SUPERTRENDY: skinifikacja włosów. Jak adaptować rutynę skincare do pielęgnacji włosów?

SUPERTRENDY: skinifikacja włosów. Jak adaptować rutynę skincare do pielęgnacji włosów?

W ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się nie tylko pielęgnacji twarzy, ale również skórze głowy. Obserwujemy rozwój trendu skinifikacji skalpu. Chcesz spróbować, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto kluczowe kroki w pielęgnacji skóry głowy, które mogą odmienić kondycję twoich włosów.

Jak narodził się trend zwany skinifikacją skóry głowy, czyli dbanie o skalp tak uważnie jak o samą twarz? Gorsza kondycja włosów po pandemii zwróciła uwagę dermatologów i trychologów. Okazało się, że w wyniku utrzymujących się długo stanów zapalnych, włosy przechodzą w stan spoczynku (fazę katagenu) znacznie wcześniej, niż powinny – tak, jakby szybciej się starzały.* Mniejsza objętość włosów wynika także z niewłaściwej pielęgnacji, w tym: niedokładnego oczyszczania skóry głowy. Jak temu zaradzić? Wcielając zasady skinifikacji skalpu.

 

Ten artykuł jest częścią katalogu SUPERTRENDY by Super-Pharm, w którym znajdziesz 20 najważniejszych trendów beauty w sezonie wiosna-lato 2023/2024. Katalog znajdziesz w naszych drogeriach stacjonarnych. Możesz obejrzeć go także w wersji elektronicznej TUTAJ.

Podstawy pielęgnacji skóry głowy 

Co tydzień lub dwa na skórę głowy warto nakładać peeling. Poprawia on mikrocyrkulację krwi i limfy, przyczyniając się do lepszego dotlenienia i odżywienia włosów od samej nasady. Na oczyszczoną peelingiem skórę głowy, należy aplikować odpowiednio dopasowane do jej potrzeb preparaty.

Przy zmniejszeniu objętości genialnie działają wcierki, które stymulują wzrost włosów lub zatrzymują ich wypadanie. Przy powracającym łupieżu stosuje się szampony lub ampułki niwelujące podrażnienia i wyciszające proces nadmiernej keratynizacji (złuszczania naskórka). Dostępne są też przeznaczone do potrzeb skóry głowy toniki i mgiełki z pantenolem lub alantoiną, które wyciszają podrażniony skalp i niwelują swędzenie. Świadoma pielęgnacja włosów i skalpu z zastosowaniem opisywanych gestów to przepis na zdrowe włosy.

OKIEM EKSPERTA

W ramach koncepcji skinifikacji kluczowe jest stosowanie podobnych, a często również tych samych składników aktywnych w produktach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji twarzy, skóry głowy oraz włosów. W związku z tym swoją pielęgnację warto podzielić odpowiednio, jak w przypadku pielęgnacji twarzy. Mniej więcej co 10-14 dni warto wykonać peeling skóry głowy, aby oczyszczać ją z zanieczyszczeń i przygotowywać do dalszych etapów pielęgnacji.

W codziennej rutynie należy skupić się na oczyszczaniu poprzez prawidłowo dobrany szampon oraz na odżywkach/maskach dopasowanych do potrzeb włosów. Następnym etapem pielęgnacji są lotiony, które w pielęgnacji skóry twarzy są równoznaczne z tonizacją.

Wybór w przypadku lotionów/wcierek do skóry głowy jest ogromny, co również ułatwia prawidłowy dobór do rodzaju skóry głowy lub też ewentualnego problemu wypadania włosów. W tym miejscu warto podkreślić, że odpowiednio zaopiekowana skóra głowy będzie sprzyjała wzrostowi nowych włosów.

 

 

– Paulina Hanusz-Prętczyńska, trycholog @paulinahanusz_trychologia

Produkty do skinifikacji włosów

Niektóre suche szampony mogą podrażniać i wysuszać skórę głowy. W przypadku tego produktu nie ma o tym mowy. Jego formuła na bazie łagodzącego mleczka z owsa przywraca włosom świeżość, ale ich nie obciąża.

W formule tego serum zawarte są specjalnie dobrane składniki aktywne: Procapil, kompleks Pilotantum™, kofeina oraz sok z brzozy, dzięki którym serum hamuje produkcję dihydroksytestosteronu (DHT), hormonu odpowiedzialnego za skracanie się fazy wzrostu włosów, ich wypadanie oraz miniaturyzację mieszków włosowych.

To specjalistyczny szampon zaprojektowany do walki z wypadaniem i siwieniem włosów. Przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, Skutecznie spowalnia proces starzenia się włosów, przywracając im naturalny kolor. Zawiera naryngeninę, która aktywizuje mitochondria komórkowe i redukuje siwienie, oraz wyciąg z orzecha dla stopniowego przywracania pigmentacji. Dodatkowo dzięki zawartości kofeiny i naturalnego czynnika wzrostu wzmacnia włosy i przeciwdziała ich wypadaniu. D-pantenol i polimery kationowe łagodzą i nawilżają skórę głowy.

  1. 43,99 zł
    Cena rekomendowana: 58,80 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 58,80 zł

To szampon przeciwłupieżowy zaprojektowany, by zwalczać łupież i jego przyczyny. Dzięki unikalnej formule działa przeciwgrzybiczo, reguluje odnowę komórkową skóry, normalizuje działanie gruczołów łojowych i zapobiega nawrotom łupieżu. Hipoalergiczny, odpowiedni również przy problemach skórnych, takich jak łojotok, wyprysk czy łuszczyca.

To zaawansowana wcierka stworzona z myślą o intensywnym pobudzaniu wzrostu włosów. Formuła wzbogacona kofeiną, ksylitolem, laktitolem oraz komórkami macierzystymi z bzu, wspiera regenerację, nawilżenie i odżywienie skóry głowy oraz włosów. Regularne stosowana wzmacnia, zapobiega wypadaniu i nadaje włosom naturalny połysk.

To skuteczna kuracja łączy naturalne składniki z innowacyjną nauką. Zaprojektowana specjalnie do walki z problemem wypadania włosów o różnych przyczynach, w tym dziedzicznych i związanych z wiekiem lub menopauzą. Formuła zawiera ekstrakty z maca, łubinu i tulipana, zapewniając trójwymiarową pielęgnację. Spowalnia wypadanie, zwiększa objętość i nadaje włosom blask.

  • MAWAWO – laktobionowy peeling do skóry głowy [TYLKO ONLINE]

Kojący laktobionowy peeling do skóry głowy od Mawawo to delikatna, ale skuteczna odpowiedź na potrzeby wrażliwego skalpu. Zawiera 4% kwasu laktobionowego, prebiotyki, proteiny roślinne i ekstrakt z amli, zapewniając kompleksową pielęgnację. Ozyszcza, koi podrażnienia, nawilża i regeneruje. Idealny dla skóry z tendencją do AZS. Zawiera 98,9% składników naturalnych.

To zaawansowana kuracja dla osób zmagających się z problemem wypadających włosów. Zawiera Tetrapeptyd Complex, który hamuje utratę włosów i wspiera ich wzrost. Dodatek biotyny i argininy oraz kompleksu dotleniającego pobudza mikrokrążenie w skórze głowy, zapewniając cebulkom włosowym odpowiednie odżywienie i dotlenienie. Kuracja przyczynia się do zwiększenia objętości włosów, ich szybszego wzrostu i ograniczenia wypadania.

* Evaluation of patients with telogen effluvium during the pandemic: May the monocytes be responsible for post COVID-19 telogen effluvium?, Journal of Cosmetic Dermatology, 2022

Następny wpis
Czy to jeszcze pasta, czy może serum – nowy wymiar pielęgnacji jamy ustnej Czytaj więcej