Włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate - charakterystyka, pielęgnacja, polecane kosmetyki

Włosy wysokoporowate są bardzo wymagające pod względem pielęgnacji. Zwykle potrzebują głębokiego odżywienia, nawilżenia i regeneracji. Żeby zmienić ich kondycję warto poświęcić nieco więcej czasu i uwagi, bo wysoka porowatość zwykle nie jest stałą cechą.

Porowatość włosów jest ich anatomiczną cechą, dzięki której można określić w jaki sposób i w jakiej pozycji są ułożone łuski keratynowe. Im bardziej są one rozchylone, tym bardziej wrażliwy staje się rdzeń włosa i tym szybciej włosy się niszczą, łamią i wypadają. Włosy wysokoporowate nie muszą być takie stale, a na dodatek ciekawe jest to, że porowatość zmienia się na długości włosów. Im bliżej nasady, tym jest niższa. A właśnie na końcówkach częściej pojawia się problem rozdwajania czy odwodnienia.

Włosy wysokoporowate - charakterystyka

Jak najprościej rozpoznać włosy wysokoporowate? Podczas ich dotykania czuć, że są nierówne. Mają rozchylone łuski, które są nieregularnie umiejscowione.

Co jeszcze charakteryzuje włosy wysokoporowate?

  • Bbywają zniszczone, szorstkie, matowe, suche, puszące się, elektryzujące, o rozdwojonych końcówkach.
  • Mają tendencję do nadmiernego wypadania.
  • Łatwo i szybko wysychają oraz łatwo poddają się stylizacji – można o nich powiedzieć≤ że to włosy podatne.
  • Najczęściej o włosach wysokoporowatych mówi się w przypadku naturalnych loków, włosów kręconych i falowanych. Ale taką tendencję do porowatości włosów można także czasowo nabyć ze względu na zabiegi chemiczne i stylizacje termiczne, rozjaśnianie, farbowanie, narażanie na promieniowanie słoneczne.

Jak można przekonać się czy ma się włosy wysokoporowate? Najlepiej przeprowadzić test, podczas którego sprawdzi się, jak szybko włos chłonie wodę. Wystarczy wrzucić włos do szklanki z czystą wodą i obserwować jego „zachowanie”. Jeśli dość szybko opada na dno, to jest to włos wysokoporowaty. Drugim sposobem jest tzw. test kokosa, który polega na sprawdzeniu jak włosy zareagują na zabieg olekowania olejem kokosowym. Włosy wysokoporowate będą napuszone i będą prezentować się nieatrakcyjnie. 

Przeczytaj również: Jak określić typ porowatości włosów? [TEST]

RADA EKSPERTA

Włosy wysokoporowate to takie, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Odpowiedni wybór kosmetyków do pielęgnacji zapewni im ochronę termiczną, zapobiegnie puszeniu się, ułatwi rozczesywanie, wspomoże stylizację.

Pamiętajmy również o systematycznym podcinaniu końcówek które szybko się rozdwajają, co prowadzi do łamania włosów. Zalecane są również zabiegi trwałe wygładzające strukturę włosa przeprowadzane przez profesjonalistów – z doborem odpowiednich kosmetyków do botoksu, laminacji czy trwałego prostowania. 

- tłumaczy Patrycja Sawicka-Gnatyshyn, fryzjerka i stylistka włosów, właścicielka Akademii Gnatyshyn.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Najczęściej o włosach wysokoporowatych mówi się w przypadku włosów regularnie poddawanych rozjaśnianiu lub farbowaniu. To zabiegi chemiczne, które rozchylają łuskę włosa, w związku z czym staje się on szorstki w dotyku, matowy, rozdwojony, przesuszony i puszący się lub elektryzujący. Czyli zastanawiając się, jak je pielęgnować, warto zacząć od podstawowego elementu, pt. czego przy takiej kondycji włosów nie robić? Warto przynajmniej przez jakiś czas unikać intensywnego rozjaśniania włosów, a po farbę i koloryzację sięgać tylko nakładając ją przy samej nasadzie włosów – na tzw. odroście.

Zdecydowanie warto również uważać na nadmiar stylizacji urządzeniami termicznymi i unikać sięgania po suszarkę, prostownicę czy lokówkę codziennie. Zmniejszać ich temperaturę, trzymać suszarkę w większej odległości od włosów, a przed użyciem prostownicy nałożyć produkt termoochronny. Nie bez znaczenia jest także codzienna pielęgnacja (więcej o niej w ostatnim akapicie, pt. kosmetyki do włosów wysokoporowatych), czyli nakładanie masek lub intensywnie regenerujących, bogatych w lipidy odżywek po każdym myciu włosów.

Ponieważ włosy wysokoporowate mają rozchylone łuski, warto również uważać na proces ich rozczesywania. Aby nie uszkodzić ich mechanicznie, nie należy szarpać ich szczotką czy grzebieniem lub sięgać po spreje czy odżywki bez spłukiwania, ułatwiające rozczesywanie. Doskonałe są także kuracje lub serum z ceramidami, jedwabiem, keratyną, które uzupełniają niedobory tych składników we włosach wysokoporowatych. I wygładzają je także na całej długości.

RADA EKSPERTA

Włosy wysokoporowate są bardzo chłonne i wrażliwe na uszkodzenia. Pamiętajmy o tym, by po umyciu nałożyć na nie kosmetyki, które ułatwiają rozczesywanie włosów. Prawidłowe rozczesywanie zaczynamy od końcówek przechodząc w wyższe partie. W ten sposób nie zbijamy „kołtunów”. Biorąc pod uwagę fakt, że włosy wysokoporowate to zazwyczaj takie, które zostały uszkodzone chemicznie lub mechanicznie, można je odżywić również koloryzacją olejową, która wyrówna uszkodzone włókna oraz spoi końcówki, co ułatwi ich pielęgnację oraz poprawi wygląd nadając blasku.

- dodaje Patrycja Sawicka-Gnatyshyn.

Oleje do włosów wysokoporowatych

Wysokoporowate włosy potrzebują bardzo głębokiego odżywienia olejami roślinnymi o dużych cząsteczkach. To składniki bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe jak omega-3 i omega-6.

Najczęściej polecanymi olejami do włosów wysokoporowatych są:

  • olej arganowy,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej wiesiołkowy,
  • olej bawełniany,
  • olej kukurydziany,
  • olej z pestek winogron.

Jak prawidłowo powinien wyglądać zabieg olejowania włosów? Na samym początku należy wybrać któryś z wymienionych olejów, dopasowany do potrzeb włosów wysokoporowatych. Następnie należy go ogrzać, np. w kąpieli wodnej, czyli na małym ogniu postawić rondelek z wodą, a do niego włożyć ceramiczną miseczkę z 2-3 łyżkami wybranego oleju. Pędzelkiem, jak do koloryzacji włosów nałożyć na nie na całej długości rozgrzany olej, ale w taki sposób, żeby nie dotykać nasady włosów i skóry głowy. I pozostawić na włosach przez godzinę do dwóch godzin. Po takim czasie należy nałożyć na włosy na kilka minut odżywkę. I dopiero po jej spłukaniu sięgnąć po szampon oraz ponownie – odżywkę. Dopiero takie działanie zamyka cały zabieg.

Oleje do włosów wysokoporowatych:

Najlepsze kosmetyki do włosów wysokoporowatych

Szukając odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, warto wybrać te, które zostały wzbogacone o olejki. Albo do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej włączyć wspomniane wyżej olejowanie, a do maski czy odżywki dodawać kilka kropli olejku. Przed stylizacją włosów warto natomiast przy tego rodzaju kondycji włosa sięgać po odbudowujące preparaty z tzw. cementem międzykomórkowym, ceramidami, keratyną, proteinami soi czy jedwabiu. Oprócz uzupełnienia niedoboru takich składników, zabezpieczają one także włosy przed wysokimi temperaturami urządzeń do stylizacji termicznej, takimi jak suszarka, lokówka czy prostownica. Które produkty są godne polecenia?

Szukając szamponu do mycia włosów wysokoporowatych, warto wybrać kosmetyk bez SLS czy SLES, które mogą dodatkowo je uwrażliwiać i wypłukiwać cenne składniki. Doskonałym jest szampon Onlybio Włosy Suche i Zniszczone. Zawiera fitosterole z oleju rzepakowego i olej sezamowy. Zmiękcza i wygładza włosy. Genialnym wyborem w odżywianiu będzie Anwen zestaw odżywek do włosów o wysokiej porowatości. Zostały one dobrane aby utrzymać tzw. równowagę PEH (odpowiednią prporcję protein, emolientów i humektantów). W zestawie znajduje się Anwen Proteinowa Orchidea, czyli odżywka z proteinami zielonego groszku, keratyną, kolagenem i elastyną, która odbudowuje ubytki we włosach. Drugą jest Anwen Emolientowa Róża z 5 różnymi olejami: brokułowym, makowym, dyniowym, z krokosza barwierskiego, z rzodkiwki oraz z masłem shea. To bogactwo emolientów. Ostatnią jest odżywka do włosów o różnej porowatości Anwen Nawilżający Bez o działaniu nawilżająco-wygładzającym.

Raz lub nawet dwa razy w tygodniu można sięgać po maskę do włosów. Doskonała będzie Biovax Keratyna + Jedwab z olejkiem ze słodkich migdałów, emolientami (lanoliną, gliceryną(, ekstraktem z henny, aminokwasami i proteinami z jedwabiu oraz keratyną. Warto ją położyć na włosach na ok. 20 min i zabezpieczyć czepkiem lub ręcznikiem. I potraktować jak zabieg spa dla włosów.

Dobrym wyborem jest też NaturalME Argan, czyli olej arganowy do włosów, który można albo dodawać do maski czy odżywki (wystarczy kilka kropli), albo wykonywać nim zabieg olejowania. Można też nakładać taki olejek na same końcówki włosów. Natomiast przed wysuszeniem czy stylizacją fryzury warto sięgnąć po Dr Santé Keratin. To sprej odbudowujący, który chroni włosy przed ciepłem suszarki lub prostownic. Keratyna i arginina w nim zawarte wzmacniają włosy i odbudowują.

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych:

Następny wpis
Masło shea - właściwości i zastosowanie. Jak stosować na twarz, ciało i włosy? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej