Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, która obejmuje wyłącznie obszar twarzy. Cerę pokrywa rumień, pojawia się uczucie pieczenia, czasami także krostki. Jak na dobre zlikwidować objawy tej postaci trądziku? Podstawy pielęgnacji wyjaśnia kosmetolog – Alexa Antczak.
Trądzik różowaty rozwija się na podłożu zaburzeń naczyniowych oraz łojotoku. Częściej pojawia się u kobiet, natomiast cięższe postacie występują u mężczyzn. Jest to tzw. dermatoza o wieloletnim przebiegu, która pojawia się głównie po 30. roku życia, choć w gabinecie kosmetologicznym można spotkać coraz więcej młodych osób chorujących na trądzik różowaty.
Objawy trądziku różowatego różnią się w zależności od stopnia rozwoju choroby. Początkowo objawy są łagodne, ale kiedy trądzik różowaty pozostaje nieleczony może przybrać ostrą postać.
Przyczyn powstawania trądziku różowatego jest wiele. Tendencja do zmian naczyniowych może być dziedziczona genetycznie. Aby jednak doszło do ekspresji genów odpowiedzialnych za nadmierne rozszerzenie naczyń niezbędna jest ekspozycja na czynniki drażniące. Należą do nich przede wszystkim:
czynniki atmosferyczne (promieniowanie UV, wysoka oraz niska temperatura, wilgoć),
zaburzenia hormonalne (nadmiar testosteronu, niedobór hormonów przysadkowych, spadek estrogenów),
długotrwały stres,
czynniki infekcyjne miejscowe (zakażenie nużeńcem ludzkim Demodex folliculorum oraz litofilnym drożdżakiem Malassezia furfur)
czynniki infekcyjne ogólne (utajone ogniska zakażenia, przewlekły nieżyt żołądka, zakażenie Helicobacter pylori, choroby pasożytnicze, zakażenie przewodu pokarmowego pierwotniakiem Lamblia intestinalis)
zła dieta (produkty bogate w histaminę, siarczany, azotyny)
środki chemiczne w kosmetykach (detergenty, alkohole, środki zapachowe)
używki (alkohol, nikotyna)
choroby przewlekłe (nadczynność tarczycy i autoimmunizacja choroba Gravesa-Basedova, nadciśnienie tętnicze, niewydolność wątroby, cukrzyca, zaburzenia układu pokarmowego,)
zmiany mogą pojawiać się również przez niektóre leki (steroidy, niektóre leki przeciwzapalne i antybiotyki).
Głównym celem leczenia dermatologicznego jest redukcja stanu zapalnego, zmniejszenie grudek oraz krost, a także złagodzenie uczucia pieczenia i świądu. Do najpowszechniejszych środków stosowanych w leczeniu trądziku różowatego należą:
Podstawą zdrowej skóry jest dbanie o nią nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. Dobrze dobrana pielęgnacja domowa wraz z ochroną UV może zastopować rozwój trądziku różowatego lub pozwoli przedłużyć okres remisji choroby. W pierwszym etapie bardzo ważne jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy z zanieczyszczeń środowiskowych oraz makijażu.
Do oczyszczenia skóry objętej trądzikiem różowatym bardzo dobrze sprawdzi się oczyszczająca pianka Avène, która jest dedykowana skórze bardzo wrażliwej i trądzikowej. Ściąga pory, zapewnia efekt matu, przywraca skórze miękkość i elastyczność. Produkt zawiera w składzie m.in. kwas glutaminowy, który reguluje wydzielanie sebum. Po oczyszczeniu całej twarzy warto zastosować także wodę termalną Avène. Duża ilość krzemionki zawartej w wodzie termalnej korzystnie wpływa na miękkość, nawilżenie oraz natlenienie skóry.
Następnym etapem w pielęgnacji jest aplikacja kremu dobranego odpowiednio do potrzeb skóry. Jeżeli jest ona przesuszona i bardzo mocno podrażniona, idealnym wyborem będzie Pharmaceris N Nutri-Capilaril - intensywny krem odżywczy. Posiada on w swoim składzie 4 proc. naturalnych dermo – lipidów, które wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry zapobiegając odwodnieniu naskórka. Wykorzystana w kremie mikronizowana diosmina wzmacnia naczynka, skutecznie redukuje istniejące zaczerwienienia oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian rumieniowych. Krem dodatkowo uelastycznia skórę dzięki zawartości witaminy E. Działa łagodząco, a zmniejsza podatność skóry na podrażnienia.
Drugim rewelacyjnym kremem dla cery z trądzikiem różowatym jest Lierac Rosilogie - krem korygujący zaczerwienienia. Jest to produkt, który daje natychmiastowe uczucie ukojenia. Zawarte w nim składniki czynne zapewniają działanie zwalczające trzy rodzaje zaczerwienień na każdym etapie ich rozwoju. Peptyd AR zmniejsza nadreaktywność skóry w przypadku nagłych zaczerwienień, przyczyniając się do wzrostu poziomu tolerancji skóry. Siarczan dekstranu działa na rozległe zaczerwienienia, redukując stany zapalne. Ekstrakt z ruszczyka koryguje widoczność naczynek i uszczelnia je. Dodatkowo prebiotyk działa ochronnie na ekoflorę skóry, wzmacniając jej mechanizmy obronne. Ze względu na swoje zielone pigmenty, które neutralizują zaczerwienienia polecany jest jako krem na dzień.
W codziennej pielęgnacji cery trądzikowej nie może zabraknąć także filtrów przeciwsłonecznych, które działają ochronnie, a także profilaktycznie. Promieniowanie UV penetruje w głąb skóry powodując podrażnienie oraz powstawanie wolnych rodników, fotostarzenie, zmiany nowotworowe i plamy posłoneczne. Wobec tak negatywnego wpływu promieniowania UV, każda skóra potrzebuje ochrony przeciwsłonecznej, a cera pokryta trądzikiem różowatym w szczególności.
Trudno jest osiągnąć całkowite wyleczenie zmian skórnych w przebiegu trądziku różowatego, lecz stosując odpowiednio dobraną pielęgnację, ochronę przeciwsłoneczną, prowadząc zdrowy tryb życia, na pewno mamy ogromy wpływ na wygląd naszej skóry oraz zminimalizowanie wystąpienia objawów choroby. Nie można również zapominać o wyeliminowaniu błędów w pielęgnacji, które mogą zaostrzyć trądzik różowaty. Należy unikać przede wszystkim:
Autor
Alexa Antczak - absolwentka Kosmetologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Od ośmiu lat jest związana z branżą kosmetologii. Zdobywała doświadczenie w uznanych Klinikach w Warszawie, obecnie prowadzi własny gabinet.