Uszkodzona bariera hydrolipidowa

Uszkodzona bariera hydrolipidowa skóry - jakie ma objawy?

Jeśli Twoja skóra jest sucha, często ulega podrażnieniom, a uczucie ściągnięcia i pieczenia jest Ci bardzo dobrze znane, być może masz problem z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym. Jak rozpoznać, że bariera hydrolipidowa została naruszona? Podpowiadamy.

Bariera lipidowa (zwana również płaszczem hydrolipidowym) znajduje się na powierzchni naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry i odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszej cery. Do głównych zadań bariery lipidowej należy ochrona skóry przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego oraz zapobieganie przeznaskórkowej utracie wody (TEWL). Czasami dochodzi do jej naruszenia. Jak rozpoznać uszkodzony płaszcz hydrolipidowy? 

Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy - objawy

W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, na pewno to poczujesz. Przypadłości towarzyszą nieprzyjemne objawy:

  • Suchość skóry, która jest odczuwalna przez większość czasu, czasami już kilka chwil po aplikacji kremu nawilżającego cera ponownie jest szorstka i napięta,
  • Uczucie ściągnięcia, które bardzo często pojawia się po umyciu skóry, towarzyszy mu natychmiastowa potrzeba nałożenia kremu na twarz,
  • Nadprodukcja sebum, w przypadku cery z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym, gruczoły łojowe zaczynają produkować większe ilości łoju, tak aby zminimalizować objawy niesprawnej bariery lipidowej,
  • W ciągu dnia zauważalne jest odczuwanie swędzenia i pieczenia cery,
  • Zaczerwienienie skóry głównie na policzkach, ale może pojawić się również na innych częściach twarzy, 
  • Cera staje się szara i ziemista,
  • Na skórze pojawiają się częste alergie, podrażnienia, 
  • Nadwrażliwość, kosmetyki, które wcześniej sprawdzały się podczas codziennej pielęgnacji, po nałożeniu powodują uczucie pieczenia,
  • Mimo suchości, pojawiają się stany zapalane, zaskórniki otwarte i zamknięte.

Co powoduje naruszenie płaszcza hydrolipidowego?

Przyczyn uszkodzenia płaszcz hydrolipidowego może być wiele. Do najczęstszych należą:

  • Zbyt agresywna pielęgnacja: stosowanie zbyt wielu kosmetyków zawierających składniki aktywne (m.in. peelingi chemiczne, retinol i jego pochodne),
  • Nowy składnik aktywy w pielęgnacji w wysokim stężeniu - zawsze gdy wprowadzamy nowy kosmetyk zaczynami od najniższych możliwych stężeń, aby uniknąć podrażnienia skóry,
  • Stosowanie peelingów mechanicznych, częste złuszczanie naskórka,
  • Leczenie dermatologiczne,
  • Niedostosowanie pielęgnacji do panujących warunków atmosferycznych,
  • Narażenie skóry na nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne bez filtrów ochronnych.
WSKAZÓWKA
 
Dbając o naszą skórę, musimy pamiętać, że jej kondycja w dużym stopniu zależy od zdrowia i funkcjonowania całego organizmu. Dlatego, w przypadku uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego, powinniśmy pamiętać również o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia (ok. 2 litrów) oraz zdrowej, zbilansowanej diecie bogatej w tłuszcze.

Jaki krem na uszkodzoną barierę hydrolipidową?

Jakie kosmetyki, które warto stosować w przypadku uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego? Oto kilka propozycji wybranych przez kosmetologa:

Serum Uriage bardzo dobrze sprawdza się w pielęgnacji skór odwodnionych, wrażliwych, z uszkodzoną barierą lipidową. Stosowane pod krem (kosmetyk można nakładać podczas porannej i wieczornej pielęgnacji) wpływa na przyspieszenie regeneracji oraz wzmocnienie skóry. Serum przywraca równowagę mikrobiomu na powierzchni cery oraz wspomaga jej ochronę przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Produkt posiada lekką konsystencję, jest bezzapachowy. Wśród składników zastosowano wodę termalną, inulinę, dipeptydy, wąkrotę azjatycką, kwas hialuronowy oraz pantotenowy.

  1. 86,99 zł
    Cena promocyjna 101,99 zł Cena regularna 144,99 zł
    Najniższa cena:  72,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Uszkodzony płaszcz hydrolipidowy nie dotyczy tylko skóry twarzy. Uczucie pieczenia oraz ściągnięcia może pojawić się również na innych częściach ciała. W takim przypadku po każdej kąpieli należy nakładać na skórę odżywcze balsamy. Produkt marki CeraVe sprawdza się w pielęgnacji wielu osób. Posiada silne właściwości odżywcze i nawilżające. Odbudowuje warstwę ochronną skóry, nie zatykając przy tym porów. W składzie balsamu znajdziemy odbudowujące ceramidy oraz nawilżający kwas hialuronowy.

  1. Cena promocyjna 43,99 zł Cena regularna 69,99 zł
    Najniższa cena:  42,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Olejek można wykorzystać do mycia ciała oraz twarzy, sprawdzi się do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej. Produkt delikatnie oczyszcza bez naruszania bariery ochronnej, działa łagodząco, a także zapobiega przesuszeniom skóry. W składzie znajdują się roślinne biolipidy, które łagodzą uczucie ściągnięcia oraz witamina PP.

  1. Cena promocyjna 49,99 zł Cena regularna 66,99 zł
    Najniższa cena:  40,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Woda termalna to bogata w składniki mineralne woda wydobywana z podziemnych źródeł. W składzie produktu znajdują cenne minerały i pierwiastki, m.in. siarczany, chlorki, sód, wapń, magnez, krzem, potas, które działają nawilżająco i kojąco, a także wzmacniają barierę hydrolipidową. Po umyciu skóry rozpylamy wodę termalną na twarz i pozostawiamy do wyschnięcia. Kosmetyku marki Uriage nie ma potrzeby osuszania. 

  1. Uriage Woda termalna

    50 ml

    + inne warianty
    21,99 zł
    Cena promocyjna 22,99 zł Cena regularna 35,99 zł
    Najniższa cena:  18,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

W przypadku skóry z podrażnionym płaszczem hydrolipidowym bardzo ważna jest ochrona przed działaniem promieniowania słonecznego. Warto postawić na kosmetyki z filtrem, które będą dodatkowo pełnić rolę regenerującą, przyspieszą procesy gojenia, działają łagodząco i odbudowująco. Krem Cicabio SPF50 zawiera w składzie miedź, resweratrol, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, kwas hialuronowy oraz cynk. Krem posiada lekką formułę, która dobrze się rozprowadza.

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, s.114-120.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Zadbaj o mikrobiom skóry głowy i wyeliminuj łupież skutecznie! Czytaj więcej