TEWL - transepidermalna utrata wody

TEWL - transepidermalna utrata wody. Jak jej zapobiegać?

Przeznaskórkowa utrata wody (czyli TEWL) ma bezpośredni wpływ na poziom nawilżenia skóry. Kiedy poziom TEWL jest wysoki skóra staje się odwodniona. Jak temu zapobiegać? Przeczytaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog – Natalii Stafiej.

TEWL (z ang. Transepidermal Water Loss) to ilość wody, która opuszcza nasze ciało poprzez parowanie. Świadomość, że nasze ciało paruje może być nieco dziwna, jednak dzieje się to w tak niewielkim stopniu, że gołym okiem jest to niezauważalne i nieodczuwalne. Mało tego, utrata wody przez skórę jest dla nas niezwykle ważna. Dzięki temu mechanizmowi jesteśmy w stanie chociażby zbić temperaturę podczas gorączki lub ochłodzić nagrzany organizm podczas wysiłki fizycznego. Szacuje się, że zdrowy człowiek traci podczas doby traci około 300-400 ml wody. Wydaje się dużo? Wbrew pozorom to normalne i nie należy się tym przejmować. Są jednak sytuacje, kiedy ta ilość się zwiększa i może nieść to za sobą nieprzyjemne konsekwencje.

Objawy odwodnienia

W momencie, gdy zwiększa się ilość wody wydalanej przez nasz organizm (w tym właśnie poprzez TEWL) może dojść do odwodnienia. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, a pierwsze sygnały o tym, że brakuje nam wody to:

  • wzmożone pragnienie, suchość w ustach,
  • ospałość, uczucie zmęczenia pomimo wypoczynku,
  • bóle głowy,
  • nerwowość, pogorszenie samopoczucia,
  • rzadkie wydalanie moczu.

Odwodnienie wpływa także na stan skóry. Czym się charakteryzuje skóra odwodniona

  • utrata elastyczności,
  • problem z nawilżeniem pomimo intensywnej pielęgnacji,
  • pojawienie się drobnych zmarszczek, których wcześniej nie było,
  • świąd skóry i podatność na podrażnienia.

Czynniki zwiększające przeznaskórkową utratę wody

Oto czynniki, które zdecydowanie wpływają na zwiększenie TEWL oraz jak to wpływa na nasz organizm - w tym skórę.

  • wentylacja - niezwykle istotny czynnik, szczególnie jeśli borykamy się z trądzikiem. Odwodniona skóra słabiej się regeneruje, przez co jest podatna na powstawanie nowych stanów zapalnych. Jeśli masz nawracające problemy skórne, zwróć uwagę na pomieszczenie w jakim pracujesz.
  • niska temperatura otoczenia - w zimę jesteśmy częściej narażeni na odwodnienie skóry i całego organizmu. Dzieje się tak za sprawą zmniejszenia wydzielania łoju. To może być szokująca informacja, ale to właście łój stanowi główny składnik płaszcza hydrolipidowego, który chroni nas przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadmierną utratą wody.
  • środki powierzchniowo czynne - czyli wszystkie te, które służą do mycia i czyszczenia. Niestety, w obecnych czasach z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami o częstym myciu rąk i dezynfekcji. To może i chroni nas przez zakażeniem, ale doprowadza do ruiny naszą barierę hydrolipidową, która znajduje się na całym ciele - nie tylko na twarzy. To może tłumaczyć, dlaczego wiele osób ma problem z suchością dłoni pomimo braku takich dolegliwości na twarzy. Warto jest przyjrzeć się naszym domowym środkom czystości i przemyśleć wymianę ich na domowe czyściwa na bazie octu i olejków eterycznych. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, oszczędzimy trochę naszą planetę ale i podziękuje nam za to nasza skóra.
  • choroby dermatologiczne np. łuszczyca lub AZS - niestety szczególnie osoby z poszczególnymi dermatozami są bardziej narażeni na odwodnienia skóry. Dzieje się to za sprawą osłabionego układu SALT (układ odpornościowy skóry) oraz przez zaburzoną barierę hydrolipidową. Na szczęście producenci dermokosmetyków wychodzą temu na przeciw i dla takich osób są dedykowane linie preparatów, które mają zapobiec nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody.

Jak dbać o skórę, aby TEWL nie wyszło poza normę? 

Dbanie o prawidłową przeznaskórkową utratę wody (TWEL) opiera się przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich emolientów oraz unikaniu mocnych detergentów, które nas otaczają. 

Czym są emolienty? To substancje (lub gotowe produkty), których zadaniem jest przede wszystkim natłuszczanie i ochrona. Emolienty to substancje okluzyjne, czyli takie które mają za zadanie wytworzyć na powierzchni skóry ochronny film. Taki film ogranicza (ale nie blokuje) parowanie wody z powierzchni naszego ciała. Gotowe produkty z emolientami mogą zawierać także inne, cenne substancje np. te o działaniu nawilżającym lub pobudzającym procesy regeneracyjne. 

Z emolientów warto korzystać szczególnie zimą, nawet jeśli wydaje nam się, że te produkty są dla naszej skóry za ciężkie. Dzięki temu unikniemy odwodnienia, które z kolei pobudziło by sebum do nadmiernej produkcji, a to może stanowić początek błędnego koła przy walce z uporczywymi zaskórnikami

Kosmetyki zapobiegające utracie wody z naskórka

W chwili obecnej rynek kosmetyczny jest bardzo bogaty i jest w stanie sprostać każdej, nawet najbardziej wymagającej skórze. Możemy szukać produktów emolientowych dedykowanych do poszczególnych rodzajów skóry. Nasz ekspert przygotował propozycje produktów zmniejszających przeznaskórkową utratę wody z podziałem na rodzaje skóry. 

Do skóry suchej i podczas leczenia dermatologicznego:

Ten produkt nie tylko będzie uzupełniał lipidy naskórka, ale także uzupełniał brakującą wodę i zmiękczał naskórek. Dzięki wodzie termalnej Uriage dostarczy cennych minerałów co przyśpieszy odbudowę i regeneracje.

Bardzo bogaty w lipidy krem, który sprawdzi się szczególnie do skór podrażnionych i z pierwszymi oznakami starzenia. Dzięki swojemu składowi będzie odbudowywał to, czego skórze zabrakło lub zaczyna brakować. Rewelacyjny kosmetyk polecany przez wielu kosmetologów. 

  1. 48,99 zł
    Cena rekomendowana: 61,50 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 61,50 zł

Do skóry trądzikowej i tłustej:

To propozycja dla osób, które obawiają się stosowania cięższych konsystencji oraz mają tendencje do zapychania porów. Emulsja Avene Cicalfate jest lżejsza od typowo lipidowych kremów, ale nadal posiada świetne właściwości ochronne.

Osoby z trądzikiem będą zadowolone z tego kremu. Oprócz substancji chroniących przed utratą wody, zawiera także niacynamid w niskim stężeniu. Niskie stężenie niacynamidu likwiduje ryzyko podrażnień, a pozytywnie wpływa na gojenie się stanów zapalnych oraz zmniejsza ryzyko powstawania nowych.

Skóra naczyniowa

SVR Sensifie AR SPF50

To jedyny krem z filtrem w tym zestawieniu, ale zdecydowanie warty uwagi. To propozycja do stosowania na dzień dla osób z problemem rumieniu i pękających naczyń. Dzięki kompleksowi Endothelyol ™ produkt nie tylko chroni przed promieniowaniem, ale także łagodzi powstały już rumień i wzmacnia skórę.

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Najładniejsze perfumy dla nastolatków – jakie zapachy pasują do młodych dziewczyn i chłopców? Czytaj więcej