Wybielająca pasta do zębów wrażliwych – czy to możliwe?

Wybielająca pasta do zębów wrażliwych – czy to możliwe?

Wrażliwe zęby wymagają szczególnej troski, zwłaszcza w zakresie doboru produktów do higieny jamy ustnej stosowanych na co dzień. Czy można wybierać do ich mycia pasty wybielające? Sprawdźmy.

Nadwrażliwość zębów jest powszechnie występującym problemem stomatologicznym. Zazwyczaj dotyczy osób pomiędzy 20 a 50 rokiem życia. Osoby mające wrażliwe zęby skarżą się na ból i dyskomfort pojawiający się podczas spożywania zimnych lub ciepłych potraw i napoi, ale nie tylko. Poza czynnikami termicznymi skutki nadmiernej wrażliwości zębów mogą być odczuwane także podczas szczotkowania zębów oraz w trakcie zabiegów stomatologicznych.

Skąd się bierze nadwrażliwość zębów?

Wrażliwe zęby są problemem bardzo wielu osób. Nadwrażliwość zazwyczaj rozwija się stopniowo. Najczęściej dotyczy zębów przedtrzonowych oraz kłów, w dalszej kolejności siekaczy oraz kolejno drugich zębów przedtrzonowych i zębów trzonowych. Początkowo jej skutki mogą być praktycznie niezauważalne. Z czasem zaś uczucie bólu i podrażnienia zębów mogą być coraz mocniej odczuwane.

Czynników wywołujących nadwrażliwość zębów jest kilka. Pierwszym z nich jest erozja szkliwa, za którą odpowiadają m.in. kwasy mające swoje źródło zarówno w jamie ustnej, jak i poza jej obszarem. Te pierwsze gromadzą się w większych ilościach szczególnie u osób cierpiących na zaburzenia odżywiania oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Drugie zaś są zawarte w spożywanych sokach owocowych oraz różnego rodzaju napojach gazowanych.

Do erozji szkliwa przyczynia się także zalegająca na powierzchni zęba płytka nazębna, jak również niewłaściwe szczotkowanie zębów, skutkujące urazami mechanicznymi [1].

Kiedy zęby stają się nadwrażliwe…

Stopień nasilenia bólu oraz dyskomfortu w przypadku wrażliwych zębów jest kwestią indywidualną. Podobnie jak rodzaj czynnika wyzwalającego owe odczucia. U niektórych osób ostry ból może pojawiać się wyłącznie podczas spożywania określonego rodzaju pokarmów, u innych zaś może towarzyszyć procesowi szczotkowania zębów. W skrajnych przypadkach pacjenci cierpiący na nadwrażliwość zębów uskarżają się na ból nawet podczas oddychania zimnym powietrzem.

Reakcja bólowa pojawiająca się w określonych okolicznościach sprawia, że osoby mające wrażliwe zęby uczą się eliminować czynniki będące źródłem dyskomfortu, np. poprzez unikanie spożywania zimnych lub gorących pokarmów [1]. Takie postępowanie nie jest jednak sposobem na trwałe wyeliminowanie nadwrażliwości zębów, a jedynie próbą zminimalizowania jej następstw, która najczęściej w znacznym stopniu pogarsza jakość życia pacjenta. Zamiast unikania źródła bólu zdecydowanie lepiej pozbyć się jego przyczyny.

Nadwrażliwość i co dalej? 

Nadwrażliwość zębów bywa przyczyną silnego dyskomfortu, dlatego należy z nią walczyć. W jaki sposób? Przede wszystkim koncentrując swoją uwagę na doborze właściwych produktów do higieny jamy ustnej. Najlepiej, aby zawierały substancje redukujące wrażliwość zębów poprzez tzw. zamykanie kanalików zębinowych. Wśród nich wymienia się m.in. fluor, wapń, cynę, glin. Uzupełnieniem szczotkowania powinno stać się płukanie jamy ustnej preparatami o właściwościach zmniejszających nadwrażliwość zębów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, ogromny wpływ rodzaju szczoteczki oraz samej techniki szczotkowania na redukcję poziomu wrażliwości. Używanie szczoteczki zbyt twardej oraz stosowanie dużego nacisku podczas szczotkowania wzmaga nadwrażliwość zębów i przyczynia się do spotęgowania problemu.

W zwalczaniu nadwrażliwości zębów duże znaczenie odgrywa także dieta. Wyeliminowanie z niej produktów zawierających duże ilości kwasów pomaga zmniejszyć nadwrażliwość. Warto więc wykluczyć z codziennego jadłospisu duże ilości soków owocowych, napojów gazowanych oraz ograniczyć spożywanie kwaśnych potraw.

Trzeba jednak pamiętać, że wymienione sposoby walki z nadwrażliwością zębów, choć skuteczne, nie zawsze bywają wystarczające. Niekiedy konieczna jest pomoc stomatologa i podjęcie odpowiedniego leczenia. Na szczęście są to jednak sytuacje stosunkowo rzadkie i w większości przypadków domowe sposoby stosowane skrupulatnie pozwalają ograniczyć wrażliwość zębów [1].

Nadwrażliwe zęby kontra pasta wybielająca

Nadwrażliwość zębów bez wątpienia jest problemem, który wymusza na pacjencie skupienie uwagi na właściwej higienie jamy ustnej. Jak już wspomniano powyżej, najlepiej sięgać po pasty do zębów dedykowane specjalnym potrzebom wrażliwych zębów. Nie oznacza to jednak, że to powinno być ich jedyne zastosowanie. Wiele osób ceni sobie bowiem właściwości wybielające stosowanych produktów, które pozwalają im zadbać o śnieżnobiały uśmiech. Na szczęście zmagając się z problemem nadwrażliwych zębów, wcale nie trzeba rezygnować z takiej możliwości. Okazuje się bowiem, że niektóre z past doskonale łączą w sobie zdolność ograniczania bólu spowodowanego wrażliwością zębów i właściwości wybielające.

Mowa oczywiście o pastach marki Sensodyne. To marka nr 1 rekomendowana przez dentystów* której produkty stanowią doskonałą odpowiedź na potrzeby wrażliwych zębów. W jej ofercie znalazły się pasty wybielające przeznaczone dla nadwrażliwych zębów np. Sensodyne Natural White i Sensodyne Extra Whitening.

Pasty Sensodyne nie tylko zmniejszają odczuwany ból, ale też zapewniają ochronę przed nadwrażliwością, chroniąc szkliwo zębów i zapobiegając ponownemu wystąpieniu problemu**. Dodatkowo pomagają usunąć przebarwienia z powierzchni zębów i przywracają im naturalną biel. Poza ochroną przed nadwrażliwością oraz zapewnieniem białego wyglądu zębom, pasty Sensodyne pozostawiają w jamie ustnej przyjemne uczucie świeżości i czystości, odświeżają oddech i chronią przed powstawaniem płytki nazębnej, kompleksowo dbając o zęby i dziąsła. Ich regularne stosowanie pozwala zachować najwyższy poziom higieny jamy ustnej, jednocześnie redukując problem nadwrażliwości zębów i poprawiając ich wygląd. Do szczotkowania zębów należy wybierać szczoteczki niezbyt twarde, najlepiej z miękkim włosiem, co w połączeniu z odpowiednią techniką szczotkowania pozwoli jeszcze skuteczniej zredukować nadwrażliwość zębów.

Źródła:

Tomaszewska I. M. „Nadwrażliwość zębów” (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow), data dostępu 16.10.2021.

* IQVIA Poland "Exploration of dentists' recommendation behaviours", December 2020

** Przy szczotkowaniu dwa razy dziennie.

Następny wpis
5 kosmetyków, które pokocha sucha skóra po lecie [WYBÓR EKSPERTA] Czytaj więcej