skora atopowa kosmetyki

TOP 5 najlepszych kosmetyków do skóry atopowej [WYBÓR EKSPERTA]

Pielęgnacja skóry atopowej bywa wyzwaniem. Większość kosmetyków zazwyczaj ją podrażnia, dlatego trzeba wiedzieć po jakie należy sięgać, aby skórze pomóc, a nie zaszkodzić. O tym, jakie kosmetyki wybrać pisze nasz ekspert, kosmetolog - Natalia Stafiej.

Skóra atopowa to skóra z AZS - przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Charakteryzuje się pojawianiem swędzących i łuszczących stanów zapalnych, szczególnie w takich okolicznościach jak: silny stres, nieprawidłowa higiena, kontakt z mocnymi detergentami czy sztucznymi materiałami. Jak ją pielęgnować?

Jak dbać o skórę atopową?

W przebiegu wszystkich chorób autoimmunologicznych i zapalnych bardzo istotny jest styl życia. Prawidłowa ilość snu, redukcja stresu czy zanieczyszczenie środowiska jest znaczącą przy walce z nasilonym stanem chorobowym. Jeśli problem AZS dotyczy także Ciebie to zwróć uwagę na swój komfort i jakość snu, ilość stresu i otoczenie w jakim przebywasz. Nie bez znaczenia jest także dieta. Liczne badania wykazały, że dieta bogata w NNKT (Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) pozytywnie wpływa na przyśpieszenie procesów naprawczych i załagodzenie stanów zapalnych. 

Nie da się ukryć, że w przebiegu AZS pielęgnacja często bywa kluczowa, a jej odpowiedni dobór może przynieść ulgę i ukojenie. Aby zacząć zabrać się za pielęgnacje jakiejkolwiek skóry, trzeba zacząć od mycia. W przypadku skór atopowych bardzo ważne jest, aby samo mycie było delikatne, a produkt pozbawiony silnych detergentów. Nie należy brać gorących kąpieli ani nie narażać skóry na jej zbyt długie moczenie.

Po myciu przechodzimy do dalszej pielęgnacji. W przypadku skór atopowych ważnym etapem jest aplikacja kremu o mocnym charakterze emolientowym. Emolienty zmiękczają oraz powlekają naskórek, dzięki czemu stany zapalne zostają złagodzone oraz zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W składzie kremu powinny się znaleźć substancje takie jak np.:

  • pantenol,
  • alantoina,
  • niacynamid (w kilkuprocentowym stężeniu),
  • pre i probiotyki,
  • mocznik (także w kilkuprocentowym stężeniu),
  • cholesterol,
  • kwasy tłuszczowe,
  • gliceryna,
  • ceramidy,
  • masło Shea czy masło kakaowe.

Najlepsze kosmetyki do skóry atopowej

Po dogłębnej analizie składów i opinii wytypowaliśmy 5 produktów, które najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji skóry atopowej. Każdy z nich przyniesie skórze ukojenie, nawilżenie oraz regenerację. 

To balsam emolientowy zawierający w składzie łagodzący wyciąg z owsa Rhealba. Wyciąg z owsa nie tylko działa przeciwzapalnie, przyśpieszając gojenie się stanów zapalnych, ale także przeciwświądowo. Niestety w przypadku AZS świąd często towarzyszy zaostrzeniu się choroby, dlatego warto mieć w zanadrzu produkt, który będzie łagodził to nieprzyjemne uczucie. Balsam marki A-derma zawiera także bardzo cenne kwasy omega, których obecność przyśpiesza regenerację skóry

Balsam można stosować już od 1. roku życia. Przynosi skórze upragnione uczucie ukojenia i zapobiega drapaniu. To obowiązkowy produkt w kosmetyczce każdej osoby posiadającej skórę atopową. Warto wspomnieć, że produkt jest BARDZO wydajny. 

To krem o bardzo ciekawym i bogatym składzie. Znajdziemy tu kojącą alantoinę, nawilżającą glicerynę, a także bogaty w kwasy omega olej konopny i przeciwzapalny ekstrakt z lukrecji. Preparat jest ukierunkowany na ograniczeniu transepidermalnej utraty wody (TEWL), której znaczne zwiększenie zaobserwowano u osób cierpiących na AZS. Zwiększenie TEWL przyczynia się do przesuszenia skóry, co powoduje powolne gojenie się stanów zapalnych.

Produkt jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych, przez co mamy pewność, że jest skuteczny i sprawdzony przez osoby realnie borykające się z tym problemem. Po użyciu kremu skóra jest miękka, ukojona oraz przygotowana nawet na trudne warunki zewnętrzne.

Idealną propozycją do oczyszczania skóry atopowej jest produkt marki Bioderma. Delikatna kompozycja, nawilżające składniki oraz opatentowany związek SKIN BARRIER THERAPY sprawiają, że skóra nie jest ściągnięta i podrażniona. Tym, co wyróżnia ten produkt to zawartość witaminy PP (niacynamidu), która odpowiada za pobudzanie syntezy lipidów oraz procesy regeneracyjne. Dzięki temu produkt zyskuje miano nie tylko delikatnego, ale także regenerującego. Pozostawia lekki i nieobciążający film, przez co stany zapalne goją się szybciej.

Marka Ziaja wypuściła serię Med, gdzie znajdziemy preparaty do skór obarczonych różnymi dermatozami, w tym AZS. Jednym z produktów z tej serii jest olejek do kąpieli. Produkt redukuje szorstkość, rumień i świąd. Zawiera niewielką ilość subtelnych detergentów, przez co będzie delikatnie oczyszczał i przygotowywał do dalszych etapów pielęgnacji. Olejku można używać na dwa sposoby - dolewając kilka kropel do kąpieli albo jako preparatu myjącego.

To serum należy aplikować punktowo na stany zapalne lub stosować na całą skórę twarzy. Skład jest niesamowicie delikatny oraz kojący, kompozycja także nie jest przypadkowa. W INCI znajdziemy takie substancje jak ultrakojąca neurotensyna, przeciwalergiczny osmoli czy nawilżające połączenie kwasu hialuronowego i gliceryny. Genialny produkt dla atopików. 

  1. 129,99 zł
    115,99 zł
    Cena rekomendowana: 149,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 149,99 zł
Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Niacynamid to hit tego roku. Jakie kosmetyki z witaminą B3 warto przetestować? Czytaj więcej