Witaminy i minerały bardzo często są wykorzystywane w kosmetyce. Jaki najczęściej znajdziemy na liscie składników produktów? O najpopularniejszych witaminach i minerałach pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Natalia Stafiej.
Od dziecka słyszymy, że witaminy i minerały to zdrowie i powinniśmy dostarczać ich sobie poprzez dobrze zbilansowaną dietę. Wpływają one nie tylko na naszą odporność, co chroni nas przed chorobami, ale także na nasz wygląd zewnętrzny. W kosmetologii nie od dziś wykorzystuje się je jako składniki preparatów kosmetycznych, a dobrze dobrane do naszych potrzeb produkty mogą pomóc nam uporać się z problemami skórnymi.
Dziś przyjrzymy się działaniu poszczególnych witamin i minerałów na naszą skórę zarówno w formie zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Jakie dają najlepsze efekty na skórze?
Ostatnimi czasy o witaminie C jest bardzo głośno w świecie beauty i jest to jak najbardziej uzasadniona popularność. Witamina C jest bardzo silnym antyoksydantem – oznacza to, że skutecznie neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za przyśpieszone procesy starzenia. Ponadto uszczelnia naczynia krwionośne, dzięki czemu bezpośrednio wpływa na zmniejszenie rumienia na twarzy. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne.
Kolejnym atutem stosowania witaminy C w swojej pielęgnacji są właściwości rozjaśniające skórę. Należy jednak pamiętać, aby przy wyborze produktu zapoznać się z pochodnymi witaminy C, ponieważ sam kwas askorbinowy jest dość niestabilny. Na chwilę obecną najbardziej pożądanymi pochodnymi witaminy C są: glukozyd askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu oraz 3-O etylowy kwas askorbinowy. O działaniu witaminy C na twarz więcej przeczytasz tutaj.
Jaki produkt z witaminą C jest godny polecenia? Nasz typ to SVR Ampoule C 20% - posiada w swoim składzie stabilizowaną witaminę C, co przekłada się na jego wysoką skuteczność. Przy jego stosowaniu możemy spodziewać się wyrównania kolorytu skóry, redukcji pierwszych oznak starzenia oraz rozświetlenia.
Witamina E nazywana jest "witaminą młodości". Zawdzięcza to swoim silnym właściwościom antyoksydacyjnym oraz spowalniającym procesy starzenia. Należy zaznaczyć, że witamina E zostaje częściowo przyswojona z pożywieniem, a w większości zostaje wydalona. Udowodniono, że stosowanie preparatów zewnętrznych z witaminą E zwiększa jej zawartość w organizmie. Jeśli chcemy zadbać o zachowanie młodej skóry, powinniśmy rozważyć wprowadzenie kosmetyków z witaminą E do naszej pielęgnacji. Szczególnie powinny być na to wyczulone osoby często przebywające na słońcu, palące papierosy czy żyjące w przewlekłym stresie.
Jaki kosmetyk z witaminą E polecamy? Pharmaceris A A&E Sensilix to produkt, który doskonale sprawdzi się u osób z uszkodzoną barierą hydrolipidową, podrażnioną i pozbawioną elastyczności skórą. Dzięki kompleksowi witamin A i E odzyska witalność, a zawarty w produkcie skwalan natłuści i poprawi poziom nawilżenia naskórka.
WSKAZÓWKA
Warto podrekślić, że kosmetyki nie nie zastąpią dobrze zbilansowanej diety. Zadbaj o dużą ilość warzyw i owoców w swoim codziennym jadłospisie, nie zapominaj o zdrowych tłuszczach zawartych w produktachnp. oleje tłoczone na zimno (szczególnie olej lniany), jajka, tłuste ryby czy nasiona i pestki.
Witamina A to tak naprawdę szereg związków rozpuszczalnych w tłuszczach. W zależności od tego jaką pochodną wybierzemy, takie właściwości będzie posiadał preparat. Najpopularniejsze trzy odmiany witaminy A to retinol, kwas retinowy oraz estry czyli palmitynian i octan retinylu. Te dwa pierwsze wykazują silne działanie przeciwtrądzikowe i przeciwstarzeniowe, natomiast estry retinolu działają nawilżająco i natłuszczająco. Wykazują małą aktywność biologiczną pod kątem złuszczania i stymulacji podziałów komórek skóry.
Spośród kosmetyków z witaminą A polecamy przede wszystkim te z retinolem np. serum LIQ CR. To produkt dedykowany skórom problematycznym oraz dla osób chcących działać przeciwstarzeniowo. Stężenie retinolu w produkcie wynosi 0,3 %, będzie to zatem dobry produkt dla osób rozpoczynających przygodę z retinolem.
Witamina K jest znana przede wszystkim ze swoich właściwości wzmacniających naczynia krwionośne. Uszczelnia je, dzięki czemu redukuje ryzyko występowania rumienia oraz zaczerwienienia pod wpływem zmiany temperatur czy zjedzenia ostrych potraw. Warto ją także wprowadzić 3-4 tygodnie przed zabiegami medycyny estetycznej, aby zmniejszyć ryzyko siniaków czy wybroczyn. Preparaty z witaminą K warto stosować na miejsca podrażnione czy poparzone, dzięki temu przyśpieszymy procesy regeneracyjne.
Świetną propozycją kosmetyku z witaminą K jest Pharmaceris N Capinon K 1%. Propozycja idealna dla osób borykających się z rumieniem, pękającymi naczyniami czy częstym uczuciem gorąca na skórze.
Cynk jest jednym z najbardziej aktywnych biologicznie pierwiastków. Jego właściwości od dawna wykorzystuje się w dermatologii. Jest znany przede wszystkim z fantastycznych właściwości przeciwtrądzikowych, wykorzystuje się go także w przypadku innych chorób zapalnych takich jak łojotok, łuszczyca czy pieluszkowe zapalenie skóry. Cynk uczestniczy w metabolizmie kolagenu, dzięki czemu skóra poddawana kuracjom z użyciem cynku odzyska jędrność. Dodatkowo, pierwiastek ten reguluje wytwarzanie sebum, preparaty z jego użyciem zmniejszają wytwarzanie łoju oraz oczyszczają pory. Warto go dostarczać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz (szczególnie jeśli borykamy się z trądzikiem!). Warto sprawdzić poziom cynku przed wprowadzeniem retinoidów, niewiele osób wie, że retinoidy, aby przekształcić się do kwasu retinowego (aktywnej biologicznie formy) potrzebują odpowiedniego stężenia cynku w organizmie.
W jakich kosmetykach znajdziemy cynk? Świetną propozycją jest serum Tołpa Autentic Zwężone Pory. Jest przeznaczone dla osób ze skórą tłustą, zanieczyszczoną i z rozszerzonymi porami. Produkt ma delikatną konsystencję, dzięki czemu nie będzie powodował problemów ze skórą i pozostawi ją zmatowioną i oczyszczoną.
Krzem jest bardzo ważnym dla naszego organizmu pierwiastkiem. Jest niezbędnym składnikiem tkanki łącznej, czyli tkanki budującej nasz organizm. Krzem jest wykorzystywany przy budowie ścian komórkowych i skóry. Dodatkowo wykazano, że likwiduje stany zapalne oraz pozytywnie wpływa na choroby takie jak trądzik, egzema czy liszaj. Jego niedobory mogą mieć przykre konsekwencje. Osłabienie skóry czy włosów, podatność na złamania i podrażnienia czy niegojące się stany zapalne to sygnał, że może nam brako-wać krzemu. Stosowany od zewnątrz wpływa także na zmniejszenie wydzielania sebum.
Krzem znajdziemy w serum Mineral 89 marki Vichy, które doskonale sprawdzi się przy każdym rodzaju skóry, która jest osłabiona i wymaga intensywnej regeneracji. Produkty Vichy bazują na wodzie termalnej bogatej nie tylko w krzem ale także 14 innych, niezbędnych nam minerałów.
Autor
Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.
Źródła:
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-1.pdf
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-2.pdf