Witamina E często nazywana jest witaminą lub eliksirem młodości. Takie określenie nie jest przypadkowe, bo rzeczywiście działa przeciwstarzeniowo. W jakich kosmetykach znajdziemy witaminę E i które są najlepsze? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandry Cybruch.
Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz skóry. Witamina E ze względu na swoje pozytywne właściwości jest popularnym składnikiem wykorzystywanym zarówno w kosmetyce, jak i w kosmetologii. Występuje w produktach roślinnych takich jak: migdały, orzechy laskowe, ziarna słonecznika. Należy do grupy tokoferoli i jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach. Alfa-tokoferol jest zaliczany do najbardziej aktywnej formy witaminy E. Jest związkiem lipofilowym, oznacza to, że łatwo przenika poprzez lipidy w cemencie komórkowym do naskórka i skóry właściwej oraz posiada zdolność do wbudowania się w części strukturalne błon komórkowych. Ze względu na łatwość absorpcji jest cenionym składnikiem wielu kosmetyków.
Witamina E nazywana jest witaminą młodości. Zaliczana jest do jednych z najlepszych przeciwutleniaczy. Jak działa na skórę?
Na czym polega antyoksydacyjne działanie witaminy E? Na początku warto wspomnieć o tym, czym są wolne rodniki. Wolne rodniki to niesparowane, bardzo aktywne atomy lub cząsteczki, które posiadają jeden (lub więcej) niesparowany elektron, które dążąc do przyłączenia brakującego elektronu uszkadzają komórki. Powstają na skutek wielu czynników min. stres, nieprawidłowe żywienie, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, intensywne opalanie. Ich zwiększona ilość oraz nadmierna aktywność powodują stres oksydacyjny, który ma negatywny wpływ na funkcjonowania skóry. Uszkodzeniu ulega min. cement międzykomórkowy, kwas hialuronowy, włókna kolagenowe i elastynowe. Zaburzają naturalną barierę ochronną skóry, metabolizm komórkowy, doprowadzają do wysuszenia i utraty jędrności, powodują reakcje zapalne oraz alergiczne. Stres oksydacyjny przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry.
Witamina E należy do nieenzymatycznych antyoksydantów, oznacza to, że neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników, przeciwdziała powstawaniu nowych oraz zapobiega degradacji lipidów naskórka, dlatego też zasługuje na miano "eliksiru młodości".
WSKAZÓWKA
Styl życia ma ogromny wpływ na wygląd naszej skóry. Pamiętaj, że o skórę należy dbać nie tylko zewnętrznie za pomocą kosmetyków, ale również od wewnątrz. Jeśli zależy Ci na zdrowym i promiennym wyglądzie skóry zadbaj o zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość wody, dobra higienę snu oraz ogranicz stres.
Witamina E występuje w różnych stężeniach i formach w produktach kosmetycznych takich jak np. kremy, balsamy, pomadki do ust. Jako związek lipofilowy świetnie sprawdza się w preparatach ochronnych i nawilżających skórę.
Polecana szczególnie w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, po zabiegach kosmetologicznych i dermatologicznych w celu przyśpieszenia regeneracji oraz w pielęgnacji przesuszonej skóry dłoni oraz ust. W kosmetykach przeciwsłonecznych wzmacniają faktory ochronne UV. Kosmetyki z dodatkiem tokoferoli sprawdzają się w również w regeneracji skóry po poparzeniach słonecznych. Ich działanie przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe wykorzystywane jest również w preparatach do pielęgnacji okolicy oczu. Jako silny antyutleniacz jest głównym składnikiem preparatów przeciwstarzeniowych. Jako dodatek do kosmetyków wykazuje działanie ochronne w stosunku do innych składników aktywnych.
Witamina E w preparatach kosmetycznych wykazuje działanie:
Witamina E jest częstym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych oraz nawilżajacych. Znajdziemy ją przede wszystkim w serum, kremie, a także różnych preparatach do oczyszczania cery.
1. LIQ CE Serum Night 15% Vitamin E Mask- serum do twarzy na noc
Serum mocno regenerująco- odżywcze. Idealne dla skór odwodnionych, z oznakami starzenia, wymagających regeneracji. 15% witamina E jako antyoksydant neutralizuje wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia, dodatek hialuronianu sodu silnie nawilża a xylitol wzmacnia funkcję ochronne. Efektem jest nawilżona, ukojona oraz wygładzona skóra.
2. Pharmaceris A A&E Sensilix- duo-koncentrat
Konsystencja lekkiego olejku polecana dla skór alergicznych, wrażliwych i odwodnionych. Szczególnie polecana dla skór wymagających mocnej regeneracji np. po zabiegach z medycyny estetycznej. Połączenie witaminy A i E gwarantuje silne działanie przeciwstarzeniowe, nawilżające, wygładzające strukturę skóry oraz ochronne. Można stosować codziennie na oczyszczoną skórę twarzy, zarówno rano jak i wieczorem.
3. Avene Eau Thermale Creme Nutritive Revitalisante – krem rewitalizujący
Odżywcza i bogata formuła przeznaczona dla skóry suchej i wrażliwej. Głęboko nawilża, odbudowując płaszcz hydrolipidowy skóry. Przywraca skórze elastyczność, naturalny blask, wygładza drobne zmarszczki oraz niweluje oznaki zmęczenia. Kosmetyk wykazuje działanie ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Skutecznie koi i redukuje podrażnienia.
4. Bioderma Hydrabio Gel-Creme – krem nawilżający o lekkiej konsystencji
Lekka, żelowa konsystencja idealna dla skór normalnych i mieszanych. Kosmetyk zapewnia trwałe i intensywne nawilżenie. Kwas salicylowy delikatnie usuwa martwe komórki naskórka, wygładzając skórę i przywracając blask. Witamina E chroni przed stresem oksydacyjnym, zwalcza przedwczesne oznaki starzenia, przyśpiesza gojenie się zmian oraz delikatnie rozjaśnia.
5. Avene Eau Thermale Trixera Nutrition – żel oczyszczający do ciała i twarzy
Żel delikatnie oczyszcza skórę, nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej. Bardzo komfortowa formuła nie pozostawia uczucia ściągnięcia ani suchości. Minimalizuje podrażnienia, działa kojąco i łagodząco. Polecany dla skór wrażliwych i suchych, świetnie sprawdzi się przy cerach trądzikowych wysuszonych na skutek np. terapii przeciwtrądzikowych.
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.
Źródła:
Czerwonka W., i in., Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol.8, s. 13-16.
Szymańska R, Nowicka B, Kruk J., Witamina E – metabolizm i funkcje, Problemy Nauk Biologicznych 2009: s. 58.
Zielińska A., Nowak I., Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, CHEMIK 2014, 68, s. 585–591.