szampon rypacz

Rypacz, czyli mocny szampon do włosów. Dlaczego warto go stosować?

Jeśli zgłębiasz temat świadomej pielęgnacji włosów, na pewno słyszałaś już o szamponach "rypaczach". To w dużym skrócie produkty mocno oczyszczające włosy, które zaleca się stosować raz na jakiś czas, aby pozbyć się z włosów łoju, kurzu czy pozostałości po kosmetykach. Jak stosować tego typu szampony i jakie są najlepsze? Poznaj rady eksperta Super-Pharm, kosmetolog - Natalii Stafiej. 

Ilość szamponów na rynku może przytłaczać. Jak dobrać ten najlepszy do swoich włosów? Modnym tematem w środowisku włosomaniaczek jest moc szamponu, a konkretnie szamponów „rypaczy”. Czym jest szampon potocznie nazywany „rypaczem”? Czy powinien gościć na naszych łazienkowych półkach? Tego dowiemy się w dzisiejszym artykule.

Podział szamponów ze względu na moc działania

Chyba każdy z nas z czasów dzieciństwa pamięta piekące i łzawiące oczy towarzyszące myciu głowy. Takie sytuacje mają miejsce gdy śluzówki oczu zostają podrażnione na skutek kontaktu z pianą, w której zawarte substancje powierzchniowo czynne (myjące) naruszają ochronną błonę śluzową. Od rodzaju i ilości substancji powierzchniowo czynnych zależy moc szamponu, czyli to jak bardzo będzie domywał skórę głowy i włosy.

Jeszcze do niedawna niespecjalnie zagłębiano się w temat mocy szamponu, jednak wraz z rozwojem włosingu coraz częściej mówi się o podziale szamponów ze względu na moc ich działania. Na chwile obecną możemy wyróżnić:

Szampon rypacz - co to?

Nazwa "rypacz" związana jest  tendencji do podrażniania i alergizowania skóry. W środowisku włosomaniaczek istnieje zasada określająca częstotliwość stosowania rypacza - nie powinno się używać go częściej niż raz w tygodniu. Szampony rypacze bardzo mocno oczyszczają włosy i nie ma potrzeby stosować je na co dzień. Sięgamy po nie wtedy, gdy włosy są przeciążone (np. kosmetykami do stylizacji). 

Po czym rozpoznać, że szampon to „rypacz”? Oto lista składników charakterystycznych dla tego typu szamponów:

  • Sodium Laureth Sulfate (SLES),
  • Sodium Lauryl Sulfate (SLS),
  • Sodium Lauryl Sulfoacetate,
  • Sodium Myreth Sulfate,
  • Sodium Coco-Sulfate,
  • Ammonium Laureth Sulfate,
  • Ammonium Lauryl Sulfate,
  • Ethyl PEG-15 Cocamine Sulfate. 

Szampony o mocnym działaniu zazwyczaj są oznaczone jako te do włósów przetłuszczających się. Nie stanowi to jednak reguły. Wyżej wymienione detergenty można znaleźć nawet w produktach do skór wrażliwych lub w preparatach zalecanych przed dermatologów i trychologów.

Czy warto stosować szampony mocno oczyszczające?

Czytając fora dla włosomaniaczek i jednocześnie stykając się z produktami bazujących na SLS-ach można czuć się nieco zmieszanym. Czy mocne szampony (rypacze) faktycznie szkodą? Nie do końca. Należy pamiętać, że szampon to nie tylko detergenty, ale także wszystko to, co zostało do niego dodane. Wybierając tani szampon, który w składzie ma same detergenty, bez substancji łagodzących, faktycznie można spodziewać się podrażnienia. Jednak to nie SLS czyni szampon szkodliwym, ale brak składników redukujących drażniące działanie substancji powierzchniowo czynnych.

Detergenty są nam potrzebne, aby oczyścić skórę z kurzu, potu i łoju. Niedomyta skóra głowy lub nieprawidłowo umyta może przysporzyć nam wiele problemów. W konsekwencji braku dobrego oczyszczania możemy odczuwać takie nieprzyjemne dolegliwości jak:

  • świąd,
  • pieczenie,
  • łupież,
  • nadmierne wypadanie włosów.

Należy więc starannie wybierać produkty kierując się potrzebami naszej skóry głowy, a nie ilością czy rodzajem substancji powierzchniowo czynnych (detergentów). Ważne jest, aby szampon był dobry jakościowo, warto w tym celu kupować produkty marek, które deklarują na opakowaniu jakie substancje łagodzące zostały umieszczone w składzie. W przypadku skór wrażliwych warto sięgać po bezzapachowe szampony dedykowane alergikom.

Błędem jest całkowite unikanie szamponów z substancjami zaliczanymi do mocniejszych detergentów. Po dłuższym stosowaniu wyłącznie delikatnych szamponów może dojść do nagromadzenia się tzw. warstwy krystalizacji. Krystalizacja to po prostu wymieszane zanieczyszczenia takie jak: kurz, cząstki dymu, smogu, potu i kosmetyków do stylizacji włosów.

WSKAZÓWKA

Niektóre detergenty mają skłonność do uczulania. Substancją o wysokim potencjale alergizującym jest Cocamidopropyl Betaine. Uczulenie na ten składnik objawia się poprzez świąd, zaczerwienienie, łupież na tle alergicznym oraz wzmożone wypadanie włosów. Cocamidopropyl Betaine występuje nie tylko w szamponach, ale także w produktach do mycia twarzy czy ciała. Często można go znaleźć w produktach, które określane są jako naturalne i delikatne. Należy do grupy detergentów uznawanych za delikatne i nieszkodliwe dla środowiska, jednak ma wysoki potencjał uczulający.

Szampon rypacz - dla kogo?

Każda skóra głowy potrzebuje porządnego oczyszczenia. Ilość gruczołów łojowych na głowie jest największa w stosunku do całego ciała. Przy nieprawidłowym lub zbyt słabym myciu skóry głowy może więc dojść do przerostu mikroflory bakteryjnej, co z kolei może prowadzić do wielu chorób np. łupieżu pstrego. Aby tego uniknąć każdy z nas powinien używać szamponu z detergentami o mocniejszym działaniu, czyli rypacza.

Ważne jest, aby preparat był dedykowany do naszego rodzaju skóry głowy i żeby znalazły się w nim różnego rodzaju ekstrakty roślinne lub substancje o działaniu łagodzącym. Również technologia użyta przy tworzeniu produktu jest ważna. Często szampony trychologiczne lub dermatologiczne w swoim składzie na pierwszym miejscu mają SLS-y. Dlaczego w takim razie nie szkodzą i często są polecane przez lekarzy? Te potencjalnie drażniące substancje zostały tam umieszczone w taki sposób i w takiej formule, aby nie szkodzić użytkownikowi.

Najlepsze rypacze - TOP 5 szamponów oczyszczających

Aby uczynić temat wyboru szamponu nieco przyjaźniejszym, sporządziliśmy listę polecanych szamponów o mocnym działaniu. Oto 5 rypaczy, które skutecznie oczyszczą włosy i skórę głowy, ale nie spowodują podrażnienia.  

Dermedic Capilarte

Produkt dedykowany osobom, które z różnych przyczyn zmagają się z wypadaniem włosów. Szampon Dermedic Capilarte został przebadany klinicznie, co zwiększa jego skuteczność w walce z problemem. Dodatkowo, został wzbogacony o substancje wspomagające naturalną florę naszej skóry głowy. Dzięki swojej formule będzie dokładnie oczyszczał bez ryzyka podrażnień. Sprawdzi się szczególnie do włosów suchych, delikatnych i osłabionych.

Pharmaceris H Sebopurin

Pharmaceris H Sebopurin to propozycja dla osób zmagających się z przetłuszczającą lub łojotokową skórą głowy. Oprócz detergentów szampon zawiera proteiny, witaminę B3, sole cynku i piroktonian olaminy. Szampon skutecznie oczyszcza i odświeża włosy. Regularne stosowanie zapewni wzmocnienie struktury włosa oraz zmniejszy ilość wydzielanego sebum.

ColosRegen

Marka Genactiv słynie z bardzo dobrej technologii używanej podczas produkcji szamponów oraz ze starannie skomponowanych składów. Substancje aktywne zawarte w szamponie ColosRegen będą pobudzać mikrokrążenie (czyniąc skórę głowy lepiej odżywioną), wzmacniać ją, ale jednocześnie dokładnie oczyszczać. Przy regularnym stosowaniu produkt powinien przyczynić się do zmniejszenia ilości wypadających włosów.

Phyto Phytosquam 

Phyto Phytosquam to produkt do zadań specjalnych, bo będzie działał nie tylko przeciwłupieżowo, seboregulująco, ale także łagodząco. To fantastyczna propozycja dla osób, które mają problem z łupieżem lecz większość produktów się u nich nie sprawdza powodując nasilenie problemu. Kosmetyk skutecznie oczyści włosy, a jednocześnie jest bardzo łagodny. To rzadkość!

Ducray Anaphase+

To szampon dla osób, które nie borykają się z większymi problemami, ale chcą zadbać o kondycję swoich włosów. Ducray Anaphase+ posiada kompleks witaminowy, który będzie odżywiał skórę głowy czyniąc włosy zadbanymi i lśniącymi. Efekt? Dogłębnie oczyszczone i odżywione włosy.

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Najlepsze kalendarze adwentowe 2024: TOP 8 wartych każdej złotówki Czytaj więcej