pielegnacja wlosow u mezczyzn

Wszystko o pielęgnacji włosów u mężczyzn [RADY TRYCHOLOGA]

Jak powinna wyglądać męska pielęgnacja włosów, aby były one zdrowe, gęste i nie wypadały? Co zrobić, aby opóźnić proces łysienia? O podstawach dbania o włosy u mężczyzn pisze ekspert Super-Pharm, trycholog - Paulina Hanusz. 

Mimo że pielęgnacja włosów u płci męskiej nie jest tematem na tyle popularnym, co pielęgnacja włosów u kobiet, nie znaczy wcale, że jest aspektem mniej ważnym. Bardzo często podkreśla się, że włosy są atrybutem człowieka - szczególnie te gęste i w dobrej kondycji. Każda zmiana w obrębie skóry głowy i włosów (zarówno u mężczyzn jak i kobiet) może być powszechnym problemem nie tyle estetycznym, co psychologicznym.

Nadal duża część mężczyzn nie posiada odpowiedniej wiedzy na temat pielęgnacji włosów. Bardzo często powielana jest jedna zasada „im szybciej – tym lepiej”, niestety w praktyce to się nie sprawdza...

Pielęgnacja skóry głowy u mężczyzn

"Zdrowa skóra głowy = mocne włosy" to hasło, które dosyć często można napotkać w internecie. Patrząc na to z trychologicznego punktu widzenia, bardzo dobry stan skóry głowy ma duży wpływ na wzrost mocnych łodyg włosów. Jeśli natomiast skóra głowy nie jest w najlepszej kondycji mogą pojawiać się problemy skórne takie jak: łupież suchy czy łupież tłusty, a także łojotokowe zapalenie skóry głowy, nadmierna praca gruczołów łojowych, pojawiające się stany zapalne.

Czym tak naprawdę różni się skóra mężczyzn od skóry kobiet?

Funkcje jakie spełnia skóra są takie same bez względu na płeć, natomiast wyróżnia się inne aspekty, które będą inne:

  • skóra u mężczyzn jest grubsza niż skóra u kobiet;
  • skóra u mężczyzn wykazuje mniejszą wrażliwość;
  • praca gruczołów łojowych jest bardziej intensywna u mężczyzn;
  • skóra u mężczyzn zawiera więcej kolagenu;
  • skóra u mężczyzn wykazuje niższe pH, aniżeli skóra u kobiet;
  • większa ilość włosów na ciele u mężczyzn będzie stwarzała warunki dla namnażania się drobnoustrojów;
  • skóra u mężczyzn jest nieco cieplejsza niż u kobiet.

WSKAZÓWKA

Pojawiające się białe „płatki” na włosach, ramionach, towarzyszący świąd czy stany zapalne, widoczne prześwity, powiększone zakola to znak, aby wybrać się do specjalisty i poprosić o pomoc. W takich przypadkach nie należy eksperymentować na własną rękę.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów i skóry głowy mężczyzny?

Skóra głowy (podobnie do tej na ciele czy twarzy), będzie wymagała regularnego peelingu i pozbycia się martwych komórek naskórka. Warto do pielęgnacji dodać peeling skóry głowy, aby:

  • oczyszczał skórę głowy;
  • regulował wydzielanie sebum;
  • zmniejszał świąd skóry;
  • częściowo lub całkowicie eliminował łupież;
  • przyspieszał wzrost włosów;
  • usuwał nadmiar środków stylizujących;
  • dodawał objętości fryzury.

Peeling może być w formie oczyszczającego szamponu, który z pewnością będzie opcją łatwiejszą w użyciu. Jeśli nie występują większe problemy skórne, peeling powinno wykonywać się 1x na 1,5-2 tygodnie. W przypadku stosowania dużej ilości stylizatorów odstęp ten należy zmniejszyć.

  1. Cena promocyjna 40,99 zł Cena regularna 59,99 zł
    Najniższa cena:  39,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Szampony do włosów dla mężczyzn polecane przez trychologa

Alternatywą dla peelingu mogą być oczyszczające szampony o silniejszym działaniu. U mężczyzn (choć nie tylko) sprawdzą się przykładowo:

Szampon ten dokładnie oczyści skórę głowy. W składzie probiotyczny enzym i mocznik o działaniu keratolitycznym, który w sposób delikatny będzie usuwał martwy naskórek. Dodatkowo w produkcie występuje kofeina pobudzająca mikrokrążenie, ekstrakt z zielonej kawy o działaniu antyoksydacyjnym czy też pochodna lukrecji o działaniu kojącym i nawilżającym.

Ten produkt również świetnie się sprawdzi w przypadku dokładnego oczyszczenia skóry głowy. Hipoalergiczna formuła przywracająca odpowiednie pH skóry – 5,5. W składzie znajdziemy kwas salicylowy o działaniu złuszczającym, przeciwgrzybiczy pirokton olaminy oraz nawilżającą glicerynę. Aby dokładnie oczyścić skalp - szampon po spienieniu należy pozostawić do 5 minut.

  1. Cena promocyjna 31,99 zł Cena regularna 39,99 zł
    Najniższa cena:  26,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 64,99 zł Cena regularna 93,99 zł
    Najniższa cena:  56,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Mycie skóry głowy powinno być zawsze dwukrotne, bez względu na produkt jaki jest użyty do pielęgnacji. Pierwsze mycie jest myciem wstępnym, natomiast drugie zasadniczym, w którym spieniony szampon należy pozostawić na kilka minut na skórze głowy.

Szampon w męskiej pielęgnacji powinien się opierać o prosty skład wzbogacony składnikami aktywnymi czy wyciągami roślinnymi np: mięta pieprzowa, olejek eukaliptusowy. Polecamy przykładowo:

Szampon swój skąłd opiera na colostrum bovinum, mleko klaczy oraz jedwab, które wykazują działanie oczyszcające oraz pobudzające mikrokrążenie tym samym odżywiając włosy. Skład ten będzie wpływał korzystnie na płaszcz hydrolipidowy, wzmocnienie włosów oraz regenerację skóry głowy.

  1. Cena promocyjna 69,99 zł Cena regularna 82,99 zł
    Najniższa cena:  68,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Delikatna formuła produktu sprawdzi się szczególnie wśród skór wrażliwych i normalnych. Nie narusza bariery hydrolipidowej, a zawarty w składzie kwas mlekowy pozwoli utrzymać odpowiednie nawilżenie.

  1. 39,99 zł
    Cena promocyjna 48,99 zł Cena regularna 65,99 zł
    Najniższa cena:  39,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Szampon na bazie wyciągu z pokrzywy o działaniu regulującym wydzielanie sebum - dzięki temu sprawdzi się w przypadku skór ze skłonnością do przetłuszczania. Produkt w sposób delikatny oczyszcza skórę głowy oraz reguluje wydzielanie sebum.

  1. Cena promocyjna 38,99 zł Cena regularna 61,99 zł
    Najniższa cena:  31,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

W.P. Słupek, Trychologia i kosmetologia w praktyce – wybrane aspekty, Warszawa 2019, s. 32-42

Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Kosmetyki, które poprawiają stan cery w trakcie snu. Dzięki nim rano obudzisz się piękniejsza! Czytaj więcej