szampon do swędzącej skóry głowy

Szampon na swędzącą skórę głowy - jaki warto kupić?

Nie zawsze mycie włosów przynosi ulgę. Czasami, niektóre kosmetyki, składniki lub komponenty zapachowe mogą skórę podrażniać i wywoływać nieprzyjemnie uczucie swędzenia. Czym wówczas warto je zastąpić?

Szampon do włosów tak naprawdę najbardziej powinien być dobierany pod kątem dobra skóry głowy. Jeśli jest ona wrażliwa, skłonna do podrażnień, należy unikać szamponów, które zawierają SLS lub SLES (siarczany). Są to substancje powierzchniowo czynne, które mogą skórę przesuszać. Ale przyczyny swędzącej skóry głowy są naprawdę różne i nie zawsze szampon jest winowajcą.

RADA EKSPERTA

Zanim na własną rękę zacznie się „leczyć” przyczynę swędzenia skóry głowy, warto problem omówić z fryzjerem, lekarzem dermatologiem lub trychologiem. Przyczyny takiego stanu są naprawdę różne. Od alergii na któryś ze składników aktywnych lub zapachowych olejków eterycznych, dostępnych w szamponie, poprzez łupież, łuszczycę czy AZS, na początkach łysienia – kończąc. Dlatego nie należy bagatelizować swędzącej, podrażnionej skóry głowy. Ale na dobry początek, zawsze warto odstawić szampon, którego się używa i zastąpić go bardziej delikatnym kosmetykiem. Najlepiej przeznaczonym właśnie do wrażliwej lub atopowej skóry głowy.

Jeśli swędzeniu skóry głowy towarzyszy złuszczanie się naskórka, niezbędne będzie stosowanie szamponu przeciwłupieżowego. Natomiast w tej sytuacji warto się zastanowić czy łupież ma postać suchego czy tłustego – także pod tym kątem można dopasować produkt pielęgnacyjny

- tłumaczy Iwona Bednarska, kolorystka włosów i fryzjerka.

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Swędząca skóra głowy może być pierwszym objawem: uczulenia lub alergii kontaktowej, łupieżu suchego lub łupieżu tłustego, łuszczycy, AZS (atopowego zapalenia skóry) lub nawet łysienia. Natomiast na początek warto się zastanowić nad:

  • Czasem, od którego skóra zaczęła swędzieć. Czy to ma miejsce od momentu zmiany szamponu? A może związane jest to z wyjazdem i zmianą wody? Czy będąc w podróży lub w gościnie u przyjaciół użyło się innego niż zazwyczaj kosmetyku? Oceniając moment, od którego pojawił się problem, można ocenić czy rzeczywiście winny jest szampon, który się aktualnie stosuje.
  • Złuszczaniem się skóry, które towarzyszy swędzeniu. Jeśli ma miejsce, prawdopodobnie to łupież lub reakcja alergiczna. Suche lub tłuste płatki łupieżu to znak, żeby natychmiast zmienić pielęgnację i zastąpić swój szampon przeciwłupieżowym.
  • Prawidłowym spłukiwaniem szamponu. Jeśli swędzenie skóry głowy po jej myciu raz się zdarza, a innym razem – nie, prawdopodobnie może być ono skutkiem niedokładnego spłukiwania szamponu ze skóry głowy. To kosmetyk, który nakłada się przy nasadzie włosów, a pianą, powstałą w wyniku jego połączenia z wodą oczyszcza się włosy na długości. Podczas spłukiwania piana powinna wypłukać się w całości. W przeciwnym wypadku na skórze pozostaną resztki substancji powierzchniowo czynnych, które mogą wywoływać swędzenie.
  • Używaniem kosmetyków do stylizacji. Stosując tzw. suchy szampon w spreju, lakier, wosk, żel czy piankę, można niechcący utworzyć „skorupę” z ich pozostałości przy nasadzie włosów. Efekt: swędząca, podrażniona skóra. Sposób? Wystarczy raz na tydzień-dwa tygodnie wykonać peeling skóry głowy.

Jeśli wykluczy się te wszystkie przyczyny – warto porozmawiać z fryzjerem, lekarzem dermatologiem lub trychologiem. Uporczywe, wielotygodniowe uczucie swędzenia skóry głowy może się wiązać z drapaniem się, wyrywaniem włosów i powstawaniem stanu zapalnego. Nie ma sensu bagatelizować takiego stanu.

RADA EKSPERTA

Czasami swędząca skóra głowy nie jest skutkiem stosowania złego szamponu, ale niewłaściwego spłukiwania kosmetyku. Zamiast deszczowni, warto do spłukiwania szamponu z włosów i skóry głowy używać ręcznego prysznica. I spłukiwać do momentu aż przestanie spływać piana. Inną przyczyną swędzącej skóry głowy może być również pozostałość zbyt dużej ilości kosmetyków do stylizacji czy suchych szamponów na powierzchni skóry głowy. Dlatego raz na tydzień - dwa tygodnie warto wykonać peeling skóry głowy lub sięgnąć po szampon oczyszczający. Może się okazać, że taki rytuał pielęgnacyjny zlikwiduje problem swędzącej głowy i przyniesie ogromną poprawę. 

- dodaje ekspert, Iwona Bednarska.

Top 5 szamponów do swędzącej skóry głowy

Ponieważ przyczyny swędzenia mogą być różne, tak naprawdę jest szerokie spektrum kosmetyków, które mogą takiemu stanowi zapobiegać. Niektóre z nich dedykowane są skórze wrażliwej, inne atopowej, a jeszcze kolejne wykazują dodatkowe działanie przeciwłupieżowe. Ale poniższa piątka jest z pewnością niezawodna. 

To świetny szampon przeciwłupieżowy do skóry wrażliwej. Walczy z intensywnym, nawracającym łupieżem. Ma składniki aktywne, w tym pirokton olaminy. Dzięki temu suwa nawet bardzo widoczny łupież i redukuje źródło jego powstania. Zawiera też roślinny bisabolol na bazie rumianku, który koi podrażnione miejsca. Daje przyjemne uczucie ulgi od swędzenia.

  1. Cena promocyjna 65,99 zł Cena regularna 88,99 zł
    Najniższa cena:  53,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Genialny hydro-micelarny szampon kojący do częstego stosowania. Polecany jest do mycia wrażliwej, suchej, skłonnej do podrażnień skóry głowy, osobom z alergią, świądem, łupieżem, AZS, nadreaktywnością na SLES czy SLS. Łagodna receptura zapobiega powstawaniu podrażnień. Łagodzi świąd i zaczerwienienie, miejscowe stany zapalne. Zawiera olej konopny i olej canola z wysoką zawartością nienasyconych kwasów Omega 3, 6, 9. Zapobiega nadmiernemu przesuszeniu.

  1. Cena promocyjna 35,99 zł Cena regularna 53,99 zł
    Najniższa cena:  35,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To szampon do włosów w kremie. Skutecznie oczyszcza skórę i włosy z zanieczyszczeń, a przy tym zapewnia optymalne nawilżenie skóry. Zmniejsza swędzenie i napięcie i chroni skórę przed przesuszeniem. Ma kremową, delikatną dla skóry wrażliwej formułę. Zmiękcza włosy – stają się po jego użyciu bardziej miękkie, gładkie, pełne blasku. Nie zawiera substancji zapachowych. Pomaga spękanej, łuszczącej się skórze.

  1. Cena promocyjna 24,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  23,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Ten kosmetyk ma łagodną formułę z organicznym olejem z konopi. Delikatnie oczyszcza skórę głowy, nie naruszając przy tym płaszcza hydrolipidowego. Proteiny soi i kukurydzy zmiękczają i nawilżają suche partie skóry głowy. Dodatkowym plusem jest przystępna cena, która idzie w parze z wysoką jakością produktu.

  1. Cena promocyjna 30,99 zł Cena regularna 36,99 zł
    Najniższa cena:  29,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Specjalistyczny preparat do pielęgnacji skóry głowy od 1 dnia życia. Nadaje się dla osób, które borykają się z nadmierną suchością, łuszczeniem czy atopią. Zawiera Hydroveg VV kompleks NFM, który naśladuje działanie naturalnego czynnika nawilżającego, alkiloglicynę, która zapobiega transdermalnej utracie wody, masło shea odbudowujące barierę naskórkową, kompleks aminoksadów, L-argininę, alatoinę i d-pantenol łagodzące skórę głowy. Świetny produkt dla wrażliwców.

Swędząca skóra głowy - domowe sposoby

Co robić, jeśli skóra głowy zaczęła swędzieć nagle, wraz z początkiem stosowania nowego kosmetyku? Co przyniesie ulgę w domowych warunkach? Należy przede wszystkim:

  1.  Dokładnie spłukiwać włosy pod prysznicem.
  2. Odstawić kosmetyk na kilka dni lub tydzień i wrócić po tej przerwie do jego stosowania. Jeśli sytuacja się powtórzy i skóra znów będzie swędzieć – odstawić definitywnie szampon i podarować go komuś w prezencie.
  3. Częściej czesać się i masować skórę głowy szczotką, unikając jednak mechanicznego szarpania włosów.
  4. Spróbować rozcieńczyć szampon w kubeczku, w proporcji 1/3 szamponu + 2/3 wody i dopiero takim roztworem myć głowę.
  5. Nałożyć na skórę głowy żel aloesowy, który powinien zapewnić skórze ukojenie. 
  6. Przetestować jeden z listy top 5 szamponów polecanych przez nas - każdy z nich zadziała kojąco na swędzącą skórę głowy.
  1. Cena promocyjna 28,99 zł Cena regularna 35,99 zł
    Najniższa cena:  28,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Mgiełka do ciała – czym różni się od perfum i jaka jest najładniejsza? Czytaj więcej