Bardzo często przyczyną trądziku u osób dorosłych są zaburzenia hormonalne. Jakie objawy ma trądzik hormonalny i jak powinno się go leczyć? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk.
Trądzik to zapalna choroba skóry, która dotyka ok. 80-100% osób młodych (między 11-25 r.ż). Przyczyną trądziku jest nadmierne rogowacenie naskórka w obrębie ujścia gruczołów łojowych, nadprodukcja łoju (sebum), kolonizacja gruczołów łojowych bakterią Cutibacterium acnes (dawniej Propionibacterium acnes). Coraz więcej osób po 25. roku życia cierpi na trądzik dojrzały, czego przyczyną są głównie zaburzenia hormonalne.
Udział hormonów w powstawaniu trądziku jest bardzo istotny ze względu na to, iż wpływają na pracę gruczołów łojowych. Androgeny stymulują rozrost gruczołów łojowych i wzrost produkcji sebum, a co za tym idzie powstawanie trądziku na skórze. Pamiętajmy również o tym, że na pracę układu hormonalnego ma wpływ genetyka, długotrwały stres, nieprawidłowa pielęgnacja skóry, używki oraz dieta (przetworzona, o wysokim indeksie glikemicznym).
Do najważniejszych narządów endokrynnych produkujących hormony, które są zaangażowane w rozwój trądziku należą:
To właśnie ich praca wpływa na naszą skórę. Jeśli dochodzi do jakichkolwiek zaburzeń - nadmiaru lub niedoboru danych hormonów - odbije się to na kondycji naszej skóry. W trądziku hormonalnym rośnie poziom androgenów przy jednoczesnym spadku estrogenów i progesteronu. Wzrasta również poziom prolaktyny. W przypadku zaburzeń pracy tarczycy, gdy mamy do czynienia ze spadkiem TSH i wzrostem T3, metabolizm komórkowy przyspiesza, pojawia się nadmiar sebum na skórze i dochodzi do nadmiernej keratynizacji naskórka. Pojawia się trądzik hormonalny.
Trądzik hormonalny zazwyczaj objawia się w postaci bolesnych, podskórnych zmian trądzikowych. Najczęściej zlokalizowane są w dolnych partiach twarzy (boki twarzy, broda, żuchwa, szyja). Najważniejsze jest to, aby uważnie obserwować swój organizm. Skóra często jako pierwsza manifestuje, że coś dzieje się wewnątrz organizmu. Poza pogorszenie stanu cery możesz zauważyć następujące objawy:
Podczas walki z trądzikiem należy przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie oczyszczanie twarzy rano i wieczorem. Wieczorem zmyj makijaż, pielęgnację i zanieczyszczenia z całego dnia za pomocą żelu micelarnego Bioderma Sensibio Gel Moussant. Dzięki temu, że nie potrzebujemy tutaj wacików, nie drażnimy dodatkowo skóry i nie pocieramy jej, dzięki czemu nie roznosimy trądziku po całej twarzy. By mieć pewność, że skóra jest czysta umyj ją dwukrotnie tym produktem. Po umyciu osusz twarz jednorazowym ręczniczkiem - może być to nawet jednorazowy ręcznik kuchenny. Jest to najbardziej higieniczna opcja, która zapobiega namnażaniu bakterii (chociażby tych z ręcznika kąpielowego) na Twojej skórze. Żel Bioderma ma fizjologiczne pH, dlatego nie ma potrzeby używania po nim toniku.
Po osuszeniu skóry czas na serum - postaw na skoncentrowany produkt z substancjami aktywnymi o działaniu przeciwzapalnym, seboregulującym i antybakteryjnym. Świetnie sprawdzi się SVR Sebiaclear Serum z glukonolaktonem i niacynamidem. Jest przeznaczone dla osób borykających się z trądzikiem dojrzałym (hormonalnym). Po serum czas na krem - rano krem z wysokim filtrem np. La Roche-Posay Anthelios XL SPF50+ Anti-shine, a wieczorem krem nawilżający o działaniu regenerującym SVR Sebiaclear Hydra. W jego składzie znajduje się 5% niacynamid, który zwalcza niedoskonałości i czerwone plamy potrądzikowe.
Raz w tygodniu wykonaj peeling enzymatyczny Tołpa 3 enzymy, by pozbyć się martwego naskórka i odblokować ujścia gruczołów łojowych. Po peelingu warto wykonać maskę Jowaé Masque Argile Purifiant. Zawiera antyoksydacyjne Lumifenole, które w połączeniu ze świętym lotosem i czystą glinką – znaną z właściwości oczyszczających - redukują nadmierną produkcję sebum. Działanie odnawiające zapewnia bogaty w enzymy ekstrakt z papai. Maska odblokowuje i zwęża pory, pozostawiając skórę oczyszczoną i zmatowioną.
Źródła:
Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 121-130.
Załęska I., Wilkus K., Kuros F., Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 5 / 2017 / vol. 6 s. 459-460.