W okresie upałów idealnie sprawdzą się ultralekkie kosmetyki, które szybko się wchłaniają zapewniając nawilżenie bez niepotrzebnego obciążania cery. Jakie są najlepsze? Poznaj wybór eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Martyny Radziejewskiej.
Potrzeby skóry mogą się zmieniać pod wpływem różnych czynników, w tym również pór roku. Normalnym jest, że odżywcze kremy, które stosowaliśmy zimą mogą zupełnie nie sprawdzić się latem. Ich bogata konsystencja może obciążać cerę, powodować uczucie nieprzyjemnej lepkości, a nawet, pod wpływem wysokich temperatur, przyczynić się do zanieczyszczania porów skórnych. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z pielęgnacji.
Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry to ważny element codziennego dbania o jej kondycję. Bez względu na to, czy mamy cerę suchą, mieszaną, czy trądzikową dostarczenie substancji o takim działaniu powinno być postawą rutyny pielęgnacyjnej. Brak nawilżenia cery może powodować jej szorstkość, suchość oraz znacząco pogorszyć kondycję, przyczyniając się nawet do rozwoju chorób skórnych. Zwłaszcza latem, kiedy temperatury są wysokie, szybciej „tracimy” wodę z organizmu.
O odpowiedni poziom nawilżenia skóry pomogą zadbać produkty zawierające m.in.
Warto zwrócić uwagę, czy krem który stosujemy latem posiada również substancje wzmacniające płaszcz hydrolipidowy skóry, jak ceramidy, skwalan czy cholesterol. Odpowiedni poziom nawilżenia oraz zwarta warstwa hydrolipidowa to zdrowa skóra, która funkcjonuje prawidłowo.
W trakcie upałów bardzo dobrze sprawdzają się produkty w sprayu. Eucerin Hyaluron - nawilżająca mgiełka do twarzy pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry w ciągu dnia. W składzie kosmetyku znajdziemy kwas hialuronowy, którego cząsteczka jest w stanie jednocześnie związać nawet 1000 cząsteczek wody, dbając o nawilżenie od wewnątrz oraz glukoglicerol, który wspomaga transport wody między komórkami skóry. Dodatkowo zastosowano łagodzący pantenol oraz argininę.
Mgiełkę można stosować rano i wieczorem po umyciu cery, ale również w ciągu dni dla jej odświeżania. Kosmetyk idealnie sprawdzi się podczas wakacji czy podróży.
Elementem, który bez wątpienia, mocno wpływa na zmniejszenie poziomu nawilżenia skóry jest promieniowanie słoneczne. Latem, kiedy nasza cera jest szczególnie narażona na intensywne słońce oraz upały powinniśmy ją chronić stosując codzienną fotoprotekcję. La Roche-Posay Anthelios UV Mune SPF50+ nie tylko posiada wysoką ochronę przed promieniowaniem UV, ale również delikatnie wyrównuje koloryt cery, nadając jej zdrowy odcień. Dodatek gliceryny zapewnia skórze uczucie nawilżenia oraz wzmacnia barierę hydrolipidową.
Fluid ma lekką konsystencję i bardzo szybko się wchłania. Świetnie sprawdzi się w upalne dni.
Dbając o skórę nie możemy również zapominać o reszcie ciała. W upalne, letnie dni warto sięgać po produkty o lekkiej konsystencji, które będą się szybko wchłaniać i nie będą powodować lepkości skóry. Moim ulubionym produktem do nawilżenia skóry ciała latem jest nawilżająca emulsja CeraVe. Produkt zawiera ceramidy, kwas hialuronowy oraz technologię MVE, która zapewnia stopniowe uwalnianie składników aktywnych. Dzięki temu produkt działa dłużej. Lekka konsystencja idealnie sprawdzi się w upalne dni.
W utrzymaniu nawilżenia skóry pomoże również Soraya Kombucha - nawilżająca esencja tonizująca. Produkt tonizuje cerę, przywracając jej naturalne pH oraz przygotowuje do dalszych etapów pielęgnacji. W składzie esencji znajdziemy m.in. kombuchę, czyli sfermentowany napój z czarnej herbaty o właściwościach antybakteryjnych, detoksykujących oraz antyoksydacyjnych. Substancja jest również źródłem wielu witamin oraz pomaga zadbać o utrzymanie odpowiedniego mikrobiomu skóry. Dodatek żeń-szenia dodaje energii, a gliceryna oraz betaina pomagają nawilżyć, odżywić i ukoić cerę.
Esencję można połączyć z nawilżającym kremem na dzień Soraya Kombucha. Krem ma lekką konsystencję, pomaga nawilżyć oraz odżywić skórę, bez jej obciążania. W składzie również zastosowano sfermentowany napój z czarnej herbaty, żeń-szeń, tokoferol oraz betainę.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
Bogdan Kędzia, Tadeusz Wolski, Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające, Post Fitoter 2019; 20(3): 224-228.