Retinol to jeden z najmodniejszych składników ostatnich miesięcy. Jest tak nie bez powodu – jest wyjątkowo skuteczny! Jednak, aby zadziałał należy stosować go prawidłowo. Bardzo ważne jest, aby nie łączyć go z pewnymi substancjami. O jakich mowa? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.
O tym, jak stosować retinol możesz przeczytaj tutaj, a w tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat łączenia retinolu z innym substancjami aktywnymi. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę łączenie retinolu w jednej pielęgnacji z innymi substancjami aktywnymi, wyjaśnimy z czym retinol się lubi, a jakich połączeń lepiej unikać.
Retinol sam w sobie działa:
Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, nie powinno się łączyć retinolu z innymi substancjami o podobnym działaniu. Może to prowadzić do reakcji krzyżowych między substancjami i neutralizacji poszczególnych składników, co w efekcie nie da nam żadnych efektów, a wręcz może doprowadzić do podrażnienia skóry.
Choć sam retinol nie działa bezpośrednio na złuszczanie naskórka, to jednak reguluje procesy keratynizacji, co może prowadzić do przyśpieszonego oddzielenia się martwych komórek naskórka od skóry. W następstwie tego procesu możemy mieć złudne wrażenie, że to właśnie retinol powoduje złuszczanie. Jednak to nie retinol powoduje bezpośrednio złuszczanie, a jedynie przyśpiesza coś, co naturalnie zachodzi w naszej skórze - czyli wymianę starych komórek na nowe. Efektem ubocznym tego procesu może być złuszczanie, ale nie musi. Brak złuszczania po preparatach z retinolem nie oznacza, że jest on nieskuteczny.
Ze względu na przyśpieszenie procesu keratynizacji naskórka nie zaleca się łączenia retinolu z kwasami o działaniu złuszczającym. Szczególnie niebezpieczne może być użycie retinolu i substancji takich jak:
Oprócz kwasów, retinolu nie powinno się łączyć także z witaminą C w formie kwasu askorbinowego oraz niacynamidem. Retinol i witamina C będą powodowały wzajemną destabilizację. Wynika to z zakresu pH w jakim obie substancje wykazują największą i najlepszą aktywność. Witamina C ma pH mocno kwaśne, podczas gdy retinol neutralne i takim połączeniem sprawimy, że ani jedno ani drugie nie będzie dobrze działało. Nie zaleca się więc nakładania preparatów z witaminą C i retinolem w jednej rutynie pielęgnacyjnej, ale nie ma przeciwskazań, by stosować retinol wieczorem, a rano - witaminę C.
Podobnie sprawa ma się z niacynamidem, choć tutaj wiele zależy o stężenia. PH niacynamidu jest wyższe od retinolu, w związku z czym może dojść tutaj do osłabienia działania obydwu składników. Niacynamid w wysokim stężeniu lubi także podrażniać, dlatego nie zaleca się łączenia go w jednej rutynie z retinolem, aby zminimalizować ryzyko podrażnień.
Bardzo mało osób o tym pamięta, ale retinol jest tak naprawdę witaminą A. Wszystkie związki (z retinolem na czele), należące do pochodnych witaminy A rozpuszczają się w tłuszczach. Jakie to ma znaczenie w pielęgnacji? Należy odczekać przynajmniej 20-30 minut po aplikacji retinolu przed aplikacją kremu. Wiąże się to z tym, że większość lub część retinolu może pozostać w warstwie okluzyjnej (tej na powierzchni skóry) kremu. Wynika to z faktu, że retinol (jako witamina A) lubi tłuszcz i mając do dyspozycji odżywczy krem raczej pozostanie tam niż przemigruje do naszej skóry (w której także są lipidy, ale nie aż tak liczne jak w regenerujących kremach). Te umowne 20-30 minut, a w niektórych źródłach nawet godzina, to czas dla retinolu aby przedostał się wewnątrz naszej skóry zamiast mieszać się z kremem do twarzy.
Jako ciekawostkę warto dodać, że aby retinol przekształcił się w formę aktywną w naszej skórze musi przejść szereg przemian chemicznych. W tych przemianach niezbędny jest udział cynku. Warto zadbać o dietę zawierającą produkty o wysokiej zawartości cynku, aby retinol mógł wykazać swoje właściwości w całym zakresie. Cynk można znaleźć w wielu produktach w takich (np. jaja, nasiona słonecznika czy dyni, kasza gryczana). Nie decyduj się na suplementację cynku bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Retinol to substancja, której stosowanie wymaga wiele ostrożności. Jednak wbrew pozorom istnieje dużo składników czy substancji aktywnych, które warto stosować w jednej rutynie z retinolem. Będą to wszystkie substancje o charakterze łagodzącym i odbudowującym. Dzięki swojemu łagodnemu i naprawczemu charakterowi będą minimalizować ewentualne „szkody” wyrządzone przez retinol. Świetnie sprawdzą się substancje takie jak:
Oto produkty, które świetnie sprawdzą się stosowane wspólnie z retinolem polecane przez naszego eksperta: