Szampon nawilżający skórę głowy

Szampon nawilżający skórę głowy - jaki jest najlepszy? [RANKING]

Często nie tylko włosy, ale i skóra, na której rosną, wymaga nawilżenia. Bywa zaczerwieniona, podrażniona, pojawia się na niej świąd i uczucie szczypania, a miejscami przesuszony naskórek przypominający łupież. Te wszystkie czynniki mogą mieć wpływ na słabszą kondycję włosów. Jak temu zaradzić? Wystarczy wybrać dobry szampon nawilżający skórę głowy!

Nie zawsze coś, co odczytujemy jako łupież – nim jest. Przykładem może być bardzo sucha lub przesuszona skóra głowy, która wykazuje symptomy podrażnionej. Kiedy tak się dzieje? Najczęściej to skutek niewłaściwej pielęgnacji, stosowania zbyt silnych detergentów do mycia włosów, albo niedokładnego spłukiwania szamponu z powierzchni skóry głowy. Na zaburzenie pH skóry głowy i jej przesuszenie może mieć także wpływ duża ilość kosmetyków do stylizacji włosów. W tym ostatnim przypadku, jeśli mamy świadomość, że stosujemy dużo takich produktów warto raz na jaki czas zrobić peeling skóry głowy lub sięgnąć po szampon oczyszczający jej powierzchnię. Natomiast na co dzień używać znacznie łagodniejszych kosmetyków.

Sucha skóra głowy - jakie mogą być przyczyny?

Jeśli skóra głowy po każdym umyciu szczypie, piecze, swędzi i wywołuje odruch drapania się warto wykonać kilka rzeczy:

  • Po pierwsze: nie należy myć włosów zbyt często (nie codziennie). A także spłukiwać włosy nieco dłużej niż zwykle za pomocą słuchawki prysznicowej (unikać deszczownicy, która zwykle ma zbyt delikatny strumień).
  • Po drugie: jeśli dłuższe i dokładniejsze spłukiwanie nie przynosi rezultatów, należy odstawić szampon i zamienić go na inny, łagodniejszy

Co może wywoływać reakcję świądu i podrażnienia? Wiele rzeczy. Ale najczęściej przy takich objawach przeszkadza kilka składników z listy INCI. Przykładem są siarczany SLES i SLS, które są substancjami powierzchniowo czynnymi, więc doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami, ale przy okazji ich usuwania wysuszają także naskórek.

Oprócz nich trudne dla skóry głowy bywają PEG-i, silikony oraz oleje mineralne. Ale zdarza się też wrażliwość na inne składniki, co jest dość indywidualne, nie mniej powtarzalne. Przykład? Olejki eteryczne, papaina (naturalny enzym złuszczający z papai) i bromelaina (naturalny enzym złuszczający z ananasa). Bywa, że alergizują i podrażniają komponenty zapachowe.

Zdarza się też reakcja na silne konserwanty, jak np. Quaternium bardzo często dodawany do szamponów i odżywek. Podrażniać przesuszać mogą także szampony przeciwłupieżowe. Jeśli skóra głowy swędzi, szczypie, przesusza się po stosowaniu konkretnego szamponu pomimo, że nie ma w nim żadnych z wymienionych składników, warto na próbę przetestować dermokosmetyk do mycia głowy (choćby z listy opisywanej poniżej) i jeśli reakcja się po nim nie pojawi – nie wracać do poprzedniego produktu, który ewidentnie nie służy skórze głowy.    

RADA EKSPERTA

Kiedy warto zastanowić się nad zmianą szamponu pod kątem pielęgnacji skóry głowy? Najlepiej wtedy, gdy występują następujące objawy: świąd prowadzący do drapania się (także w nocy, przez sen), podrażnienia, uczucie nadmiernego ściągnięcia, płatki przesuszonego naskórka na ubraniach. To wszystko mogą być objawy wywołane: zbyt częstym myciem włosów, niedokładnym spłukiwaniem kosmetyków do ich pielęgnacji, albo stosowaniem produktów ze zbyt drażniącymi składnikami (m.in. SLES i SLS).

Jakie szampony przynoszą ulgę skórze głowy? Jeśli zaobserwuje się u siebie któreś z wymienionych objawów, a nie ma się dostępu do dermokosmetyków zawsze lepszym rozwiązaniem jest stosowanie szamponów nawilżających lub łagodnych środków myjących dla dzieci i niemowląt. Nie powinny one zawierać mocnych, drażniących detergentów, więc ich stosowanie jest bezpieczne.

Przy tendencji do suchej, podatnej na podrażnienia skórze głowy, warto stosować kosmetyki z naturalnymi olejami, masłem shea oraz składnikami łagodzącymi świąd. Genialne właściwości wykazuje olej konopny, którego skład kwasów omega 3-6-9 jest najbardziej kompatybilny z lipidami w skórze człowieka, więc nawet wrażliwcy bardzo dobrze go tolerują

- radzi kosmetolog, Martyna Radziejewska.

Jak dobrać szampon nawilżający do suchej skóry głowy?

Mówi się, że szampon dobiera się do skóry głowy, a odżywkę do rodzaju włosów. Kiedy skóra sygnalizuje przesuszenie lub podrażnienie, warto przynajmniej jako kilkutygodniową kurację wprowadzić odpowiednie składniki.

Czego potrzebuje skóra podrażniona lub przesuszona? Nawilżających i odżywczych kwasów omega 3-6-9 i olejów: konopnego, masła shea (karite), z orzechów makadamia, skwalanu.

Oprócz tego bardzo potrzebne są jej również substancje, które łagodzą świąd i pieczenie, jak: kwas mlekowy, kwercytyna, prebiotyki, beta-glukan, alantoina, D-Panthenol. Słowem: składników, które stosuje się do leczenia suchej, atopowej skóry twarzy i ciała. Wykazują one działanie regeneracyjne, uzupełniają niedobory lipidów i przywracają odpowiedni stopień nawilżenia naskórka. A to wycisza skórę i zmniejsza wspomniane objawy. Kiedy powierzchnia skóry głowy się wzmocni a stany zapalne znikną, można też zauważyć „skutek uboczny”, jakim są włosy w lepszej kondycji.

Najlepsze szampony nawilżające skórę głowy

Zwykle zasadą jest, że szampony nawilżające włosy, nie przesuszają również powierzchni skóry głowy. Natomiast jeśli jest ona mocno podrażniona i przesuszona, warto stosować coś mocniejszego. Czyli szampon, który docelowo dba o jakość skóry głowy nie zaburzając jej pH, ani nie wywołując podrażnień. Na dodatek taki, który zawiera substancje wyciszające świąd i uczucie swędzenia. Oto 5 najlepszych:

Kosmetyk do mycia i pielęgnacji suchej, atopowej skóry głowy. Jego formułę wzbogacono organicznym olejem z konopi, który nie narusza płaszcza hydrolipidowego naskórka. Kosmetyk zawiera także proteiny z soi i kukurydzy, które nawilżają suche obszary na skórze głowy. Włosy stają się dobrze nawilżone i błyszczące, a skóra na której rosną – odporna i mocniejsza. Świetny szampon w świetnej cenie!

  1. Cena promocyjna 29,99 zł Cena regularna 36,99 zł
    Najniższa cena:  29,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Delikatnie oczyszcza i łagodzi podrażnienia skóry głowy – także wrażliwej. Skóra odzyskuje równowagę. Włosy stają się mocniejsze i rosną zdrowsze. Kosmetyk zawiera wyciąg z portulaki, który wzmacnia całą długość włosa. Warto go wmasować w skórę głowy i przy drugim myciu pozostawić na 2 minuty pianę na włosach, aby wzmocnić działanie składników aktywnych.

Polecany przy występowaniu łupieżu suchego, egzemy, atopowego zapalenia skóry, świądu, alergii. Zawiera zrównoważoną zawartość ekstrahowanego oleju konopnego z omega 3-6-9 i kwercetynę. Usuwa w delikatny sposób zanieczyszczenia i łupież ze skóry głowy. Uspokaja wrażliwą skórę głowy i zmniejsza świąd. Ten szampon pozostawia się na skórze głowy jak maskę 5-10 min i dopiero później należy go spłukać. 

  1. Cena promocyjna 82,99 zł Cena regularna 91,99 zł
    Najniższa cena:  77,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To nawilżający szampon do włosów suchych i wrażliwej skóry głowy z zaburzonym mikrobiomem. Skutecznie i łagodnie oczyszcza skórę głowy. Zawiera Biolin P tm, Beta Glukan i kwas mlekowy, które łagodzą na skórze głowy podrażnienia i niwelują uczucie swędzenia. Skóra głowy pozostaje oczyszczona, ale nie przesuszona, włosy miękkie i nawilżone.

  1. Cena promocyjna 24,99 zł Cena regularna 26,99 zł
    Najniższa cena:  13,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To świetny szampon do włosów suchych, zniszczonych, puszących się. Zawiera olejek z australijskich orzechów makadamia. Włosy stają się lśniące, odświeżone, dobrze nawilżone. A skóra głowy po jego użyciu pozostaje w bardzo dobrej kondycji.

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Najlepszy szampon przeciwłupieżowy – ranking TOP 8 Czytaj więcej