Wysyp po retinolu

Wysyp po retinolu – kosmetolog tłumaczy, co zrobić i dlaczego się pojawił

Wysyp po retinolu może być frustrujący, ale nie musi oznaczać końca twojej przygody z tym składnikiem. Ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska, zdradza, dlaczego się pojawił i jakie kroki podjąć, aby go wyeliminować. Odkryj tajniki bezpiecznej pielęgnacji z retinoidami!

Produkty zawierające retinoidy od kliku lat podbijają internet, a wiele z nas postawiło na nie w codziennej pielęgnacji. Jednak nie u wszystkich, wprowadzenie ich do rutyny zakończyło się sukcesem. Rozmawiając z moimi klientkami często poruszamy temat retinolu. Podopieczne wspominają, że już w przeszłości próbowały serum czy krem z tym składnikiem, ale ich skóra niekoniecznie się z nim polubiła. Klientki często skarżą się na podrażnienie cery i wysyp, co skutecznie zniechęciło je do stosowania retinoidów. Kiedy ponownie proponuję włączenie ich do pielęgnacji, zauważyłam, że często spotykam się z niechęcią moich klientek. Jednak potem, wracają zadowolone, ponieważ dzięki moim wskazówkom, tym razem udało się uniknąć niechcianych efektów ubocznych.  

Wysyp po retinolu – przyczyny

Dość często, gdy zaczynamy stosować produkt z retinoidami skóra reaguje zaczerwienieniem, łuszczeniem, pieczeniem czy suchością. Niektórzy z nas doświadczają również nieprzyjemnego zjawiska, jakim jest tzw. wysyp po retinolu. Może on być wynikiem przyspieszonego procesu złuszczania martwych komórek naskórka , które „ujawnia” istniejące już zanieczyszczenia w porach. Najczęściej jedna jest on po prostu reakcją skóry na zbyt gwałtownie wprowadzony nowy składnik kosmetyczny.
 
Do najczęstszych błędów, jakie popełniamy wprowadzając retinol należą:
  • Zbyt częsta aplikacja – skóra potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego składnika aktywnego, początkowo nakładanie retinodiów dwa razy w tygodniu podczas wieczornej pielęgnacji w zupełności wystarczy.
  • Za wysokie stężenie – przy retinoidach ani częsta aplikacja, ani tym bardziej wysokie stężenie nie przyczynią się do skuteczności i uzyskania szybszych efektów, polecam uzbroić się w cierpliwość.
  • Złe przygotowanie skóry – wprowadzając nowy składnik aktywny do pielęgnacji musimy mieć pewność, że nasza cera jest w dobrej kondycji i jest prawidłowo odżywiona, tylko w takiej sytuacji jest gotowa na nowości.
  • Brak regeneracji – częstym błędem, który zauważam wśród moich podopiecznych jest brak dbania o tak ważny aspekt, jak właśnie nawilżanie i regeneracja skóry, ale nie tylko wtedy kiedy zauważymy suchość czy podrażnienie, ale właśnie na co dzień, każdego dnia.

Ile trwa wysyp po retinolu?

Czas trwania wysypu po retinolu to kwestia mocno indywidualna. Może się różnić w zależności od sposoby wprowadzenia składnika, jego stężenia, rodzaju skóry oraz procesów, które w niej zachodzą:

  • Jeśli wynika z podrażnienia skóry, a my zaczniemy szybko łagodzić skórę – nieprzyjemne objawy mijają po jednym lub dwóch tygodniach. 
  • Gdy pojawiajęce się zmiany to wypryski wynikające ze pobudzonego procesu oczyszczania się skóry, wtedy okres wysypu może trwać nawet cały okres odnowy komórowej , który średnio trwa około 28 dni.

Wysyp po retinolu – co zrobić?

Po pierwsze najlepiej na jakiś czas odstawić produkt z retinolem. Zazwyczaj polecam okres ok. dwóch tygodni. Należy obserwować skórę i w razie potrzeby go skrócić lub wydłużyć. 
 
W tym czasie stawiamy na delikatną pielęgnację. Dobrym pomysłami jest również rezygnacja z innych składników, jak kwasy, peelingi czy witamina C. Pielęgnacja nastawiona na regenerację powinna skupiać się wokół odżywiania, nawilżania i odbudowy. Dobrze sprawdzają się składniki takie jak: ceramidy, NNKT, wąkrotka azjatycka, laktoferyna, kwas mlekowy, pantenol czy alantoina.
 
Warto wybrać kosmetyki o właściwościach łagodzących, jak np. krem A-Derma Dermalibour+ CICA, w składzie którego dodatkowo znajdziemy ekstrakty z młodych pędów owsa, olej jojoba oraz kompleks cynk-miedź o oczyszczających właściwościach.
 
  1. Cena promocyjna 43,99 zł Cena regularna 59,99 zł
    Najniższa cena:  41,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Działanie kremu można również spotęgować aplikując serum o podobnych właściwościach. Od lat moim oraz moich klientek ulubieńcem jest serum Uriage Bariederm Cica Daily. Lekka, żelowa konsystencja oraz cudowne właściwości regenerujące na pewno wielu osobom przypadną do gustu.
  1. Cena promocyjna 120,99 zł Cena regularna 144,99 zł
    Najniższa cena:  96,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Aby przyspieszyć regenerację dobrze jest również wykorzystać maseczki do twarzy. Bardzo lubię te marki Mediheal, mają przystępną cenę i świetne składy. Maska Mediheal A:PE 2 zawiera m.in. wyciąg z szarotki alpejskiej, bakterie probiotyczne, wąkrotę azjatycką i betainę, które sprzyjają regeneracji podrażnionej cery. Rada ode mnie – maseczki świetnie sprawdzą się trzymane w lodówce. Chłodna tkanina dodatkowo ukoi skórę. 
  1. Cena promocyjna 9,99 zł Cena regularna 15,99 zł
    Najniższa cena:  10,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Kiedy już uda nam się uspokoić skórę, warto rozpocząć stopniowy powrót do stosowania retinolu. Dwa razy w tygodniu sięgnijmy po produkt o niewysokim stężeniu. Dopiero po dwóch, trzech tygodniach, jeśli nic niepokojącego nie będzie się działo z naszą skórą, możemy zwiększać częstotliwość, np. do trzech razy w tygodniu. Nie jest to jednak koniecznością. Nakładanie retinoidów nawet dwa razy może przynieść satysfakcjonujące efekty.
 
W międzyczasie, w pozostałe dni, pamietajmy o nawilżaniu i odżywaniu skóry. Stopniowo, jeśli nic złego nie będzie działo się z naszą skórą, możemy wprowadzać do pielęgancji dodatkowe składniki aktywne.  
 
WSKAZÓWKA 
 
Jeśli nie jesteś pewien/pewna czy retinoidy to odpowiedni składnik dla ciebie lub nie wiesz, jak prawidłowo wprowadzić je do pielęgnacji, warto udać się po poradę do specjalisty. Jako kosmetolog nie zajmuję się jedynie problemami skórnymi, jak trądzik, czy przebarwienia. Z chęcią doradzam również jak powinna wyglądać pielęgnacja cery, która nie ma większych problemów. Podczas takiej wizyty kosmetolog przeprowadza dokładny wywiad, analizuje aktualny stan skóry, a także dobiera produkty. Dzięki cennym wskazówkom można uniknąć nieporządnych efektów ubocznych. 
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Żeń-szeń koreański – właściwości i najlepsze kosmetyki z tym niezwykłym składnikiem Czytaj więcej