak ją czytać? Co oznaczają nuty głowy, serca i bazy? Czytaj więcej