Jakich szamponów używać przy problemie występowania łupieżu? Czego szukać w składzie takiego kosmetyku? I w jaki sposób odróżnić typ łupieżu, żeby go właściwie leczyć? Odpowiadamy na wszystkie te pytania i przedstawiamy ranking najlepszych szamponów przeciwłupieżowych.
Łupież to problem i schorzenie skóry głowy, który przekłada się także na sferę estetyczną. Powód jest oczywisty. Osypujący się biały naskórek w postaci białego sproszkowanego pyłku lub większych płatków wygląda nieciekawie. I jest odbierany przez otoczenie jako jedna z oznak zaniedbania. Co warto wiedzieć o przyczynach powstawania łupieżu, jakie są jego objawy i rodzaje? Wreszcie, czym myć skórę głowy, żeby osiągnąć sukces w leczeniu?
Jednym z głównych winowajców odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu jest mikroorganizm, który występuje na skórze głowy. Malassezia globoa (dawniej mówiono o malassezii furfur) to rodzaj drożdżopodobnego grzyba, który wpływa na zaburzenie wydzielania sebum, zwiększoną keratynizację i wywołuje podrażnienie skóry głowy i związane z tymi czynnikami objawy takie jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie.
Na skórze głowy z łupieżem grzyb ten rozmnaża się znacznie szybciej i zaburza naturalny mikrobiom. Zwykle jego występowanie jest związane z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. A to dlatego, że malasezzia potrzebuje kwasów tłuszczowych, którymi się żywi. Te podrażniają skórę głowy, co skutkuje wzmożonym stanem zapalnym i złuszczaniem się naskórka.
Łupież ma podłoże genetyczne, ale nie bez znaczenia mają na jego występowanie także wpływ czynniki wewnętrzne: stres, niewłaściwa dieta, niedobory cynku w organizmie, nadużywanie alkoholu. Nie mówiąc o czynnikach zewnętrznych: nadużywanie kosmetyków do stylizacji (lakierów, suchych szamponów), zbyt rzadkie mycie głowy szamponem, nieodpowiednie spłukiwanie kosmetyku do oczyszczania skóry, suche powietrze w pomieszczeniach.
RADA EKSPERTA
Mając tych kilka objawów: złuszczający się naskórek, świąd, zaczerwienienie skóry głowy, warto wprowadzić do pielęgnacji kurację przeciwłupieżową i nie zwlekać z leczeniem. Należy wyeliminować mikroorganizmy jakimi są grzyby, które są odpowiedzialne za jego powstanie. Niezbędna do utrzymania czystej skóry głowy w dobrej kondycji jest profilaktyka, aby problem nie powracał. Dlatego należy dbać o higienę – myć włosy często i regularnie. Wykonywać raz na tydzień - dwa, peelingi skóry głowy, ale także ją nawilżać. Nie zapomnieć o dobrej, zbilansowanej diecie i ograniczeniu alkoholu. Nie powinno się też przesadzać z ilością produktów do stylizacji włosów.
A jeśli pomimo leczenia preparatami przeciwłupieżowymi problem powraca jak bumerang, należy udać się po pomoc do dermatologa. Dłuższe występowanie łupieżu może się wiązać nawet z utratą włosów
– Irek Kłembowsk, fryzjer
Nie zawsze to co wydaje nam się łupieżem w istocie nim jest. Jeśli na ramionach lub ubraniach widoczny jest biały pyłek, ale nie występują objawy stanu zapalnego skóry głowy, takie jak zaczerwienienie czy uporczywy świąd, to może być skutek odwodnienia skóry głowy. A także niewłaściwej pielęgnacji (co oznacza stosowanie niedobranych do rodzaju skóry głowy szamponów, niedokładne spłukiwanie ich ze skóry głowy lub nie używanie kosmetyków oczyszczających skórę głowy z nadmiaru kosmetyków do stylizacji).
Jeśli złuszczaniu się drobnych płatków naskórka towarzyszy świąd i stan zapalny – jest to z pewnością łupież. Ale nawet to schorzenie może mieć postać różnego typu.
Podczas leczenia tego schorzenia należy nie tylko usunąć skutki powstania łupieżu, ale przede wszystkim dojść do przyczyny, która go wywołuje. Czyli niezbędne jest usunięcie z powierzchni głowy namnożonego drożdżaka Malassezia globosa, dokładne oczyszczenie nasady włosów ze zrogowaciałego naskórka i wyciszenie stanu zapalnego w skórze. A także doprowadzenie skóry głowy do stanu równowagi.
Ogromny wpływ na stan skóry głowy ma właściwa pielęgnacja (stosowanie szamponów przeciwłupieżowych), dokładne spłukiwanie ich ze skóry głowy, stosowanie peelingów i nie nadużywanie kosmetyków do stylizacji. Pomocna może też się okazać suplementacja (koniecznie z cynkiem w jednej z ról głównych).
Zadaniem szamponów przeciwłupieżowych jest wyciszenie stanu zapalnego, ukojenie skóry głowy i zapobieganie nawrotom choroby. Nie bez znaczenia jest też normalizacja pracy gruczołów łojowych, aby ograniczyć nadprodukcję sebum, które jest pożywką dla mikroorganizmów wywołujących łupież. Które szampony są naprawdę godne uwagi? Oto nasz ranking 8 najlepszych szamponów przeciwłupieżowych.
Skutecznie działa na łupież suchy i tłusty, a także zapobiega jego nawrotom. Dzięki substancjom aktywnym, takim jak klotrimazol, pirytionian cynku i piroktonian olaminy – szampon ma działanie przeciwgrzybicze i przeciwłojotokowe. Łagodzi objawy łupieżu, świąd oraz wspomaga odbudowę mikrobiomu skóry głowy. Dodatkowo nawilża włosy, nadając im połysk i ułatwia rozczesywanie. Został przebadany klinicznie. Jest odpowiedni dla kobiet i mężczyzn.
To specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy, który reguluje mikrobiom skóry głowy. Jego formuła Scalpshield pomaga przywrócić równowagę mikrobiomu i odpowiednie pH skóry, zwalczając łupież suchy i tłusty. Dzięki składnikom takim jak Octopirox® i Ciclopirox Olamine – szampon działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz ogranicza rozwój drobnoustrojów. Alantoina i aloes łagodzą podrażnienia, zaczerwienienia i świąd, zapewniając komfort i zdrowie skóry głowy.
To nasz faworyt w tym rankingu. Dlaczego? Preparat zawiera składniki, które odpowiadają na czynniki towarzyszące łupieżowi o ciężkim przebiegu, więc potrafi usunąć nawet najbardziej uporczywy łupież. Szampon zmniejsza swędzenie skóry głowy i dyskomfort już po pierwszym zastosowaniu. Oprócz tego łagodzi zaczerwienienie oraz trwale usuwa łupież. Warto dodać, że zapobiega także nawrotom choroby. Jeśli borykasz się z problemem nawracającego łupieżu, warto mieć go w swojej łazience.
Kolejna propozycja w naszym rankingu to szampon do włosów z łupieżem tłustym. Produkt o żelowej konsystencji jest najlepszy w przypadku nadmiernego wydzielania sebum oraz przetłuszczania się włosów. Zawiera składniki aktywne, które skutecznie eliminują przyczynę i oznaki łupieżu. Kwas LHA działa mikrozłuszczająco, usuwa łupież u podstaw i chroni skórę przed jego nawrotami. Kompleks łagodzący stymuluje skórę głowy i odbudowuje jej naturalną równowagę. Kompleks Cynk-PCA reguluje produkcję łoju. Skutek? Kerium widocznie mniejsza ilość łupieżu. Systematyczne stosowanie produktu eliminuje go na długi czas.
Szampon konopny polecany do pielęgnacji skóry głowy w przypadku występowania łupieżu suchego, egzemy, atopowego zapalenia skóry, świądu i alergii. Zawiera zrównoważoną zawartość chronionego patentem, ekstrahowanego oleju konopnego (w tym Omega 3-6-9) i kwercetyny. Delikatnie usuwa zanieczyszczenia i łupież ze skóry głowy. Uspokaja wrażliwą skórę głowy i zmniejsza świąd.
Szampon zawiera piroctone olamine i tymol, dzięki czemu skutecznie zmniejsza objawy łupieżu. Betaina cukrowa poprawia nawilżenie włosów i skóry głowy, łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza świąd. Szampon przy regularnym stosowaniu eliminuje nadmierne złuszczanie się naskórka. Produkt ten jest odpowiedni do codziennego stosowania oraz w profilaktyce przeciwłupieżowej. Dla kobiet i mężczyzn. Zmniejsza objawy łupieżu, łagodzi podrażnienia i swędzenie. Ponadto nawilża, zmiękcza i uelastycznia włosy.
To szampon przeciwłupieżowy stworzony specjalnie dla skóry wrażliwej. Jego zaawansowana formuła z piroktonem olaminy skutecznie zwalcza nawet uporczywy łupież, działając na jego przyczyny. Zawiera bisabolol pochodzenia roślinnego z rumianku, który łagodzi i koi podrażnioną skórę głowy. Hipoalergiczna formuła bez parabenów, barwników i siarczanów sprawia, że jest odpowiedni dla skóry wrażliwej, przywracając jej komfort i zdrowie.
To łagodząco-złuszczający szampon stworzony do walki z łuszczycą i suchym łupieżem. Dzięki kwasowi salicylowemu i wyciągowi z jałowca szampon wspomaga usuwanie łusek i zapobiega ich nawrotom. Zawiera forskolinę, która łagodzi stany zapalne, oraz wyciąg z żółtodrzewa, redukujący świąd. Delikatna baza myjąca nie narusza równowagi skóry głowy, a brak substancji zapachowych sprawia, że jest odpowiedni nawet dla wrażliwej skóry.