kosmetyki na przebarwienia

TOP 5 kosmetyków na przebarwienia [WYBÓR EKSPERTA]

Przebarwienia to temat ciągle powracający zarówno w gabinetach kosmetologicznych czy w mediach społecznościowych. Na szczęście z przebarwieniami da się walczyć, jednak trzeba je trochę poznać i zrozumieć. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać nasz typ przebarwień, jaką pielęgnacje na nie zastosować i jak dbać o cerę, aby problem się nie pogłębiał. Temat przybliża nasz ekspert - kosmetolog Natalia Stafiej.

Witamina C to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej poszukiwanych w kosmetykach substancji aktywnych. Słynie z właściwości rozświetlających, rozjaśniających i wyrównujących koloryt.

Niewiele mówi się natomiast o właściwościach stymulujących i przeciwzmarszczkowych witaminy C. Czy wiesz, że stymuluje ona syntezę kolagenu i elastyny oraz ceramidów w skórze? Dzięki temu jest świetnym składnikiem kremów pod oczy, gdzie skóra jest cienka, delikatna, z często widocznymi cieniami i zmarszczkami.

Typy przebarwień

Przebarwienia dzielimy na dwa główne typy - przebarwienia pozapalne i przebarwienia utrwalone. Niestety często traktujemy je w ten sam sposób, co przynosi zerowe skutki albo nawet pogorszenie stanu cery. Aby przystąpić do skutecznej walki z przebarwieniami należy zrozumieć czym się różnią przebarwienia pozapalne od utrwalonych. 

I.Przebarwienia pozapalne PIE (ang. post-inflammatory erythema)

To różowe i czerwone ślady powstające w miejsce zmian trądzikowych lub stanów zapalnych. Przebarwienia pozapalne, jak sama nazwa wskazuje, powstają w wyniku stanu zapalnego toczącego się w danym miejscu. Wbrew pozorom dosyć łatwo się z nimi walczy (o ile odpowiednio szybko zareagujemy i nie dopuścimy do ich utrwalenia). W tym przypadku należy traktować je jak stany zapalne, czyli stosować substancje łagodzące oraz przeciwzapalne. To przyśpiesza proces gojenia się tkanki w tym miejscu i jest duża szansa na całkowity zanik przebarwienia. Do najpopularniejszych substancji do walki z tego typu problemem zaliczają się:

  • niacynamid w niskim stężeniu do 5%,
  • kwas azelainowy - także w niskim stężeniu do około 5-10%,
  • nacetylo-glukozamina, substancja naturalnie występująca w naszej skórze, blokująca utrwalanie przebarwień,
  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej, znany z bardzo dobrych właściwości kojących i przyśpieszających gojenie tkanki,
  • ekstrakty z soi - dobrze blokują utrwalanie przebarwień, ale także działają fotoochronnie,
  • kwas linolowy i liponowy, naturalnie występujące w naszej barierze skórnej i wspomagające jej regeneracjeę Dodatkowo hamują tyrozynazę, czyli proces odkładania się utrwalonego pigmentu w skórze.

II. Przebarwienia utrwalone PIH (ang. post-inflammatory hyperpigmentation)

To wszystkie przebarwienia o kolorze od jasnej szarości do ciemnobrązowego. Stopień jasności i ton przebarwień uzależniony jest od ich głębokości w naskórku. Im głębiej umiejscowione jest przebarwienie, tym kolor będzie jaśniejszy. Wbrew pozorom najłatwiej zwalczyć jest te najciemniejsze - ponieważ są dosyć płytko. Przebarwienia utrwalone to tak naprawdę przebarwienia posłoneczne, pozapalne utrwalone, polekowe utrwalone, powstałe w wyniku stosowania substancji fotouczulających bez fotoochrony.

Do tej grupy zalicza się także melasma, czyli rozlane i duże przebarwienia powstałe w wyniku zachwiań hormonalnych, często po ciąży. W przypadku tego rodzaju przebarwień możemy postawić na trochę mocniejsze składniki i zadziałać nieco agresywniej, nie zapominając o odpowiednim balansie między agresywnym działaniem a regeneracją i nawilżaniem. Wśród najpopularniejszych substancji do walki z przebarwieniami typu PIH znajdują się:

  • retinoidy,
  • kwas azelainowy,
  • kwas kojowy,
  • tiamidol,
  • niacynamid w stężeniu do 5%,
  • 4-butylrecorcynol,
  • witamina C oraz jej pochodne. 
RADA EKSPERTA
 
Przy każdej kuracji ukierunkowanej na walkę z przebarwieniami ważna jest fotoochrona. Promienie UV są największym sprzymierzeńcem powstawania nowych przebarwień, dlatego chroń się przed słońcem i nie zapominaj o kremach z filtrem!

Jak pozbyć się przebarwień?

Przy pielęgnacji przebarwień pozapalnych należy postawić na preparaty kojące, przeciwzapalne i regenerujące. W przypadku przebarwień utrwalonych ważne są dwie rzeczy - delikatne lecz częste złuszczanie oraz stosowanie inhibitorów tyrozynazy. Inhibitory tyrozynazy blokują odkładanie się pigmentu w skórze, a więc przeciwdziałają pogłębianiu się przebarwień. Połączenie takiego działania z subtelnym złuszczaniem powoduje stopniowe rozjaśnianie skóry.

Najlepsze kosmetyki na przebarwienia

Najlepszy kosmetyk zapobiegający przebarwieniom to jak wspominaliśmy już wyżej - krem z filtrem SPF30-50. Co jedna, gdy przebarwienia już powstały? Po jakie kosmetyki warto sięgnąć? Oto 5 sprawdzonych produktów, które skutecznie niwelują przebarwienia. 

Jak wspominaliśmy wyżej - regularne peelingowanie skóry jest istotne, aby pozbyć się głęboko osadzonych przebarwień. W tym przypadku warto rozważyć wprowadzenie bestsellerowego peelingu z witaminą C marki SunewMed+. Produkt cechuje wysoka zawartościa stabilnej formy witaminy C, jaką jest Sodium Ascorbyl Phosphate. To bardzo silny antyoksydant, czyli substancja wykazująca się silnym działaniem rozjaśniającym oraz odmładzającym. Ten produkt polubią  szczególnie osoby borykające się z brązowymi, utrwalonymi przebarwieniami oraz melasmą.

Rewolucja i hit na rynku kosmetycznym. Koncern Beiersdorf, do którego należy Nivea, opatentował nową substancję - tiamidol. Badania prowadzone nad tym składnikiem wykazały, że działa on nawet mocniej od silnego hydrochinonu, dostępnego na receptę, lecz bez szkodliwego działania na komórki. To czyni serum marki Nivea produktem predysponującym na produkt roku w kontekście walki z przebarwieniami. Jeśli chcesz zapewnić sobie jednolity koloryt skóry to zdecydowanie musisz wypróbować ten kosmetyk. Uwaga! Producent informuje, że najlepsze rezultaty osiąga się stosując tiamidol dwa razy dziennie. 

W artykule o najlepszych kosmetykach do walki z przebarwieniami nie mogło zabraknąć kremu z filtrem. To must have w każdej kosmetyczce, niezależnie od typu przebarwień. Polecamy w szczególności SPF marki Ducray, który posiada szerokie spektrum ochrony i bardzo dobrze chroni przed pogłębianiem i powstawaniem nowych przebarwień na skórze. To jednak nie wszystko - produkt dodatkowo rozjaśnia przebarwienia wywołane słońcem. Genialny SPF, który świetnie sprawdza się do stosowania na co dzień np. pod makijaż. 

Krem stworzony z myślą o cerze dojrzałej, na której widoczne są utrwalone przebarwienia. Działa rozjaśniająco dzięki zawartości wielu cennych składników (składniki morskiego pochodzenia, multifunkcjonalne glikany oraz ekstrakt z afrykańskiego kwiatu acmella spilanthes czy wyciągi z guarany, aceroli i żurawiny. Poza działaniem rozjaśniającym przebarwienia, krem wspaniale ujędrnia i napina skórę oraz skutecznie ją nawilża. To jeden z bestsellerów marki, który zdecydowanie warto przetestować. Efekt poprawy stanu cery jest widoczny już po kilku tygodniach stosowania kremu. My go uwielbiamy!

Jedyny produkt w dzisiejszym zestawieniu z witaminą C. Witamina C wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne oraz rozjaśniające. Koncentrat został także wzbogacony o bardzo ciekawe i wyjątkowe składniki jak:
- glabradyna - kojąca i wyciszająca stany zapalne, co zapobiega powstawaniu nowych przebarwień,
- kwas azelainowy oraz andrografolid, które znane są z silnych właściwości hamujących produkcję i odkładanie się melaniny - barwnika, którego nagromadzenie tworzy przebarwienie w danym miejscu.

Serum posiada lekką konsystencję i sprawdzi się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry.

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.2-3.pdf

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Naturalny kremy do rąk - jaki jest najlepszy? Czytaj więcej