Na swojej twarzy zauważasz coraz więcej zaskórników i... nie możesz powstrzymać się, by je usunąć? Ale czy wyciskanie wągrów w domu to na pewno dobry pomysł? Co można zrobić, aby zmniejszyć ich widoczność? Wątpliwości rozwiewa ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.
Zaskórniki (potocznie nazywane wągrami) są niezapalnymi zmianami, najczęściej zlokalizowanymi w okolicy twarzy w strefie T (czoło, nos, broda) oraz między łopatkami i na mostku (rynna łojotokowa), czyli w miejscach największej koncentracji gruczołów łojowych. Przeważnie występują u osób ze skórą tłustą i mieszaną, ale nie tylko.
Jak powstają? Pory skóry czyli ujścia mieszków włosowych, są naturalnymi mikroskopijnymi otworami widocznymi na powierzchni skóry. Bezpośrednio są połączone z gruczołami łojowymi a ich funkcją jest odprowadzanie łoju na zewnątrz. Zmiana pierwotna czyli mikrozaskórnik, powstaje na skutek nadmiernej proliferacji i zlepiania się komórek, następnie ulega on przekształceniu w zaskórnik. Wydzielina łojowa-sebum wraz z zrogowaciałymi komórkami doprowadzają do zapchania ujścia mieszka włosowego.
Podsumowując zaskórniki pojawiają się jako wynik:
Ze względu na rodzaje zmian wyróżniamy dwa typy zaskórników: zamknięte i otwarte. Czym się charakteryzują?
Podstawą jest odpowiednie i dokładne oczyszczanie rano i wieczorem. Dlaczego oczyszczanie jest tak ważne? Pozwala usunąć resztki makijażu, nadmiar sebum, zrogowaciały naskórek, makijaż oraz zanieczyszczenia. Tylko prawidłowo oczyszczona skóra, jest gotowa na przyjęcie składników aktywnych zawartych w pozostałych krokach pielęgnacji. Twarz warto osuszać jednorazowymi ręcznikami. Świetnie sprawdzi się żel oczyszczający Avène Eau Thermale Cleanance. Formuła bez mydła dogłębnie oczyszcza, odświeża i redukuje wydzielanie sebum.
Po oczyszczaniu twarzy polecamy zastosować tonik normalizujący Pharmaceris T Puri-Sebotonique zawierający w składzie wyciąg z łopianu i cynk działa silnie seboregulująco oraz zwęża rozszerzone pory.
Kolejnym etapem jest odpowiednie nawilżenie. Często w pielęgnacji domowej cer mieszanych i tłustych jest zbyt dużo preparatów wysuszających co daje odwrotny efekt. Nadmierne wysuszanie powoduje zwiększenie wydzielania łoju, a w konsekwencji większą ilość zaskórników. Krem Avène Cleanance Hydra o wyjątkowo delikatnej konsystencji, szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy. Łagodzi podrażnienia, koi i nawilża.
Jak skutecznie zmniejszyć liczbę zaskórników bez mechanicznego oczyszczania? Warto regularnie wykonywać peeling enzymatyczny. Peeling Miya Beauty Lab bazuje na enzymie z papai, w składzie znajdziemy również drobinki ryżowe oraz z orzecha włoskiego. Składniki te delikatnie złuszczają martwy naskórek oraz redukują ilość zaskórników. Po wykonaniu peelingu dla wzmocnienia efektu warto sięgnąć po oczyszczającą maseczkę na przykład Tołpa Dermo Face Sebio. Działa normalizująco i ściągająco nie wysuszając przy tym skóry. Połączenie białej glinki z węglem aktywnym gwarantuje mocny efekt oczyszczenia i redukcji wydzielanego sebum.
Dla zredukowania pojedynczych zmian trądzikowych świetnie sprawdzi się punktowa pasta Uriage Hyséac SOS. Olejek z drzewa herbacianego, zielona glinka, jasny ichtiol oraz tlenek cynku zapewniają działanie przeciwbakteryjne i ściągające. Należy nałożyć na oczyszczoną skórę, punktowo na pojedyncze zmiany i zostawić na noc.
Samodzielne, mechaniczne usuwanie zaskórników w domu nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego? Usuwając zalegającą wydzielinę bardzo często nie zachowujemy w warunkach domowych odpowiednich zasad higieny. Możemy doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego zmiany, a co za tym idzie do większego wysypu kolejnych zaskórników. Nie mamy również pewności czy zmiana została usunięta w całości. Nieumiejętne wyciskanie może doprowadzić do siniaków lub do przerwania ciągłości naskórka, które w konsekwencji mogą skutkować przebarwieniami lub bliznami.
Nie zaleca się również korzystania z urządzeń oczyszczających dostępnych na rynku (np. "odkurzacza do wągrów"), mogą jedynie zaostrzyć stan zapalny. Warto również zapamiętać, że usunięcie zmiany to nie wszystko i nie rozwiąże długofalowo problemu. Rozszerzone pory należy zwęzić, zadziałać przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie oraz znaleźć przyczynę problemu. Takie efekty możemy uzyskać w gabinecie kosmetologicznym poprzez odpowiednio dobrane zabiegi.
Jakie są sposoby na usuwanie zaskórników w gabinecie kosmetologicznym? W terapii gabinetowej dużą popularnością cieszy się oczyszczanie wodorowe. Jest bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem oczyszczającym wykorzystującym działanie aktywnego wodoru. Na czym polega? Urządzenie za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem, wtłacza w głąb powierzchownych warstw naskórka cząsteczki aktywnego wodoru. Pierwiastek ten ze względu na małą masę oraz rozmiar jest w stanie penetrować skórę i działać na zanieczyszczenia jak magnez. Wodór dodatkowo neutralizuje szkodliwe wolne rodniki.
Dla jakiej skóry wskazany jest zabieg oczyszczania wodorowego?
Doskonale usuwa zrogowaciały naskórek, pozostawia pory skóry oczyszczone, a efekt widoczny jest od razu po zabiegu. Poprawie ulega również koloryt skóry. Dla utrzymania efektów warto wykonać zabieg w serii w odstępach 4 tygodni.
Na co warto zwrócić uwagę w pielęgnacji domowej, aby zmniejszyć ilość zaskórników? Warto w kosmetykach szukać substancji o działaniu:
Autor
Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s.120-126.