Trądzik na szyi

Trądzik na szyi – jak sobie z nim poradzić? [RADY EKSPERTA]

Trądzik na szyi to problem, który dotyka zarówno nastolatków, jak i dorosłych. Ekspert Super-Pharm, kosmetolog Martyna Radziejewska, wyjaśnia przyczyny powstawania niedoskonałości w tej okolicy. Radzi również, jakie kosmetyki i nawyki mogą pomóc w walce z trądzikiem na szyi, a także kiedy warto zwrócić się po pomoc do specjalisty

Trądzik na szyi – co warto wiedzieć?

Trądzik to przewlekła dermatoza o nawrotowym charakterze. Choć głównie kojarzona jest z okresem dojrzewania, tak naprawdę może występować również o osób dorosłych. Możemy wyróżnić wiele przyczyn pojawiania się zmian na skórze, od chociażby normującej się gospodarki hormonalnej u nastolatków, po problemy zdrowotne. Najpowszechniejszą lokalizacją zmian zapalnych jest skóra twarzy, jednak to nie jedne miejsce, gdzie mogą wystąpić. Trądzik może pojawić się również na szyi, klatce piersiowej, ramionach czy plecach. 
 
Zmiany zapalane zlokalizowane na szyi i w okolicy żuchwy najczęściej występują u osób dorosłych. Mogą przybierać postać ropnych, bolesnych wyprysków, podskórnych grudek powstałych na skutek zalegającego sebum. Takie zmiany, jeśli występują po 25. roku życia, możemy nazwać trądzikiem późnym. Warto również pamiętać, że brak wczesnego wprowadzenia odpowiedniej terapii może mieć przykre konsekwencje w postaci przebarwień i blizn potrądzikowych. Dlatego w przypadku każdego rodzaju trądziku, nie warto czekać i należy udać się do dermatologa czy kosmetologa. 

Trądzik na szyi – przyczyny

Jeśli chodzi o zmiany w okolicy szyi – nie możemy jednoznaczenie określić przyczyny ich powstawania. Patogeneza choroby jaką jest trądzik jest mocno zróżnicowana. Czasami kilka czynników może się wzajemnie na siebie nakładać. Dlatego, jeśli nasze samodzielne działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. 
 
Za występowanie zmian trądzikowych na skórze odpowiedzialna jest nadprodukcja sebum połączona z nadmiernym rogowaceniem ujść gruczołów łojowych. Taka sytuacja nasila występowanie na skórze bakterii Cutibacterium acnes, co doprowadza do pojawiania zmian trądzikowych. Jednak sebocyty, czyli komórki produkujące łój, to bardzo złożone struktury. Na ich powierzchni znajduje się wiele receptorów, dlatego określenie jednoznacznej przyczyny pojawienia trądziku jest tak trudne. 
 
Choć zmiany zlokalizowane w okolicy szyi głównie kojarzone są z zaburzeniami w obrębie gospodarki hormonalnej, to nie jedyna możliwa przyczyna. Za występowanie trądziku mogą również odpowiadać nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, gospodarki cukrowo-insulinowej, zakażenia bakteryjne, pasożytnicze czy nawet brak ogólnej higieny, niewłaściwa pielęgnacja oraz zaburzenia rytmu dobowego. Musimy pamiętać, że nadmierny stres, przewlekle utrzymujący się wysoki poziom kortyzolu również może przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych.
 
Ważnym elementem leczenia dermatozy będzie postawienie odpowiedniej diagnozy. Właśnie w tym warto skorzystać z pomocy specjalisty, który na podstawie występujący objawów pomoże dobrać właściwe badania. 

Co pomaga na trądzik na szyi?

Zanim jednak skorzystamy z pomocy specjalisty, to co możemy wykonać samodzielnie w domu to zadbanie o odpowiednią higienę i pielęgnację skóry. Pamietajmy, że szyja czy dekolt to przedłużenie twarzy i tutaj również dbamy o prawidłowe oczyszczenie, nawilżanie i ochronę przeciwsłoneczną
 
Czasami zmiany trądzikowe mogą pojawiać się z braku odpowiedniej pielęgnacji, dlatego istotnym elementem jest wprowadzenie chociaż trzech podstawowych kroków pielęgnacyjnych. Skórę warto dokładnie oczyszczać (wieczorem najlepiej dwukrotnie). Ten etap pielęgnacji jest bardzo ważny, pomaga pozbyć się zanieczyszczeń oraz nadmiaru sebum z powierzchni skóry. Choć nie ma jednego, uniwersalnego żelu czy pianki, która sprawdzi się u każdego, warto postawić na delikatne kosmetyki, które nie będą uszkadzać bariery ochronnej skóry.
 
Jednymi z produktów, który często pojawiają się w planach pielęgancji moich podopiecznych są żele i pianki polskiej marki Pharmaceris. Najlepiej sprawdzają się te z lini A oraz N. Produkty posiadają krótkie składy INCI. Nie znajdziemy tam zbędnych substancji, które mogą działać drażniąco na skórę. Warto wyprowadzić np. żel do twarzy Pharmaceris N Puri-Capilium. Choć przeznaczony do cery naczyniowej, uważam że jest bardzo uniwersalnym produktem i sprawdzi się również w przypadku zmian zapalnych. 
  1. 30,99 zł
    Cena rekomendowana: 41,20 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 41,20 zł
Zmiany trądzikowe, niezależnie od lokalizacji, mogą powstawać na skutek uszkodzonej bariery hydrolipidowej. Dlatego, tak istotnym elementem dbania o każdy rodzaj skóry jest nawilżanie i odżywianie. Warto postawić na kremy, które nie zawierają w składzie substancji o działaniu komedogennym. W przypadku cery trądzikowej, kiedy mamy problem z nadmiernym łojotokiem dobrze sprawdzają się produkty o lekkiej konsystencji.
 
Częstym wyborem i ulubieńcem wielu moich pacjentek jest CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy. Krem łączy w sobie działanie ceramidów, kwasu hialuronowego oraz niacynamidu. Wspomaga naturalną barierę ochronną skóry oraz zapewnia długotrwałe nawilżenie. 
W pielęgnacji każdego rodzaju cery nie może zabraknąć ochrony przeciwsłonecznej. W przypadku trądziku jest to szczególnie ważne, ponieważ brak SPF może wpłynąć na utrwalenie przebarwień pozapalnych. La Roche-Posay Anthelios SPF50+ zapewnia wysoką ochronę przeciwsłoneczną, a nietłusta konsystencja zapewnia efekt matu. 
  1. 67,99 zł
    Cena rekomendowana: 91,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 91,99 zł

Jeśli zadbaliśmy już o podstawy, dobrze aby w pielęgnacji znalazł się składnik aktywny o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i seboregulującym. Tutaj, w zależności od objawów, warto postawić na kwas salicylowy, azelainowy, niacynamid czy retinoidy. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki produkt sprawdzi się u nas najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Często działanie na własną rękę może przysporzyć jeszcze więcej problemów.

Czekając na konsultację możemy zastosować produkt punktowy. Tutaj polecam żel Pharmaceris T Medi Acne-Pointgel. W składzie znajdziemy 2% kwas salicylowy, który świetnie radzi sobie z niechcianymi zmianami na skórze. Kosmetyk skutecznie przyspiesza ustępowanie istniejących zmian trądzikowych, zmniejsza ich wielkość oraz widoczność. 

  1. 34,99 zł
    Cena rekomendowana: 45,90 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 45,90 zł
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej: TOP 5 produktów, które nie powodują wyprysków Czytaj więcej