Na Twojej twarzy pojawił się nieprzyjaciel? Nie panikuj. Na rynku kosmetycznym można znaleźć wiele preparatów punktowych do stosowania w sytuacjach awaryjnych, które działają błyskawicznie. Nasz ekspert – kosmetolog, Natalia Stafiej podpowiada, które kosmetyki sprawdzą się najlepiej do stosowania punktowo na wypryski.
Wypryski charakteryzuje najczęściej zaczerwienienie, stan zapalany i podskórna, niewidoczna zmiana, która rośnie, a każdy jej dotyk powoduje bardzo nieprzyjemne odczucia. Przyczyn pojawiania się wyprysków może być wiele, zaczynając od stresu, przez drobne grzeszki w diecie, kończąc na niedosypianiu czy zbliżającej się miesiączce. Co zrobić, kiedy stan zapalny już się pojawił? Wtedy przechodzimy do działania przeciwzapalnego, antybakteryjnego i łagodzącego.
Aby załagodzić stany zapalane i doprowadzić do ich zagojenia należy skupić się na działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i łagodzącym. Poniżej znajdziesz listę najlepszych i najczęściej wykorzystywanych substancji. Warto rzucić na nią okiem i przeczytać o ich właściwościach, aby w sytuacji kryzysowej wybór produktu typu S.O.S nie stanowił problemu.
Substancje przeciwzapalne:
Substancje antybakteryjne:
Substancje łagodzące:
Oczywiście takich substancji jest o wiele więcej. Podane przykłady to te najczęściej występujące w literaturze i takie, które badane są od wielu lat.
Które preparaty stosowane punktowo pomogą Ci szybko pozbyć się wyprysków? Poniżej 5 najlepszych!
To produkt polecany zarówno przez dermatologów, jak i kosmetologów. Krem La Roche-Posay Effaclar Duo+ to bardzo dobrze opracowany preparat zawierający przeciwzapalny niacynamid, kojącą wodę termalną oraz pochodną kwasu salicylowego o działaniu antybakteryjnym. Dobrze dobrane składniki nie tylko szybko zmniejszają powstały już stan zapalny, ale i zapobiegają powstawaniu przebarwień. Krem działa łagodnie, dzięki czemu można go stosować aż do całkowitego wygojenia się skóry.
To genialny kosmetyk, który warto mieć w kosmetyczce i stosować w razie pojawienia się niechcianych wyprysków. Nie należy jednak stosować go w codziennej pielęgnacji jeśli na skórze nie występują stany zapalne. Może to prowadzić do przesuszenia skóry.
Choć z nazwy jest tonikiem, to można go używać tylko punktowo. W składzie zawiera wspomniany wyżej cynk PCA oraz wyciąg z łopianu, które działają silnie antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wyciąg z tamaryndu działa łagodząco oraz wyciszająco na rozwijający się stan zapalny. Tonik subtelnie złuszcza, co blokuje powiększanie i rozsiewanie się wyprysku.
W kosmetyku zastosowano połączenie łagodzącego glukonolaktonu oraz kwasu salicylowego, dzięki czemu produkt skutecznie zmniejsza stan zapalny i zwalcza bakterie gromadzące się wewnątrz. W składzie znajdziemy też wyżej wymieniany wyciąg z wąkroty azjatyckiej, który cieszy się ogromnym uznaniem wśród kosmetologów ze względu na silne i skuteczne działanie przeciwzapalne i łagodzące. Preparat nada się także do skór wrażliwych, które na co dzień nie borykają się z trądzikiem lecz chcą mieć coś na wypadek pojawienia się nieprzyjaciela na twarzy.
Marka Avene zasłynęła z opatentowania własnego retinalu, znanego także jako rerinalaldehyd. Retinal jako jedyny z retinoidów wykazuje działanie antybakteryjnie oraz jest wykorzystywany w terapii trądziku. W składzie występuje także kwas glikolowy, który złuszcza aktywny stan zapalny. Całość została opracowana na kojącej i przeciwzapalnej wodzie termalnej Avene. Produkt można określić jako dosyć silnie działający, najlepiej sprawdzi się u osób, które przewlekle borykają się z wypryskami oraz mają tłustą skórę. Suche i delikatne cery może delikatnie podrażniać.
To produkt do stosowania punktowego. Formuła została wzbogacona o dwa kwasy - migdałowy oraz salicylowy. Obydwa działają przeciwbakteryjnie, przy czym migdałowy bardziej powierzchniowo, a salicylowy penetruje wgłąb naskórka zwiększając skuteczność preparatu. Kwas migdałowy zapobiega powstawaniu przebarwień pozapalnych i nadaje się także do stosowania przy skórach wrażliwych lub z rumieniem. Łagodzące działanie w tym produkcie pełni olej Tamanu, który zmniejsza zaczerwienienie i chroni gojący się stan zapalny przed czynnikami zewnętrznymi.
Źródła:
Witamina C w medycynie i kosmetologii, Wiadomości chemiczne 2019, s. 503-522.
E. Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol. 8(1): 25.