Olejki do twarzy mają wiele amatorek i jak się okazuje nie bez powodu. Ich szerokie zastosowanie w pielęgnacji wciąż odkrywamy. Natomiast ważny jest ich skład, dopasowanie do kondycji cery oraz właściwe zastosowanie. Jakie są najlepsze? Podpowiadamy!
Za co warto kochać olejki do twarzy? Za zmiękczanie, poprawę nawilżenia i odżywienia, uzupełnianie niedoboru lipidów, wygładzanie skóry. A to tylko niektóre z ich właściwości. Naturalne olejki tłoczone na zimno z pestek, nasion lub orzechów, są bogactwem nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów omega. Odpowiednie mieszanki olejków działają zbawiennie na przesuszoną, szorstką skórę, przywracają jej nawilżenie, sprężystość i gładkość.
RADA EKSPERTA
Zupełnie niepotrzebnie obawiamy się olejków, co jest pokłosiem tego, że dawniej dodawano do kosmetyków lub tworzono je na bazie olejów mineralnych, które mogą wykazywać działanie komedogenne i zapychać skórę. Natomiast przy odpowiednio dobranej mieszance olejków, może z nich skorzystać zarówno cera mieszana, jak nawet trądzikowa. To kwestia składu.
Nie polecam olejków jednoskładnikowych, ponieważ przy dłuższym stosowaniu wypłukują sebum i wysuszają skórę. Takim przykładem jest olej kokosowy. Dlatego warto wybierać preparaty, które zawierają odpowiednią ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych w odpowiednich proporcjach
- tłumaczy kosmetolog, Wiola Kaniewska.
Wokół olejków do twarzy powstało wiele mitów, które wynikają z kilku powodów. Po pierwsze: z wybierania niewłaściwych preparatów, w których zamiast naturalnych olejków występują te syntetyczne, takie jak: wazelina, parafina czy olej mineralny. Wbrew pozorom nie mają szkodliwego działania, poza tym, że mogą być komedogenne. Czyli powodować powstawanie zaskórników.
Po drugie, nagonka na olejki do twarzy wynika z sięgania po te niewłaściwie dobrane do skóry. Tak naprawdę każdy typ cery może z powodzeniem stosować olejki, pod warunkiem, że są one dopasowane do jej rodzaju. Skóra sucha lub dojrzała, kocha oleje o dużych cząsteczkach, jak np. arganowy czy masło shea. Skóra mieszana lub tłusta preferuje olej z awokado lub czarnuszki. Skóra atopowa najlepiej czuje się w towarzystwie oleju konopnego.
Po trzecie, warto sięgać po mieszanki olejków, które dostarczają najwięcej kwasów tłuszczowych i są najlepiej przyswajalne. Pojedyncze (ale nie wszystkie), jednoskładnikowe olejki przy dłuższym stosowaniu mogą niestety powodować efekt odwrotny od zamierzonego, czyli skórę wysuszać (takie skutki uboczne wywołuje np. olej kokosowy).
Bardzo często wiele z nas używa olejków w nieprawidłowej kolejności aplikując je podobnie jak serum, czyli nakładając pod krem. Powinno się robić zupełnie odwrotnie, gdyż warstwa lipidów działa jak bariera na powierzchni skóry i uniemożliwia wchłanianie się substancji nawilżająco-odżywczych z kremów. Czyli, jeśli chcemy czerpać korzyści ze stosowania olejków, należy je nakładać dopiero po aplikacji kremu do twarzy i odczekaniu kilku chwil. A skóra odwdzięczy się promiennym blaskiem!
RADA EKSPERTA
Najczęstszym błędem jaki popełnia się podczas stosowania olejków jest kolejność ich nakładania. Mitem jest, żeby olejki nakładać pod krem. Olejki powinno się aplikować na krem, żeby najpierw mogły przeniknąć przez skórę czynniki nawilżające z kosmetyku. A olejek na ich powierzchni stworzy wówczas okluzję, która zapobiegnie odparowywaniu wody. Nakładając preparaty w odwrotnej kolejności, czyli najpierw olejek, stworzymy na skórze barierę przez którą składniki z kremu nie będą w stanie przenikać
- dodaje kosmetolog, Wiola Kaniewska.
Szukając odpowiedniego olejku do twarzy dla siebie, na początek warto zastanowić się nad kondycją i rodzajem skóry. Czy jest przesuszona, szara, pokryta siatką widocznych zmarszczek, a może zbyt intensywnie produkuje sebum i się świeci? W zależności od jej stanu i potrzeb, należy wybrać właściwy olejek. Poniżej mała ściągawka.
To olejowa ampułko-esencja stworzona z myślą o potrzebach skóry, która jest odwodniona i osłabiona. Wzmacnia skórę dzięki koktajlowi składników lipidowych. Zawiera olejowy ekstrakt z maku bogaty w kwas linolenowy, który zapobiega wiotczeniu skóry i poprawia jej jędrność i elastyczność. A także ekstrakt z arcydzięgla o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. I oleje: arganowy, kokosowy, buritti, ze słodkich migdałów, passiflory, słonecznika i moreli. A także witaminę E i skwalan. Wzmacniają, odżywiają, nawilżają. Bogaty skład produktu zapewnia rewelacyjne efekty na skórze - jest odżywiona, miękka w dotyku, napięta. Sprawdza się w pielęgnacji wszystkich typów cery.
Genialnie redukuje zmiany łuszczycowe, egzemę oraz trądzik, bo wykazuje działanie przeciwzapalne. To zasługa dodania do niego oleju konopnego i kannabidiolu CBD. Olej awokado jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, proteiny i skwalan. A kannabidiol redukuje stany zapalne, reguluje produkcję sebum i zmniejsza uczucie podrażnienia. Można go też stosować do włosów średnioporowatych i do ciała. Genialny produkt.
To olejek do cery szorstkiej, o nierównomiernej powierzchni i drobnych liniach. Stanowi go 100% skwalan z trzciny cukrowej w najczystszej postaci. Ma klinicznie udowodnione właściwości odżywczo-przeciwzmarszczkowe. Przywraca optymalny poziom nawilżenia, spłyca drobne zmarszczki. Jest ultralekki, bezzapachowy i nie zatyka porów. Zmiękcza i wygładza skórę.
Produkt dedykowany skórze dojrzałej (choć mogą go używać wszystkie typy cer). Organiczny olejek jojoba, który jest płynnym woskiem i ma budowę analogiczną do naturalnego sebum. Jest więc dobrze absorbowany przez skórę. I bogaty w składniki odżywcze: wit. A, E, F, skwalan i kwasy tłuszczowe. Nawilża, ujędrnia, zmiękcza.
Wielofunkcyjny suchy olejek do twarzy, ciała i włosów polecany do skóry pozbawionej witalności i przesuszonej. Olejek o satynowej strukturze. Zawiera olej z pestek moreli bogaty w kwas oleinowy, witaminy A i E, nawilżający olej z pestek granatu z wysoką zawartością niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych i Omega-5, olej shea pozyskiwany z masła shea o właściwościach ochronnych, ekstrakt cytrynowy bogaty w NNKT, który zmiękcza i przeciwdziała odwodnieniu skory. Nawilża, odżywia i poprawia sprężystość skóry.