preparaty na wypadanie włosów

Trycholog poleca najlepsze preparaty na wypadanie włosów [RANKING]

Nadmierne wypadanie włosów to proces, którego lepiej nie ignorować. Dzięki odpowiednim preparatom możemy zmniejszyć ilość dziennie utracanych włosów. Jakie produkty naprawdę działają na problem wypadających włosów? Swoje ulubione przedstawia ekspert Super-Pharm, trycholog Paulina Hanusz.

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym i z reguły nie powinno być niepokojące. W ciągu dnia wypada zwykle 70-150 włosów telogenowych, zazwyczaj mówi się, że utrata 100 włosów dziennie jest standardem. Jednak czasami ilość dziennie utracanych włosów jest zdecydowanie większa. Wtedy powinniśmy zacząć działać, aby zahamować proces wypadania.

Fazy wzrostu włosa

Jak przebiega proces utraty włosa?  Zacznijmy od tego, że cykl wzrostu włosów dzieli się na 3 fazy:

  1. anagen – faza wzrostu (3-6 lat);
  2. katagen – faza przejściowa (1-2 tygodnie);
  3. telogen – faza spoczynku (2-4 miesiące).

Weźmy pod lupę ostatnią fazę. Otóż włos znajdujący się w trzeciej fazie wzrostu (telogen), powoli „wysuwa” się na powierzchnię skóry, by mógł zostać zastąpiony nowym włosem.
W tej ostatniej fazie zrogowaciały i nieczynny metabolicznie włos znajduje się w górnej części mieszka włosowego. Następuje wzrost nowego włosa anagenowego, który wypycha „stary” włos. To zupełnie normalne! Niepokoić powinno nas wypadanie w pierwszej fazie wzrostu włosa. 

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów 

Na nadmierne wypadanie włosów czyli tzw. łysienie telogenowe może mieć wpływ wiele czynników. Mechanizm tego typu wypadania polega na skróceniu pierwszej fazy wzrostu włosa (anagen), przy czym czas pozostałych faz cyklu włosowego jest niezmieniony. Tego typu wypadanie charakteryzuje się nagłym, gwałtownym, rozlanym ubytkiem włosów, którego głównymi czynnikami będą:

  • stres emocjonalny;
  • okres po porodzie, a także ciężko przebyty poród;
  • krwotoki;
  • zaburzenia hormonalne;
  • nieodpowiednia higiena skóry głowy;
  • zabiegi chirurgiczne i ciężkie urazy;
  • choroby tarczycy;
  • odstawienie antykoncepcji;
  • niedobory w organizmie (np. żelazo, B12, D3);
  • zaburzenia wchłaniania i odżywiania (nabyty niedobór cynku);
  • nagłe ograniczenia dietetyczne oraz nagłe spadki wagi, głodzenie się;
  • leki np. przeciwkrzepliwe, retinoidy, beta-blokery, przeciwpadaczkowe, metale ciężkie;

Wypadanie włosów rozpoczyna się około 3-4 miesiące od zadziałania czynnika sprawczego i może trwać nawet kilka miesięcy. Czy możliwe jest zahamowanie tego procesu? 

Przeczytaj również: Wypadanie włosów po Covid-19. Co robić?

WSKAZÓWKA

Niezwykle istotne jest znalezienie przyczyny nadmiernej utraty włosów – w tym przypadku zalecana jest wizyta u trychologa lub dermatologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad kliniczny, wykona badanie przedmiotowe bądź uwzględni badania diagnostyki laboratoryjnej. Jeśli wiadome jest co mogło spowodować nadmierne wypadanie najlepszą opcją będzie w miarę możliwości eliminacja przyczyny (np. stres, niezdrowa dieta).

Jak zahamować proces wypadania włosów?

Walka z wypadaniem włosów przyniesie efekt tylko jeśli zadziałamy od wewnątrz i od zewnątrz. Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak: zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby. Istotny jest również odpowiedni rytm dobowy, który pozwoli na prawidłową regenerację organizmu. 

Walka z wypadaniem od zewnątrz to odpowiednia pielęgnacja czyli przede wszystkim:

Preparaty na wypadanie włosów - ranking TOP 5 

Jaki preparat wybrać przy problemie wypadających włosów? Oto 5 produktów polecanych przez trychologa, które są naprawdę skuteczne!

najlepsze kosmetyki na wypadanie ktore poleca trycholog najlepsze kosmetyki na wypadanie ktore poleca trycholog

Odpowiednie oczyszczenie skóry głowy to kluczowy aspekt przy wzroście nowych, zdrowych włosów, który bardzo często jest pomijany w codziennej pielęgnacji. Jeśli poprawnie nie zadbamy o podłoże, nie wyrosnie na nim nic wartościowego. W tym przypadku świetną opcją będzie szampon oczyszczający firmy Vichy, który ze względu na obecność 1,3% kwasu salicylowego – pozostawiony na dłużej (5-10 minut) może sprawdzić się w roli delikatnie złuszczającego peelingu. Genialny produkt, który warto przetestować. 

  1. 69,99 zł
    Cena rekomendowana: 79,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 79,99 zł

Produkt bazujący na naturalnych składnikach takich jak colostrum bovinum (siara bydlęca) o działaniu hamującym wypadanie włosów oraz silnie stymulującym wzrost nowych włosów. Dodatkowo w preparacie znajduje się również mleko klaczy i proteiny jedwabiu o właściwościach regenerujących. Produkt, który będzie idealny nie tylko w przypadku wypadania włosów, ale także wtedy gdy występują zaburzenia bariery hydrolipidowej, problemy z suchością skóry czy po przebytych chorobach dermatologicznych.

Preparat w formie tonik z ekstraktem z pokrzywy, skrzypu, łopianu, szałwii, brzozy, składniki mineralne (miedź, cynk, krzem) oraz witaminy o działaniu wzmacniającym włosy, a także znacząco przyspieszającym porost nowych. Olejek rozmarynowy i eukaliptusowy pobudzają krążenie dzięki czemu mieszek włosowy jest lepiej odżywiony „od środka”.

Ta propozycja jest szczególnie przeznaczona do włosów wypadających oraz osłabionych. Kuracja zamknięta jest w małych ampułkach, w których w składzie główną rolę pełnią arginina, żen-szeń, witamina PP oraz prowitamina B5 – działanie silnie odżywcze, wzmacniające, przyspieszające naturalny wzrost włosów oraz hamujące wypadanie. Warto dodać, iż ekstrakt z korzenia żeń-szenia poprawia ukrwienie skóry dzięki czemu wykazuje działanie wzmacniające macierz włosa.

Wcierka do skóry głowy wzbogacona ekstraktem z nasion konopi, sokiem z liści aloesu oraz kompleksem witaminowym. Polecana szczególnie w przypadku wrażliwej skóry głowy, ale także dla włosów potrzebujących dużego wzmocnienia.

Źródła:

K. Błecha, Nadmierne wypadanie włosów – racjonalna fitoterapia i suplementacja diety, 22(1): 70-73.

Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Jaki szampon do kręconych włosów? Ranking TOP 5 najlepszych Czytaj więcej