jak pozbyć się wągrów na nosie i twarzy

Trądzik zaskórnikowy – jak powstaje i jak się go pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Trądzik zaskórnikowy bywa wyzwaniem, które wymaga kompleksowego podejścia. W dzisiejszych czasach z zaskórnikami zmaga się wiele osób, także tych, które okres dojrzewania mają już za sobą. Co warto wiedzieć o trądziku zaskórnikowym, jakie są jego przyczyny i jakie kosmetyki stosować? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm – kosmetolog Natalia Galas.

Trądzik zaskórnikowy jest niezapalną, łagodną odmianą trądziku. Zmiany dotyczą zazwyczaj okolicy twarzy - obejmują nos, czoło i brodę. Niekiedy mogą pojawiać się także na dekolcie oraz na plecach. Przybierają postać zaskórników otwartych lub zamkniętych. Łatwo je odróżnić przede wszystkim na podstawie koloru.

Rodzaje zaskórników:

  • Zaskórniki otwarte - przyjmują kolor ciemnobrązowy. Ujścia gruczołów mieszków łojowych są wypełnione utlenioną keratyną.
  • Zaskórniki zamknięte - są koloru białego. W przeciwieństwie do zaskórników otwartych, ujścia mieszków gruczołów łojowych są niewidoczne.

Zaskórniki - przyczyny powstawania

Trądzik zaskórnikowy jest charakterystyczny przede wszystkim dla okresu dojrzewania. Jednakże może nam doskwierać w każdym wieku, bardzo często z tym problemem zmagają się dorośli.

Przyczyny powstawania zaskórników (potocznie nazywanych wągrami) to przede wszystkim nadmierna produkcja łoju, zmiany hormonalne oraz zawyżone rogowacenie ujść mieszków włosowych. Nie można zapominać także o dokładnym oczyszczaniu cery. Nieprawidłowy demakijaż również może przyczyniać się do powstawania zaskórników.

UWAGA! Mieszki włosowe są naturalnym siedliskiem wielu bakterii i drożdżaków. Większość z nich jest nieszkodliwa, lecz zwiększona produkcja łoju i zablokowanie ujścia gruczołu łojowego stwarza idealne warunki do patologicznego ich namnażania się, a w konsekwencji do powstawania zaskórników.   

Przeczytaj również: Zaskóniki na nosie - jak się ich pozbyć? 

trądzik zaskórnikowy co to i jak się go pozbyćtrądzik zaskórnikowy co to i jak się go pozbyć

Najlepsze kosmetyki na zaskórniki

Pewne składniki zawarte w kosmetykach dają bardzo dobre rezultaty w pielęgnacji trądziku zaskórnikowego – dzięki nim skóra staje się gładka, a wągry powoli znikają. W składzie produktów warto szukać przede wszystkim następujących substancji.

  • Kwas azelainowy - działa antybakteryjnie, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i keratolitycznie (rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka).
  • Kwas salicylowy - działa przeciwzapalnie, mikrozłuszczająco, a także redukuje ilość i wielkość zaskórników. 
  • Kwas szikimowy - działa złuszczająco, przeciwbakteryjnie, przeciwwolnorodnikowo.
  • Retinol - zmniejsza aktywność gruczołów łojowych i nadmierne rogowacenie. Pobudza skórę do produkcji nowych komórek. 
  • Niacynamid (niacyna, witamina B3 lub witamina PP) - stabilizuje funkcję barierową naskórka. Ogranicza wydzielanie łoju oraz działa przeciwzapalnie. 

Pielęgnacja cery z trądzikiem zaskónikowym 

Aby zminimalizować widoczność zaskórników należy pamiętać o właściwiej pielęgnacji. Oczywiście przed wyborem odpowiednich produktów warto zasięgnąć porady specjalisty, ale pewne uniwersalne zasady pielęgnacji trądziku zaskórnikowego można wprowadzić samodzielnie. Najważniejsze w pielęgnacji cery pokrytej wągrami jest dokładne oczyszczanie skóry.

  1. Podczas porannej i wieczornej pielęgnacji należy w pierwszej kolejności dokładnie oczyścić skórę. Czynność ta pozwoli usunąć nadmiar sebum, resztki makijażu i zanieczyszczenia, które nagromadziły się w ciągu całego dnia. W codziennym oczyszczaniu cery z trądzikiem zaskórnikowym świetnie sprawdzi się żel z serii Effaclar od La Roche Posay.
  2. W kolejnym etapie warto zastosować mikrozłuszczający preparat np. tonik, który bardzo korzystnie wpływa na zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych oraz zmniejsza nadmierne rogowacenie. Przykładem dermokosmetyku, który świetnie sprawdzi się w tej roli jest tonik Pharmaceris T Puri-Sebotonique.
  3. Następnie rano i wieczorem należy nałożyć dedykowane preparaty do codziennej pielęgnacji skóry z tendencją do trądziku zaskórnikowego. Zadaniem dedykowanych produktów jest:
  1. Na koniec nie można zapomnieć o aplikacji preparatu pełniącego rolę ochrony przeciwsłonecznej. Podkreślmy, że należy go stosować przez cały rok, a nie tylko latem.

Dermokosmetyki do pielęgnacji trądziku zaskórnikowego polecane przez kosmetologa:

  1. Cena promocyjna 64,99 zł Cena regularna 101,99 zł
    Najniższa cena:  61,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 30,99 zł Cena regularna 46,99 zł
    Najniższa cena:  30,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 78,99 zł Cena regularna 99,99 zł
    Najniższa cena:  70,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Natalia Galas - dr n. o zdr., kosmetolog. Ukończyła studia na kierunku kosmetologia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a także uzyskała stopień naukowy doktora nauk o zdrowiu. Współpracuje również z Niepubliczną Wyższą Szkołą Medyczną we Wrocławiu, gdzie wykłada na kierunku kosmetologia. Jest autorką wielu publikacji naukowych z zakresu nowoczesnej kosmetologii. Projektuje dla swoich klientów indywidualne programy zabiegowe oraz dedykowaną pielęgnację domową.


Źródła:

Kaszuba A., Adamski Z., Leksykon dermatologiczny Tom I i II, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2011.

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.

Następny wpis
Serum do twarzy - jak dobrać, kiedy i jak często stosować? Czytaj więcej