Zbyt duża ilość wypadających włosów podczas czesania, mycia czy też suszenia mogą być sygnałem alarmującym naszego organizmu. Nadmierne wypadanie włosów to jeden z częstych objawów po przebyciu Covid-19. Czy da się odbudować włosy po przebyciu wypadania telogenowego? W jaki sposób najlepiej to zrobić, by sobie nie zaszkodzić? Podpowiada ekspert Super-Pharm, trycholog Paulina Hanusz-Prętczyńska.
Szacuje się, że dzienna fizjologiczna utrata włosów wynosi od 50 do 100. Liczba ta jest indywidualna dla każdego z osobna. Kiedy obserwujemy zwiększoną utratę włosów trwającą już dłuższy czas, najprawdopodobniej mamy do czynienia z łysieniem telogenowym zwanym również wypadaniem telogenowym.
Przy wypadaniu telogenowym znacząco wzrasta odsetek włosów w fazie telogenu, a utrata włosów ma charakter niebliznowaciejący i rozproszony. Z tego typu problemem najlepiej udać się do specjalisty np. trychologa i jak najszybciej ustalić plan kuracji.
Pandemia Covid-19 wpłynęła na wiele aspektów zdrowia organizmu człowieka. Na tym etapie pojawiło się już również wiele badań dotyczących negatywnych skutków ubocznych po przebytym wirusie. Najczęściej odnotowuje się łysienie telogenowe, nasilenie lub początek łysienia androgenowego, nasilenie łojotokowego zapalenia skóry głowy, łysienie plackowate, a także trichodynia (ból skóry głowy).
Istnieje wiele przyczyn telogenowego wypadania włosów, do których zalicza się:
Te z kolei mogą również występować podczas chorowania na Covid-19, co może mieć bezpośredni wpływ na zwiększoną utratę włosów.
Przeczytaj również: Jak nawilżyć suchą skórę głowy? Trycholog zdradza skuteczne sposoby
Nie ma reguły na to, czy i kiedy mogą pojawić się powikłania na tle trychologicznym związanym z nadmierną utratą włosów czy też pogorszeniem się stanu skóry głowy. Nie jest to również zależne od przebiegu choroby – można przejść Covid-19 bez większych objawów, jak i z ostrym przebiegiem i w obu przypadkach może pojawić się problem nadmiernego wypadania włosów. Bazując na badaniach naukowych oraz praktyce gabinetowej, najczęściej problem wypadania włosów dotyka osoby o mocnym przebiegu choroby.
Nie da się zahamować postępującego już wypadania. Łysienie telogenowe jest łysieniem niebliznowaciejącym, rozproszonym i polega na przedwczesnym zakończeniu fazy anagenu (wzrostu) i szybszym przejściu w fazę katagenu i telogenu (spoczynku). Jeśli proces już się rozpoczął, nie mamy wpływu na włosy, które już weszły w fazę telogenu – te i tak muszą wypaść. Wypadanie telogenowe po Covid-19 najczęściej rozpoczyna się 2-4 miesiące od zadziałania czynnika sprawczego i według badań może trwać do kilku miesięcy.
CO MOŻESZ ZROBIĆ?
Po przebytej chorobie warto wykonać badania krwi pod kątem niedoborów i sprawdzić czy takowe nie występują. W sytuacji kiedy przyczyna wypadania (Covid-19) minęła, a pozostały w tym miejscu chociażby niedobry witaminowe – łysienie telogenowe nie zmniejszy się. Gdy zostaną zaobserwowane niskie poziomy witamin (np. kwasu foliowego, B12 czy D3), warto spytać specjalisty trychologa czy dermatologa o suplementację pod tym kątem.
Najważniejsze jest stworzenie odpowiedniego podłoża dla nowych włosów do wzrostu. W tym przypadku skuteczne mogą okazać się zabiegi oczyszczające na bazie kwasów medycznych lub zabiegi oczyszczające w zaciszu domowym np. peeling skóry głowy. Zdrowa skóra głowy to piękne i zdrowe włosy w przyszłości. Na tym etapie można spróbować również zabiegów stymulujących, pobudzających wzrost nowych włosów zarówno w gabinecie trychologicznym, jak i zaciszu domowym.
Niezwykle ważna jest także codzienna pielęgnacja włosów i skóry głowy. Osoby, które przeszły Covid-19 i borykają się z wypadaniem włosów, powinny wypróbować poniższe produkty.
Szampon doskonale sprawdzi się w przypadku codziennej pielęgnacji skóry głowy. Zadba o prawidłowe oczyszczenie nie naruszając przy tym równowagi mikrobiologicznej. Szampon sprawdzi się także u osób, które od urodzenia mają cienkie i rzadkie włosy - pomoże zwiększyć ich objętość.
W trosce o fizjologiczne warunki skóry głowy do wzrostu dla nowych włosów warto pamiętać o preparatach peelingujących, tym samym zapewniając sobie odpowiednie pH skóry głowy. Ten produkt od Vichy to właśnie tego rodzaju połączenie szamponu i peelingu. Jego zaletą jest hipoalergiczna formuła przywracająca odpowiednie pH skóry – 5,5. W składzie znajdziemy kwas salicylowy o działaniu złuszczającym, przeciwgrzybiczy pirokton olaminy oraz nawilżającą glicerynę. Aby dokładnie oczyścić skalp - szampon po spienieniu należy pozostawić do 5 minut.
Niezwykle istotna kwestia przy nadmiernym wypadaniu, a także stymulacji wzrostu nowych włosów. Świetnie w tej roli sprawdzi się lotion Ducray. W skład produktu wchodzą kreatyna w połączeniu z tetrapeptydem, które stymulują wzrost włosa. Formuła zawiera także kompleks witamin B5, B6 i B8 w celu wzmocnienia struktury włosów.
W formule produktu zawarte zostały specjalne składniki: Procapil, kompleks Pilotantum, Kofeina oraz sok z brzozy. Dzięki starannie dobranej formule produktu następuje poprawa mikrokrążenia, a w konsekwencji - następuje odżywienie mieszków włosowych. Sprawdzi się zarówno w przypadku okresowego wypadania włosów, jak i osób borykających się z przewlekłym wypadaniem.
To serum na bazie naturalnych składników hamujących wypadanie włosów i silnie pobudzający ich wzrost. W składzie znajdują się: siara bydlęca, mleko klaczy i proteiny jedwabiu o właściwościach silnie regenerujących skórę głowy. Produkt przeznaczony dla osób borykających się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Naprawdę działa!