trądzik a słońce

Trądzik a słońce - jak opalanie wpływa na cerę problematyczną? [RADY EKSPERTA]

Trądzik to choroba skóry o podłożu zapalnym, która dotyka coraz większej ilości osób - zarówno młodych, jak i dojrzałych. Na temat trądziku krąży mnóstwo mitów. Jednym z najbardziej popularnych jest ten, że słońce leczy trądzik. Jak jest naprawdę? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog Emilia Błaszczyk.

Trądzik to problem skórny, z którym zmaga się coraz więcej osób. Znajduje się w pierwszej dziesiątce najczęstszych schorzeń skóry. W ostatnich latach rośnie liczba zachorowań na trądzik po 30. roku życia, gdzie wcześniej choroba była kojarzona z okresem dojrzewania. Niektórzy wierzą, że latem problem trądziku znika dzięki słońcu, ale niestety to złudne nadzieje. 

Czy słońce pomaga na trądzik?

Czy słońce leczy trądzik? Niestety nie! Gdyby to było takie proste, dermatolodzy i kosmetolodzy nie mieliby tylu pacjentów w swoich gabinetach. Lato to trudny czas dla osób z trądzikiem, gdyż nasila się łojotok. By temu zapobiegać, nawilżaj skórę - wysuszanie tylko pogarsza sprawę i koło się zamyka. Dbaj o odpowiednie oczyszczanie rano i wieczorem, regularnie wykonuj peeling enzymatyczny (1-2 razy w tygodniu), by pozbyć się zrogowaciałego naskórka. Chroń skórę przed promieniowaniem UV kremem z filtrem SPF50, gdyż słońce nie leczy trądziku, a wręcz go nasila

Opalanie a trądzik 

Opalając skórę trądzikową, początkowo możemy mieć wrażenie poprawy stanu skóry. Słońce faktycznie na chwilę wysuszy zaskórniki i wyrówna koloryt skóry. Natomiast z czasem wzmocni łojotok! Podczas ekspozycji na słońce nasza skóra zaczyna produkować więcej sebum, co stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii Cutibacterium acnes odpowiedzialnych za trądzik. P

od wpływem promieniowania UV warstwa rogowa naskórka ulega pogrubieniu, co sprzyja zatykaniu ujść gruczołów łojowych i pojawianiu się zaskórników, podskórnych grudek, krost, a nawet cyst. Dlatego słońce absolutnie nie leczy trądziku, a wręcz nasila problem!

WSKAZÓWKA

Jeśli zmagasz się z problemem trądziku nie wystawiaj skóry na słońce, a wręcz przeciwnie - zabezpieczaj ją na wszelkie możliwe sposoby. Noś kapelusz lub czapkę z daszkiem i obowiązkowo aplikuj krem z filtrem SPF50.

Krem z SPF dla cery trądzikowej - jaki wybrać?

Kremy z filtrem dla skór trądzikowych muszą chronić skórę przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Wybierz produkt o płynnej, nietłustej, niekomedogennej konsystencji (nie powodującej powstawania zaskórników). Świetnie sprawdzą się poniższe produkty:

  • Avène Sun Cleanance SPF50+ - krem z filtrem o lekkiej konsystencji, zapewniający matowe wykoń-czenie. Nie pozostawia białego filmu na skórze. 
  • SVR Sebiaclear SPF50 - krem ochronny dla skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej, zapewniający bar-dzo wysoką ochronę przeciwsłoneczną. Zawiera dwa składniki aktywne redukujące niedoskonałości skóry: Glukonolakton, który ma działanie przeciwzapalne. Jego skuteczność porównywalna jest do działania kwasów AHA, tylko o wiele większej tolerancji, a jego delikatne działanie keratolityczne po-prawia teksturę skóry pozostawiając ją gładką i wyrównaną oraz Niacynamid o działaniu antybakteryj-nym oraz regulującym wydzielanie sebum. Nawilża i koi skórę.
  • Iwostin Solecrin Purritin SPF50+ - lekki fluid matujący do twarzy SPF50+. Lekka konsystencja szyb-ko się wchłania, dając suche wykończenie na skórze. Produkt nie zatyka porów i może być stosowany jako baza pod makijaż. Lekki fluid matujący jest odpowiedzią na potrzeby skóry tłustej, trądzikowej.
  • Pharmaceris S SPF50+ - krem ochronny dla skóry trądzikowej, mieszanej i tłustej. Idealny dla skór z nadmiernym łojotokiem. Świetny krem w bardzo atrakcyjnej cenie. 
  • La Roche-Posay Anthelios SPF50+ - lekki fluid do twarzy. Anthelios Shaka Fluid to niewidoczny na skórze fluid przeciwsłoneczny z bardzo wysoką ochroną SPF50+. Ma lekką, płynną konsystencję. Jest nietłusty i niewidoczny na skórze.

Kremy z SPF polecane przez eksperta:

  1. 36,99 zł
    Cena promocyjna 56,99 zł Cena regularna 72,99 zł
    Najniższa cena:  51,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 47,99 zł Cena regularna 68,99 zł
    Najniższa cena:  47,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jak dbać o cerę trądzikową latem?

Latem musimy unikać ekspozycji cery na słońce i codziennie sięgać po krem z filtrem, ale to nie wszystko. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej w okresie wiosenno-letnim? 

 1. Oczyszczanie


U podstaw dbania o skórę trądzikową leży jej odpowiednie, dokładne lecz delikatne oczyszczanie rano i wieczorem. W ciągu dnia na skórze gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń - zanieczyszczenia powietrza, smog, kurz, łój wydzielany przez gruczoły naszej skóry, a u kobiet - często również makijaż. Dobry produkt oczyszczający powinien posiadać delikatne środki myjące oraz substancje pielęgnujące - aby już na tym etapie dbać o skórę.

Wysoko w składzie unikaj silnych detergentów (np. SLS/SLES) oraz alkoholu denat. Nie zalecam stosowania mydeł ze względu na ich zasadowe pH, które przy dłuższym stosowaniu powoduje przesuszenie skóry. Stosuj produkty o fizjologicznym pH, po których nie czuć ściągnięcia na skórze. W tym celu świetnie sprawdzi się CeraVe Oczyszczający żel do mycia dla skóry mieszanej i tłustej. Oczyszcza oraz usuwa nadmiar sebum, nie naruszając bariery ochronnej skóry. Zawiera w składzie 3 kluczowe ceramidy, niacy-namid oraz kwas hialuronowy, które pielęgnują skórę już na etapie jej mycia. Dobrym wyborem są również delikatne pianki oczyszczające skórę np. Pharmaceris A Puri-Sensilium.

2. Nawilżenie


Każda skóra, również trądzikowa, wymaga nawilżenia. Nawilżenie skóry przywraca równowagę gruczołów łojowych i może pomóc w zwalczaniu trądziku. Dodatkowo, odpowiednie nawilżenie skóry zwiększa wchłanianie składników aktywnych, a w pełni wykształcony NMF (naturalny czynnik nawilżający naszej skóry) oraz płaszcz hydrolipidowy sprawiają, że zmiany pozapalne po trądziku goją się szybciej. Jeśli masz skórę trądzikową, postaw na lekki krem lub emulsję, która szybko się wchłonie bez pozostawienia tłustej warstwy.

W składzie kosmetyku nawilżającego szukaj kwasu hialuronowego, trehalozy, ektoiny, witaminy E, mocznika, gliceryny, alantoiny, ceramidów czy masła Shea. Wypróbuj Avene Cleanance Hydra krem łagodzący, który działa na skórę kojąco, nawilżająco i odżywczo. Zawarty w produkcie bisabolol nawilża i łagodzi zaczerwienienia. Woda termalna Avène koi i łagodzi podrażnienia. Nawilżające i odżywcze składniki odbudowują naruszony płaszcz hydrolipidowy. Dobrym wyborem dla cery trądzikowej będzie także krem Uriage Hyséac 3-Regul, który nawilża skórę i ma działąnie antybakteryjne. 

3. Fotoprotekcja i reaplikacja filtrów


Promieniowanie UV dociera do nas codziennie, przez cały rok, nawet w pochmurne dni! Promieniowanie UV bez problemu przebija się przez chmury, a także przez szyby okienne. Jest emitowane od świtu do zmierzchu. Pamiętaj - nawet jeśli pracujesz w zamkniętym pomieszczeniu - biurze czy na home office, nie zwalnia Cię to z obowiązku stosowania kremu z filtrem SPF. Latem wybieraj najwyższy faktor SPF 50+.

Pamiętaj również o reaplikacji filtra w ciągu dnia, ponieważ ulega on destabilizacji. Świetną opcją są mgiełki i pudry, które można stosować nawet na makijaż - np. mgiełka La Roche Posay Anthelios SPF50.

Po te kosmetyki sięgaj latem jeśli masz trądzik:

  1. Cena promocyjna 47,99 zł Cena regularna 78,99 zł
    Najniższa cena:  47,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 35,99 zł Cena regularna 52,99 zł
    Najniższa cena:  35,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 60,99 zł Cena regularna 113,99 zł
    Najniższa cena:  60,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 61,99 zł Cena regularna 91,99 zł
    Najniższa cena:  45,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 122-130

Następny wpis
Olej arganowy - jak stosować na twarz, ciało i włosy? Czytaj więcej