toniki do cery trądzikowej

Toniki do cery trądzikowej - jakie są najlepsze? [WYBÓR EKSPERTA]

Tonizacja to ważny etap codziennej pielęgnacji cery trądzikowej. Jaki będzie najlepszy dla osób posiadających skórę problematyczną? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Martyny Radziejewskiej.

Pielęgnacja cery trądzikowej bardzo często stanowi duże wyzwanie. Zachowanie równowagi między działaniem normalizującym pracę gruczołów łojowych a nawilżaniem i odżywianiem wymaga znajomości własnej skóry, kosmetyków i ich składów. Dbając o cerę trądzikową należy pamiętać o kilku ważnych krokach, które pomogą utrzymać skórę w dobrej kondycji:

  • Działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym, regulującym rogowacenie oraz produkcję sebum,
  • Nawilżaniu oraz regeneracji skóry,
  • Ochronie przeciwsłonecznej.

Dla osób borykających się z problemem trądziku często pierwszy punkt wydaje się najistotniejszy, jednak tylko kompleksowe działanie może przynieść oczekiwane rezultaty i poprawić stan skóry. Każdy z kroków jest równie ważny. Aby zadziałać antybakteryjnie oraz wpłynąć na regulację rogowacenia oraz produkcję łoju można wprowadzić do pielęgnacji toniki przeznaczone dla cery z problemami trądziku. Takie działanie skutecznie zapobiegnie rozwojowi bakterii w ujściach gruczołów łojowych, zmniejszy efekt „świecenia” oraz uczucie tłustej skóry.

Jaki tonik do cery trądzikowej?

Decydując się na stosowanie toniku do cery trądzikowej należy wybrać produkt, który nie zawiera wysoko w składzie alkoholu. Unikajmy na pierwszych pozycjach w INCI:

  • Benzyl Alcohol,
  • Alcohol Denat,
  • Ethanol,
  • Alcohol,
  • Isopropyl Alcohol,
  • Propyl Alcohol.

Stosowanie produktów zawierających w składzie te substancje może spowodować nadmierne przesuszenie nawet tłustej, trądzikowej cery. Może to doprowadzić do efektu tzw. błędnego koła. Skóra broniąc się przed nadmiernym przesuszeniem zacznie produkować jeszcze więcej sebum. 

Poszukując toniku do cery trądzikowej należy szukać w składzie:

Tonizacja cery trądzikowej

Ze względu na zawartość składników o działaniu seboregulującym i normalizującym tonik przeznaczony dla cery trądzikowej najlepiej wprowadzić do pielęgnacji stopniowo. Warto zacząć od aplikacji 2-3 razy w tygodniu. Jeśli nie wystąpi podrażnienie oraz przesuszenie skóry można stopniowo zwiększyć częstotliwość i docelowo stosować codziennie. 

WSKAZÓWKA

Przyjęło się, że tonik nakłada się przy pomocy płatka kosmetycznego, którym pocieramy skórę. Nie jest to jedyny sposób. Kosmetyk możemy również zaaplikować używając własnych dłoni. Kilka kropli płynu należy rozprowadzić w rękach, a następnie delikatnie wklepać w twarz. Rezygnując z płatków nie pocieramy skóry, dzięki czemu nie dochodzi do jej podrażnienia, a dodatkowo dbamy o środowisko.

Tonik do cery trądzikowej - ranking TOP 5

W ofercie marek kosmetycznych znajdziemy toniki o różnym działaniu. Które będą najlepsze do cery trądzikowej? Oto 5 wybranych przez naszego eksperta:

Jeden z najpopularniejszych toników do twarzy. Tonik przeznaczony jest do pielęgnacji skóry trądzikowej, amieszanej, ze skłonnością do nadmiernego wydzielania sebum. Kosmetyk działa antybakteryjnie, delikatnie złuszcza obumarły naskórek, zwęża widoczność porów oraz łagodzi stany zapalne. W składzie znajduje się: wyciąg z tamaryndy, który złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka oraz wykazuje właściwości nawilżające, przywracające hydro-równowagę cery, wyciąg z łopianu, który dba o odpowiednią florę bakteryjną na powierzchni skóry oraz zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu, a także cynk, który normalizuje pracę gruczołów łojowych zmniejszając ilość wydzielanego sebum. 

Tonik skutecznie oczyszcza cerę, zwęża pory, zmniejszając ich widoczność, reguluje pracę gruczołów łojowych oraz ilość produkowanego sebum. Regularne stosowanie kosmetyku zapobiega powstawaniu zmian zapalnych. Po zastosowaniu produktu cera jest widocznie zmatowiona oraz odświeżona. Formuła kosmetyku oparta jest na oczyszczających, pielęgnujących i łagodzących składnikach: Zincidone® (cynkowa sól L-PCA), która wspomaga redukcję wydzielania sebum, regulując procesy zachodzące w skórze i zapobiegając powstawaniu niedoskonałości, a także alantoinę, pantenol oraz wyciąg z aloesu.

Produkt ma za zadanie przywrócić równowagę skórze mieszanej i tłustej, przeciwdziałać powstawaniu niedoskonałości, regulować wydzielanie sebum, dbać o zachowanie naturalnego pH oraz działać nawilżająco. Połączenie cynku oraz witaminy B6 (pirydoksyny) normalizuje pracę gruczołów łojowych, gliceryna dba o odpowiedni poziom nawilżenia, lipolicyna reguluje pH skóry, dzięki czemu zapobiega rozwojowi bakterii, odpowiedzialnych za powstawanie zmian trądzikowych. Opatentowany składnik FLIUDACTIV™ reguluje jakość sebum, przeciwdziała zatykaniu się porów oraz zmniejsza ryzyko ich powstawania. Produkt jest dobrze tolerowany, może być stosowany również przez osoby w młodym wieku (producent zaleca tonik od 12. roku życia).

Tonik, dzięki niskiemu pH (3.0) stanowi odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji cery przetłuszczającej się i problematycznej. W składzie znajdziemy ekstrakt ze skrzypu polnego, który bogaty jest w krzemionkę, normalizuje wydzielanie sebum oraz przyspiesza regenerację zmian skórnych. Dodatek kwasu jabłkowego ogranicza powstawanie zaskórników i zmniejsza nadmierne rogowacenie. Tonik odświeża oraz matowi skórę.

Tonik zawiera kompozycję kwasów AHA (kwas glikolowy, jabłkowy oraz mlekowy), które wykazują wszechstronne działanie: złuszczają naskórek, regulują odnowę komórkową, wspomagają walkę z trądzikiem, zmarszczkami, a także rozjaśniają przebarwienia. Dodatek gliceryny zapewnia nawilżenie oraz łagodzi podrażnienia. Tonik zwęża pory, matuje, redukuje niedoskonałości oraz poprawia strukturę skóry, dzięki czemu cera staje się odświeżona i nabiera zdrowego wyglądu.

Polecane toniki do cery trądzikowej:


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Następny wpis
Jakie składniki aktywne można ze sobą łączyć, a których NIE WOLNO stosować razem? Czytaj więcej