Trądzik na plecach to dokuczliwy problem, który oprócz dyskomfortu potęguje niepewność siebie. Unikamy ubrań odsłaniających plecy i często wstydzimy się rozebrać np. na plaży lub na basenie. Dlaczego pryszcze pojawiają sie na ciele, jakie kosmetyki pomogą się z nimi uporać i jakich błędów należy unikać? Temat trądziku na plecach przybliża ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.
Trądzik to zapalna choroba skóry, która dotyka ok. 80-100% osób młodych (między 11-25 r.ż). Coraz więcej osób cierpi na trądzik dojrzały, czego przyczyną może być nadmierny stres, zaburzenia hormonalne czy nieodpowiednia dieta. Przyczyną trądziku jest nadmierne rogowacenie naskórka w obrębie ujścia gruczołów łojowych, nadprodukcja łoju (sebum), kolonizacja gruczołów łojowych bakterią Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes).
Trądzik może występować na skórze twarzy, ramion, klatki piersiowej, jak i pleców. Obecnie coraz więcej osób boryka się z ostatnią z wymienionych form, czyli trądzikiem na plecach. Dlaczego powstaje i jakie leczenie należy wprowadzić, aby pożegnać go na dobre?
Do głównej przyczyny powstawania zmian trądzikowych na plecach należy nadprodukcja łoju (sebum). Nadmiar wydzieliny gruczołów łojowych często prowadzi do utworzenia tzw. czopu rogowego, który blokuje ujście mieszka włosowego, co tworzy idealne środowisko do namnażania bakterii, a w konsekwencji do powstania stanu zapalnego. Najwięcej zmian zapalnych lokalizuje się w miejscach, gdzie skóra jest najgrubsza, a gruczołów łojowych jest najwięcej - czyli na górze pleców i na ramionach.
Co powoduje trądzik na plecach?
Niestety domowe sposoby walki z wypryskami na plecach często okazują się nieskuteczne, natomiast warto zadbać o podstawy. Najważniejsze będzie zachowanie higieny. Myj skórę preparatami pozbawionymi komedogennych substancji. Wykonuj delikatny peeling całego ciała (w tym pleców) raz w tygodniu, by pozbyć się zrogowaciałego naskórka i odblokować ujścia gruczołów łojowych. Możesz postawić na delikatne peelingi drobnoziarniste lub enzymatyczne. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie (mocznik, kwas hialuronowy, panthenol, alantoiną, trehaloza), jak i działanie antybakteryjne (kwasy AHA, BHA, retinol). Noś lekkie, przewiewne ubrania. Nie drap miejsc objętych trądzikiem i nie wyciskaj zmian trądzikowych, by nie roznosić baterii. Stosuj kąpiele ziołowe (z rumianku, szałwii i bratka trójkolorowego). Odświeżą one skórę, ale i delikatnie ją odkażą. Kiedy trądzik na plecach nie ustępuje, udaj się do dermatologa, który włączy leczenie miejscowe lub doustne.
Stosuj delikatne kosmetyki przeznaczone dla cery trądzikowej, jak i te nawilżająco-łagodzące. Nakładaj je na cały obszar pleców. Jakie kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji pleców pokrytych trądzikiem?
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 122-130.