Utrata włosów dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Kiedy wypadanie zmienia się w schorzenie, które warto skonsultować ze specjalistą? Jak przebiega leczenie i czy są codzienne sposoby oraz kosmetyki, które mogą powstrzymać problem nadmiernego wypadania włosów?
Wiele osób skarży się na gorszą kondycję włosów w sezonie zimowym. Narażone są one właśnie teraz na zmiany temperatur i wilgotności, noszenie nakryć głowy, które mogą powodować zwiększone puszenie się włosów. Ale są też czynniki, które pogarszają jakość i gęstość włosów niezależnie od pory roku. Tego problemu nie można bagatelizować, bo może prowadzić do łysienia. Co warto wiedzieć o wypadaniu włosów i jak mu zapobiegać? Sprawdzamy.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi i jednego konkretnego czynnika określającego przyczyny wypadania włosów. Rodzimy się z konkretną ilością włosów, które są następnie w różnych fazach: anagenu, katagenu i telogenu. Anagen jest aktywną fazą wzrostu włosa, katagen przejściową, a telogen to faza, w której włos obumiera i wysuwa się ze skóry. Jeśli jeden włos, który wypada jest zamieniany przez nowy w fazie anagenu, mówimy o zdrowej kondycji włosów. Jeśli natomiast nie pojawia się kolejny włos i widać zmniejszenie objętości fryzury, warto się temu przyjrzeć.
Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Dziennie każdy z nas traci do kilkudziesięciu włosów. Jeśli w łazience, na szczotce lub poduszce pojawia się ich znacznie więcej – ok. 100 i stan ten utrzymuje się dwa miesiące, należy zgłosić się na wizytę do lekarza. Najbardziej odpowiednim adresem będzie specjalista dermatolog, który zwykle zleca podstawową morfologię krwi lub inne badania szczegółowe dotyczące poziomu witamin i mikroelementów. Wykonuje także badanie trychologiczne specjalnym aparatem, który powiększa widoczność włosa i skóry głowy, aby jak pod mikroskopem sprawdzić w jakiej są kondycji. I dopiero po takich badaniach dermatolog może dopasować leczenie.
RADA EKSPERTA
Najczęściej włosy wypadają po zimie i pod koniec lata, choć przerzedzenie jest zwykle procesem długim i podstępnym i nie jest związane ściśle z konkretna porą roku.
Jeśli nasiolone wypadanie włosów trwa dłużej niż 2 miesiące, czas poszukać dermatologa, który zbada stan skóry na głowie i rozpocznie odpowiednie leczenie. Zawsze warto zrobić wskazane przez lekarza badania i uzupełniać niedobory odpowiednio do potrzeb. W ten sposób unikniemy niepotrzebnych wydatków i zaoszczędzimy sobie skutków ubocznych stosowania niektórych suplementów. Przestrzegam przed pochopnym stosowaniem przypadkowych wcierek lub suplementów, gdyż opóźnia to postawienie diagnozy i właściwego leczenia.
Częstą przyczyną wypadania włosów są różnego rodzaju niedobory, np. żelaza, witaminy D. A także choroby tarczycy, diety - nieracjonalne odchudzanie, zaburzenia hormonalne. Czasami włosy wypadają po stosowaniu niektórych leków. Dość często jedynym uchwytnym czynnikiem jest stres
- dr n.med., Agnieszka Szewczyk, specjalistka dermatolog z Kliniki dr Chlebus.
A w jaki sposób może przebiegać leczenie zapobiegające wypadaniu włosów? Wszystko zależy od stopnia zaawansowania problemu i stanu zdrowia pacjenta. Jednym z popularnych zabiegów stosowanych, aby odżywić mieszki włosowe i pobudzić mikrocyrkulację krwi i limfy, jest mezoterapia skóry głowy. To zabieg, który wykonuje się w serii i do którego lekarz wybiera specjalne koktajle witaminowe.
Oprócz tego stosowane są wcierki, których zadaniem jest po pierwsze stymulacja włosów, aby przyspieszyć fazę wzrostu (anagenu), a po drugie odżywienie mieszków włosowych, aby wzmocnić ich łodygi na całej długości. Jeśli podejmie się leczenie i skonsultuje problem z lekarzem odpowiednio wcześniej, można po kilku miesiącach zobaczyć spektakularne efekty w gęstości włosów i zapobiec ich trwałej utracie.
Nie ma jednego sposobu leczenia problemu wypadania włosów. Składniki kosmetyków powinny być dobrze przemyślane i dobrane do problemu na skórze głowy. Inne do skóry suchej i podrażnionej (panthenol, masło shea, proteiny, kwas hialuronowy, niektóre składniki roślinne), inne do łupieżu i włosów przetłuszczających się (siarczek selenu, pirytonian cynku, cyklopiroksolamina, ichtiol jasny, imidazole), a jeszcze inne do włosów wypadających np. aminexil, minoxidil, czynniki wzrostu, kofeina.
Codzienna pielęgnacja ma wpływ na kondycję skóry głowy i włosów. Wybierając delikatne formuły do mycia, zmniejsza się ryzyko pojawienia się stanu zapalnego na skórze. Warto szukać kosmetyków i preparatów z jak najmniejszą ilością konserwantów, barwników, zapachów. Niektóre z nich zawierają aktywne składniki poprawiające wzrost mieszka włosowego oraz jego ukrwienie, a także witaminy, składniki łagodzące i ulepszające kondycję łodyg
- dodaje dr n.med., Agnieszka Szewczyk.
Najważniejszym elementem poprawy jakości włosów – poza zgłoszeniem się do specjalisty – jest aby nie pogarszać ich słabszej kondycji. I stosować na co dzień pielęgnację, która je wzmocni. A także unikać zbyt częstych zabiegów stylizacji, fryzur, które uciskają mieszki włosowe (np. mocne wiązanie włosów w kucyk wysoko na czubku głowy czy węzełek, mogą spowodować mechaniczne wypadanie włosów właśnie w miejscu, w którym znajduje się gumka do włosów) i zabiegów chemicznych.
Widząc, że włosy są coraz mniej gęste lub słysząc to podczas wizyty u fryzjera, warto zacząć działanie od codziennych zabiegów. Do mycia włosów należy dobrać szampon o delikatniejszym składzie, z mniejszą ilością konserwantów. Najlepiej taki, który nie zawiera drażniących skórę substancji powierzchniowo czynnych – siarczanów (SLES i SLS). Przy włosach cienkich i delikatnych nie należy ich dodatkowo obciążać zbyt odżywczymi formułami. Po każdym myciu skóry głowy, należy dokładnie spłukać szampon i odżywkę. Jeśli włosy są osłabione, nie owijać ich kiedy są jeszcze mokre turbanem z ręcznika, który może spowodować nadwerężenie mieszków włosowych. Warto też stosować płynne spreje ułatwiające rozczesywanie włosów po umyciu, żeby ich dodatkowo nie narażać na wypadanie mechaniczne, które wynika z szarpania szczotką czy grzebieniem. I suszyć je suszarką ustawioną na nieco niższą temperaturę. Zimą należy unikać wychodzenia z mokrą głową na mróz, bo to może dodatkowo wpłynąć na rozdwajanie się końcówek i osłabienie mieszków.
Bardzo pomocne w poprawie kondycji i gęstości włosów jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. W kategorii serum, wcierek i szamponów przeciw wypadaniu włosów, istnieje osobna półka kosmetyków dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Powód? Problem wypadania włosów u mężczyzn jest związany z hormonami (dihydrotestosteronem, odpowiedzialnym za łysienie) i często towarzyszą mu nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy lub łupież. U kobiet podłoże utraty włosów zwykle jest inne, a skóra głowy często bardziej sucha i podrażniona, a włosy – bardziej delikatne.
Zadaniem takich produktów jest po pierwsze: przywrócić dobre pH i kondycję skórze głowy, a po drugie – wzmocnić włosy od nasady dostarczając im niezbędnych substancji. Na liście najbardziej popularnych szamponów znajdują się, m.in.: Seboradin Przeciw Wypadaniu Włosów z kompleksem witamin i aminokwasów, Biotebal Men z biotyną, który stworzono z myślą o męskiej, przetłuszczającej się skórze głowy, szampon Sesderma Seskavel, który stymuluje wzrost włosów osłabionych i jest skuteczny w przypadku leczenia łysienia plackowatego i androgenowego. Pomocne są także odżywki, maski, lotiony, ampułki i serum, które aplikuje się nie tylko na same włosy, ale przede wszystkim na skórę głowy.
Regeneracyjne serum do włosów Regenerum ułatwia ich rozczesywanie, a także odżywia i nawilża od nasady. Syoss Salon Plex to serum odbudowujące, perfekcyjne do włosów zniszczonych przez zabiegi chemiczne, jak farbowanie, prostowanie czy rozjaśnianie. A także przez uszkodzenia mechaniczne. Serum rewitalizujące do włosów Phyto Phytocyane zostało specjalnie opracowane z myślą o włosach i skórze głowy kobiet. Genialnie wzmacniają i poprawiają jakość włosów. We wszystkich tych preparatach najważniejsza oprócz doboru do problemu jest systematyczność ich stosowania.