Co robić, aby włosy były gęste, lśniące i sprężyste? Dbać o skórę głowy z podobną uwagą, jak o skórę twarzy: oczyszczać, złuszczać, nawilżać i masować.
W pielęgnacji cery króluje minimalizm, nie dotyczy to jednak skóry głowy. Tu mile widziane są dodatkowe etapy.
Skąd tak duże zainteresowanie pielęgnacją skóry głowy? Wypadanie włosów po Covid-19 to fakt. Według badań, co trzecia osoba po chorobie narzeka na wyraźną utratę objętości włosów.* Do przyczyn wypadania należą także: stres, niewłaściwa pielęgnacja oraz niezdrowa dieta. Ale wypadanie to nie jedyny problem, który może dotyczyć skóry głowy. Nawracający łupież czy nadmierne przetłuszczanie również wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Dlatego warto wrócić do podstaw i poświęcić skórze głowy więcej uwagi.
Ten artykuł jest częścią katalogu SUPERTRENDY by Super-Pharm, w którym znajdziesz 15 najważniejszych trendów beauty w sezonie jesień-zima 2022/2023. Katalog znajdziesz w naszych drogeriach stacjonarnych. Możesz obejrzeć go także w wersji elektronicznej TUTAJ.
OKIEM EKSPERTA
Peeling skóry głowy należy wykonywać raz w tygodniu. Najlepsze efekty przynoszą preparaty dwufazowe, które dzięki zawartości drobin złuszczających usuwają większe zabrudzenia i zrogowaciały naskórek, a enzymatyczne działanie kwasów owocowych rozpuszcza resztę zanieczyszczeń. Peeling ułatwia wchłanianie przez skórę substancji czynnych, zapewniając odpowiednie odżywienie mieszków włosowych. Preparat powinien zawierać m.in. keratynę, jedwab, kwas hialuronowy, witaminy, naturalne wyciągi z roślin i owoców
- wyjaśnia trycholog, Agnieszka Trepka.
Skóra głowy, podobnie do skóry twarzy potrzebuje: oczyszczania, złuszczania oraz odpowiednich składników aktywnych. Oczyszczanie jest szczególnie ważne jeśli stosujemy dużo produktów do stylizacji lub skóra głowy produkuje nadmiar sebum. Na co dzień wystarczy stosowanie dobrego szamponu, a raz w tygodniu należy wykonywać peeling. Po każdym myciu, należy położyć na włosy odżywkę, omijając skórę głowy. Na skalp nakładamy tylko specjalistyczne preparaty.
Jeśli problemem jest mniejsza objętość włosów, warto wmasować w skórę pobudzającą wzrost włosa wcierkę, ampułkę lub lotion. I zaprzyjaźnić się ze szczotką masującą skórę głowy! Masaż skalpu dodatkowo pobudza mikrokrążenie w skórze głowy, które przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie mieszków włosowych.
Peeling stosuj przed myciem włosów. Nakładaj go na lekko zwilżone włosy i delikatnie wmasuj w skórę. Po kilku minutach dokładnie spłucz. Peeling odblokuje ujścia mieszków włosowych, dzięki czemu składniki aktywne będą miały szansę do nich dotrzeć. Dodatkowe benefity złuszczania skóry głowy? Włosy będą odbite od nasady, pożegnasz też problem swędzącej skóry. Jaki wybrać?
Pamiętaj o tym, że szampon dobieramy głównie do skóry głowy, a nie do rodzaju włosów. Wybór odpowiedniego szamponu jest szczególnie ważny jeśli borykasz się z chorobą skóry głowy np. z łupieżem. Poniższe szampony bardzo dobrze zadbają o skórę głowy.
Szampon Vichy Dercos Anti - Dandruff - szampon jest dedykowany do mycia włosów z łupieżem tłustym. Jest to produkt NAPRAWDĘ skuteczny, polecamy go osobom, które od dawna borykają się z nawracającym łupieżem.
Kiedy skóra głowy jest dobrze oczyszczona pora na specjalistyczną pielęgnację. Niezależnie od tego, czy wybierzesz ampułkę czy wcierkę pamiętaj o tym, by dokładnie wmasować je w skórę. Stosuj regularnie, a szybko zobaczysz wysyp „baby hair”! Oto kilka produktów, które warto przetestować.
Źródła:
Lambert, N. J. & Survivor Corps. COVID-19 “Long Hauler” Symptoms Survey Report. Indiana University School of Medicine; 2020