Trudno znaleźć o nim informacje, a bardzo często gości na naszych twarzach. Trądzik grzybiczy, bo o nim mowa to inaczej zapalenie mieszków włosowych Malassezia. Czym się objawia? Jak je odróżnić od standardowego trądziku oraz jak go leczyć i zapobiegać nawrotom? O tym opowie nam nasz specjalista – kosmetolog, Natalia Stafiej.
Trądzik grzybiczy często bywa mylony ze zwykłym trądzikiem, a to duży błąd. Fungal acne atakuje mieszki włosowe, a nie gruczoły łojowe. Oczywiście, gruczoły łojowe znajdują ujście przy mieszku włosowym, jednak tutaj zmieniony chorobowo jest inny aparat skórny. Jak zatem rozpoznać trądzik grzybiczy?
Do bardzo charakterystycznych objawów trądziku grzybiczego zaliczamy:
Oczywiście w etiopatogenezie trądziku grzybiczego ważną rolę odgrywają czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do najbardziej powszechnych przyczyn wywołujących trądzik grzybiczy należą:
Zdarza się, że standardowe leczenie dermatologiczne prowadzi do pogorszenia problemu. Trądzik grzybiczy dotyczy mieszka włosowego, a nie gruczołu łojowego i to jest kluczowa różnica. Postępowania w przypadku tej jednostki chorobowej powinno być zupełnie inne, niż w przypadku trądziku pospolitego.
Co przede wszystkim odróżnia trądzik grzybiczy od zwykłego to swędzące zmiany. Świąd i nadmierne wydzielanie sebum powinno być dla nas pierwszą wskazówką, że coś jest nie tak. Czasami, w skrajnych przypadkach, z obszarów zajętych chorobowo można poczuć nieprzyjemną woń jełczejącego masła. Warto wspomnieć, że antybiotykoterapia często stosowana w terapii trądziku pospolitego może drastycznie pogorszyć stan skóry objętej trądzikiem grzybiczym.
O skórę z trądzikiem grzybiczym należy dbać wyjątkowo… delikatnie. Należy unikać wszystkich mocnych i drażniących substancji. Odstaw retinol i mocne kwasy, one tu nic nie pomogą, a niestety mogą pogorszyć sprawę. Pielęgnacje skóry z Fungal Acne można trochę potraktować jak tę z AZS z kilkoma różnicami.
Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry z trądzikiem grzybiczym to:
Przy ostatnim punkcie warto się na chwilę zatrzymać. Oczywiście preparaty przeciwgrzybicze mogą i są na receptę, jednak są też takie dostępne bez recepty i potrafią przynieść niesamowitą ulgę w krótkim czasie. Do preparatów dostępnych bez recepty należą przykładowo:
Oprócz wymienionych wyżej preparatów, przyjrzyjmy się produktom dostępnym w drogerii Super-Pharm, które zdecydowanie mogą załagodzić i zmniejszyć objawy trądziku grzybiczego.
Głównym komponentem w tym produkcie jest opatentowany przez Pharmaceris składnik Octopirix, który słynie z bardzo silnych właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Idealnie nadaje się do stosowania zarówno przy skórach z Acne Fungi jak i przy ŁZS. Szybko się wchłania oraz pozostawia skórę matową. Zawiera lekki filtr, jednak zalecane jest używanie dodatkowej fotoprotekcji, chyba że ewidentnie wpływa ona na stan pogorszenia naszej zmienionej chorobowo skóry.
Siara bydlęca zawarta w tym kremie stanowi ogromne bogactwo laktoferyny i lizozymu, a te dwie substancje wykazują silne właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Dzięki temu będą hamować namnażanie się bakterii oraz przede wszystkim grzybów, których niekontrolowany podział obserwuje się w przypadku Acne Fungi.
Ten produkt rzadko znajduje swoje zastosowani w pielęgnacji skór pozornie zdrowych, ponieważ większość społeczeństwa cierpi na zaburzoną barierę hydrolipidową. Żel oczyszczający od Cerave jest natomiast bardzo dobry do skór łojotokowych i tych, które w niekontrolowany sposób wydzielają sebum, a tak bywa przy trądziku grzybiczym. W związku z tym to dobra propozycja do porannego i wieczornego oczyszczania dla każdego, kto boryka się z łojotokiem.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970831/
https://www.researchgate.net/publication/349577065_Malassezia_Pityrosporum_Folliculitis_Masquerading_As_Recalcitrant_Acne
https://www.researchgate.net/publication/349577065_Malassezia_Pityrosporum_Folliculitis_Masquerading_As_Recalcitrant_Acne