Czym myć delikatną skórę i włosy dziecka? Czy należy patrzeć na skład produktów dla dzieci zanim dokona się odpowiedniego wyboru? Jakie substancje powinny być sygnałem ostrzegawczym, żeby ich nie stosować u najmłodszych? Sprawdzamy.
Kosmetyki dla dzieci podlegają specjalnym testom i muszą spełniać odpowiednie normy, ze względu na substancje, które mogą być dla delikatnej skóry dziecka drażniące. Część składników, z których powstają produkty do kąpieli i mycia włosów, a są dopuszczalne u dorosłych, jest zakazana w kosmetykach dla dzieci. Powód? Najmłodsi mają znacznie cieńszy naskórek, podatny na wchłanianie się substancji. A składniki aktywne z szamponów dla dorosłych mogą także podrażniać nie tylko skórę, ale i oczy dziecka. Czego nie powinny zawierać kosmetyki do mycia włosów dla dzieci i na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?
RADA EKSPERTA
Niemowlęta nie potrzebują szamponu, odżywki i spreju do stylizacji włosów. Do pielęgnacji ich delikatnych włosków, które przypominają meszek, wystarczy kosmetyk z emolientem do mycia ciała. A dla starszych dzieci, zawsze warto wybierać produkty pozbawione silnych substancji powierzchniowo czynnych – siarczanów (SLS i SLES), które nie dość, że wysuszają skórę głowy, to na dodatek mogą wysuszyć i splątać włosy. A szarpanie włosów podczas czesania to ostatnia rzecz, którą lubią dzieci!
Nie wolno używać u dzieci kosmetyków przeciwłupieżowych, stymulujących wzrost włosa, przeciwko wypadaniu, z silnymi substancjami aktywnymi, mocnymi zapachami, kolorem, perłą czy brokatem. Mogą one podrażnić skórę, oczy i błony śluzowe dziecka.
Zarówno jako mama, jak i fryzjerka, powtarzam moim klientkom, że w przypadku pielęgnacji włosów dzieci – mniej, znaczy lepiej.
- radzi kolorystka i fryzjerka, Iwona Bednarska.
Niemowlęta i dzieci powinny mieć specjalnie dobrane – nie tylko pod kątem oprawy i opakowania – kosmetyki, które są łagodne dla ich skóry, włosów i oczu. Dlatego, jeśli w domu wyjątkowo zabraknie produktów do pielęgnacji skóry dziecka, lepiej jest umyć włosy żelem do kąpieli czy delikatnym mydłem bez mydła, niż szamponem dla dorosłych.
Czego nie powinno się zdecydowanie nakładać na skórę głowy dziecka? SLS i SLES, czyli siarczanów, które są substancjami powierzchniowo czynnymi. Zmywają wszelkie zanieczyszczenia z powierzchni skóry, ale wykazują działanie drażniące ciało i oczy. Dla dorosłego może być ono nieodczuwalne, a u dziecka spowodować zaczerwienienie a nawet reakcję kontaktową.
Oprócz tego nie powinno się używać do kąpieli dzieci kosmetyków z olejkami eterycznymi, intensywnie pachnących, a jeśli dziecko ma skórę wrażliwą – kolorowych szamponów i płynów.
Szkodliwe dla dzieci zdecydowanie mogą się okazać szampony przeciwłupieżowe, które są bogate w substancje aktywne (m.in. pirytonian cynku) czy kosmetyki pobudzające wzrost włosa. Jeśli dziecko jest alergikiem wziewnym lub pokarmowym, warto także zwrócić uwagę czy na szamponie (nawet tym dla dzieci) nie widnieją na liście INCI szkodliwe dla jego ciała alergeny. Na przykład białka pszenicy, w sytuacji kiedy dziecko cierpi na nietolerancję glutenu.
Czy dziecko musi mieć swój własny szampon? Tak i nie, to zależy od jego wieku. Niemowlę, jak powtarzają położne i dermatolodzy – nie potrzebuje specjalnego preparatu do mycia włosów. Zamiast nich skórę zwykle pokrywa delikatny meszek, który można oczyszczać emolientem do kąpieli całego ciała lub specjalną oliwką.
Natomiast istnieją specjalnie stworzone z myślą o dzieciach już od pierwszego dnia życia preparaty do mycia. Są one zwykle albo pozbawione zapachu, albo z bardzo delikatną, niemal niewyczuwalną nutą. Te, które zostały stworzone z myślą o skórze atopowej i ze skłonnością do alergii, dodatkowo nie zawierają kolorantów. Są albo przezroczyste, albo kremowe.
Coraz częściej dostępne są także kosmetyki naturalne do pielęgnacji dziecięcych włosów. Zawierają naturalnie pozyskiwane substancje myjące z kokosa i roślinne ekstrakty oraz łagodzące skórę oleje, m.in. konopny, rzepakowy czy ze słodkich migdałów. Ważne w przypadku dzieci z długimi włosami jest to, żeby szampon zawierał łagodne substancje myjące, aby włosy się nie plątały już w trakcie mycia.
Które szampony są naprawdę godne polecenia dla najmłodszych? Warto je dobrać ze względu na wrażliwość skóry dziecka, jego lub jej wiek i własne upodobania. Natomiast im młodsze dziecko, tym mniej powinno się eksperymentować z kolorem lub zapachem takiego kosmetyku. Które szampony dla dzieci należą do naszej czołówki?
To szampon pielęgnacyjny do włosów odpowiedni od 1 dnia życia. To kosmetyk, który został stworzony z myślą o wrażliwej skórze dziecka. Myje łagodnie skórę i włosy, a przy tym nie podrażnia oczu. Włosy stają się miękkie, błyszczące i pięknie, choć bardzo delikatnie pachną. Hipp to szampon dobrze tolerowany nawet przez osoby atopowe i z alergiami kontaktowymi, więc może go używać cała rodzina wrażliwców. Co ważne: nie zawiera parafiny, parabenów, silikonów, alergizujących substancji zapachowych, olejków eterycznych, barwników, mydła, białek pszenicy, surowców pochodzenia odzwierzęcego.
To szampon stworzony z myślą o osobach z Atopowym Zapaleniem Skóry. Ma łagodną formułę, wzbogaconą o organiczny olej z konopi. Dzięki jego zawartości oczyszcza skórę głowy, ale nie zaburza płaszcza hydrolipidowego naskórka, więc nie przesusza. Zawiera proteiny soi i kukurydzy. Jak działa? Zmiękcza i nawilża suchą skórę, przywraca włosom blask.
To szampon dla dzieci i niemowląt. Nie wysusza delikatnej skóry głowy dziecka. Nawilża i pielęgnuje. Zawiera mocznik, który nawilża i zmiękcza skórę, prebioty biolin, który dba o cerę atopową, łagodzący d-panthenol oraz zapobiegającą przesuszeniu – glicerynę. Gorąco polecany przez mamy małych atopików i alergików.
Łagodny szampon do włosów dla dzieci od 3 roku życia. To kosmetyk, który nadaje się do stosowania na skórze wrażliwej i delikatnej. Zawiera naturalny kompleks myjący, prebiotyki, które wespół oczyszczają włosy i skórę głowy bez wysuszania. A także olej słonecznikowy, który łagodzi podrażnienia. Szampon ma delikatną formułę i nie plącze włosów. Nie szczypie w oczy.
Naturalny, wegański, delikatny kosmetyk do mycia włosów i ciała dla dzieci powyżej 3 roku życia. W 99% stworzony jest ze składników pochodzenia naturalnego. Ma łagodną recepturę. Zawiera substancje myjące z oleju kokosowego, nawilżający i łagodzący podrażnienia sok z liści aloesu. Zapachy w nim zawarte są naturalne. Kosmetyk jest testowany dermatologicznie i bardzo dobrze tolerowany przez dzieci.