Każdy z nas spędza coraz więcej czasu przed monitorami. Nawet jeśli nie pracuje przy komputerze, to wzrok ma utkwiony w smartfonach czy tabletach. Szkodliwość światła tych urządzeń mogą zminimalizować okulary do monitora. Jak wybrać okulary do pracy przy komputerze oraz na co zwracać uwagę?
Po okulary do pracy przy komputerze powinni sięgnąć nie tylko pracownicy biurowi, wpatrujący się w monitory przez co najmniej osiem godzin dziennie. Noszenie ich zaleca się każdemu, kto spędza przed monitorami więcej czasu, szczególnie dzieciom i młodzieży grającej w gry na smartfonach czy miłośnikom mediów społecznościowych. Co zatem warto wiedzieć na temat okularów do monitora?
Najczęściej po całym dniu przy komputerze nasze oczy stają się suche, pogarsza się ostrość pola widzenia albo dostrzegamy w nim plamki, czasem nawet widzimy podwójnie i boli nas głowa. Osoby spędzające wiele godzin przed monitorem mogą cierpieć na tzw. syndrom widzenia komputerowego, który objawia się zmęczeniem, kłopotami z koncentracją, pieczeniem, łzawieniem, szczypaniem i zaczerwieniem oczu. Jest to wynik wielu nakładających się na siebie czynników, m.in. rzadszego mrugania, szybszego rozpadu struktury filmu łzowego oraz tworzenia się suchych miejsc na przedniej powierzchni oka w trakcie patrzenia na ekran komputera.
Ponadto światło niebieskie emitowane przez monitory powoduje zaburzenia w wydzielaniu się w organizmie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy rytm dobowy snu i czuwania. Korzystanie z komputerów, laptopów czy komórek przed snem może więc być przyczyną problemów z zasypianiem i bezsenności. Po pojawieniu się pierwszych objawów najczęściej sięgamy po nawilżające krople, staramy się chronić oczy, czyniąc regularne przerwy w pracy i zakładamy specjalne filtry na ekrany. Niestety z czasem kłopoty zdrowotne narastają i wcześniejsze sposoby zabezpieczenia się przed nimi przestają być skuteczne. Zanim do tego dojdzie, warto zadbać o dodatkową, skuteczną ochronę oczu przed światłem monitorów – specjalne okulary do komputera.
Aby móc odpowiednio dopasować szkła do pracy z komputerem, trzeba wiedzieć, jakie możliwości zabezpieczenia się przed wpływem szkodliwych czynników dają nam okulary. Kwestią najważniejszą jest zatem dobór odpowiednich powłok okularowych, którymi pokryte są szkła. Warto zdecydować się na takie, które zapewnią nam jak najlepszą ochronę, komfortową pracę i bezpieczeństwo. Są to między innymi:
Na rynku dostępne są również okulary z żółtymi szkłami. Ich zastosowanie jest podobne – zmniejszają uczucie zmęczenia wywołane przez zimne, niebieskie światło monitora. Mają jednak wadę – zmieniają widzianą na ekranie kolorystykę, nie znajdą więc zastosowania m.in. u grafików i fotografów.
Okulary do pracy przy komputerze powinny być bardzo dobrze dobrane – muszą być lekkie, nie mogą zsuwać się z nosa, a soczewki należy odpowiednio dopasować na podstawie rozstawu źrenic. W przypadku osób wykonujących pracę biurową nie zaleca się wyboru szkieł progresywnych. Osoby korzystające z takich szkieł muszą przyzwyczaić się do kierowania wzroku na konkretne pasma szkła, przez co zawężają swoje pole widzenia, co oznacza, że częściej kręcą szyją, żeby dobrze widzieć.Czasem może okazać się konieczne kupienie drugiej pary okularów, przeznaczonej specjalnie do pracy przy komputerze. Na zdrowiu nie powinno się jednak oszczędzać.
Okularów do pracy przy komputerze warto używać, niezależnie od tego, czy ma się wadę wzroku. Osoby, które cieszą się dobrym wzrokiem, mogą sięgnąć po okulary zerówki, które posiadają filtr światła niebieskiego. W ten sposób ich oczy nie zmęczą się podczas pracy przed ekranem. Okulary z antyrefleksem są do kupienia w każdym salonie optycznym, a nosząc je, można znacząco osłabić wpływ światła ekranu na oczy. Warto jednak przed doborem okularów, nawet jeśli nie mamy wady wzroku, udać się do lekarza okulisty, refrakcjonisty lub optometrysty. Specjalista po dokładnym badaniu i zebranym wywiadzie pomoże nam dobrać najlepsze szkła i oprawki odpowiednie do monitora (okulary z powłoką antyelektrostatyczną do monitorów CRT oraz okulary z antyrefleksem do monitorów LCD i LED). Prof. Jerzy Szaflik w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej podkreśla, że okulary kupione w aptece lub na bazarze, bez uprzedniej konsultacji z okulistą, mogą wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu.