suche skórki na twarzy

Suche skórki na twarzy - jak pozbyć się tego problemu?

Suche skórki na twarzy to znak, że nasza skóra jest odwodniona i przesuszona. Jak się ich pozbyć i zapobiegać ich powstawianiu w przyszłości? Jaki krem stosować na suche skórki? Podpowiadamy!

Suche skórki na twarzy to nieestetyczny problem, który bardzo rzuca się w oczy. Zazwyczaj towarzyszą im czerwone plamy, skóra wygląda na łuszczącą się, jest popękana niczym pustynia. Makijaż nałożony na taką cerę wygląda bardzo źle - suche skórki stają się jeszcze bardziej widoczne. Co zatem robić, aby nasza skóra była ponownie gładka i nawilżona? Podpowiadamy. 

RADA EKSPERTA

Suche skórki pojawiają się na skórze wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej lub silnego odwodnienia skóry. Musimy skupić się na odbudowie bariery - wprowadzamy kosmetyki regenerujące na bazie ceramidów, cholesterolu lub NNKT. Dodatkowo musimy zadbać o nawilżenie skóry (np. w postaci serum z kwasem hialuronowym czy trehalozą). Raz w tygodniu warto zastosować delikatny peeling enzymatyczny z papainą czy bromelainą

- radzi kosmetolog, Emilia Błaszczyk.

Suche skórki - przyczyny powstawania 

Suche skórki pojawiające się na twarzy to jasny sygnał, że naszej skórze brakuje nawilżenia i jest przesuszona. Problem bardzo często pojawia się w sezonie jesienno-zimowym, kiedy cera jest narażona na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych (mróz, wiatr, ogrzewanie).

Czasami suche skórki są również objawem niektórych chorób skóry (np. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry czy egzemy). Wtedy, aby pozbyć się tego problemu należy skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem, aby dobrać odpowiednią pielęgnację. 

Poza tym problem suchych skórek może pojawić się także u osób posiadających tłustą cerę. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj zbyt często oczyszczają one cerę, co prowadzi do jej przesuszenia. Na skórze może rozwinąć się łojotokowe zapalenie skóry, którego jednym z objawów są suche skórki i zaczerwienienia na cerze. 

Skuteczne sposoby na suche skórki 

Jak pozbyć się suchych skórek na twarzy? Aby na dobre zapomnieć o tym problemie należy zadbać o skórę kompleksowo. Pamiętaj przede wszystkim o tych zasadach: 

  • Dbaj o nawilżenie skóry od środka - pij dużo wody i dbaj o zdrową dietę na bazie warzyw, 
  • Regularnie (raz lub dwa razy w tygodniu) wykonuj peeling. Widoczne suche skórki mogą oznaczać także, że za rzadko złuszczamy naskórek. Dzięki regularnej eksfoliacji możemy pozbyć się martwego naskórka i suche skórki nie mają szansy powstać. Jaki peeling warto wybrać? Do cery suchej najbardziej polecane są peelingi enzymatyczne, które w delikatny sposób usuwają naskórek i nie powodują podrażnień. Polecamy przykładowo bestsellerowy peeling Tołpa 3 Enzymy, który ma mnóstwo pozytywnych opinii lub Dermedic Hydrain 3 Hialuro, który delikatnie złuszcza naskórek, a dzięki zawartości kwasu hialuronowego pozostawia cerę nawilżoną. 
  • Unikaj kosmetyków przesuszających skórę (np. podkładów o właściwościach matujących oraz dużej ilości pudru). Wystrzegaj się także kosmetyków o silnym działaniu oczyszczających na bazie alkoholu - mogą naruszyć barierę hydrolipidową. Zbyt agresywne oczyszczanie cery może prowadzić do jej przesuszenia i powstania suchych skórek. 
  • Minimum raz w tygodniu nałóż na twarz dobrą maseczkę nawilżającą. Dobrym wyborem będą np. maseczki na noc tzw. "sleeping pack".  
  • Zainwestuj silnie nawilżający krem nawilżający na bazie kwasu hialuronowego, gliceryny, trehalozy oraz innych substancji nawilżających. 

Peelingi enzymatyczne, które pomogą pozbyć się suchych skórek:

Najlepszy krem nawilżający na suche skórki

Aby pożegnać suche skórki na twarzy należy przede wszystkim sięgnąć po dobry krem nawilżający o bogatej konsystencji, który zapewni długotrwałe i głębokie nawilżenie i odżywienie skóry. Jakie kosmetyki najlepiej sprawdzą się w tej roli? Oto 5 produktów, które polecamy. 

To bardzo silnie nawilżający krem-maska, który należy stosować na noc. W czasie snu mocno odżywia i nawilża skórę. Po przebudzeniu jest miękka, gładka, wypoczęta i oczywiście - nawilżona. Krem ma dość gęstą, bogatą konsystencję i doskonale sprawdza się w pielęgnacji cery suchej lub bardzo suchej. Jest bardzo wydajny - niewielka ilość kremu wystarczy na pokrycie całej twarzy. Doskonały wybór w szczególności na sezon jesienno-zimowy. 

Doskonały krem nawilżający dla osób, które zmagają się nie tylko z suchością cery, ale także jej nadwrażliwością. Ten krem zapewnia nie tylko nawilżenie, ale także ukojenie i łagodzenie podrażnień. Świetnie sprawdza się nakładany na noc, bo ma dość bogatą konsystencję. Warto podkreślić, że produkt nie zawiera konserwantów czy parabenów. 

Osobom zmagającym się z problemem suchych skórek na twarzy polecamy całą serię Vichy Aqualia Thermal, a w szczególności krem nawilżający w wersji "riche". Ma bogatą, treściwą konsystencję, dzięki czemu mocno odżywia i nawilża skórę. Sekretem jego działania jest zawartość kwasu hialuronowego, wody termalnej oraz roślinnej mannozy. Doskonały wybór dla cer suchych, odwodnionych, wrażliwych. 

Tym razem propozycja dla miłośniczek kosmetyków naturalnych. Krem nawilżający marki Vianek jest "napakowany" cennymi składnikami nawilżającymi. Znajdziemy w nim m.in. kwas hialuronowy, mocznik, witaminę E czy olej arganowy. Krem intensywnie nawilża skórę i eleminuje problem suchych skórek. Przyjemnie się rozprowadza na skórze i szybko się wchłania. Nie sposób nie wspomnieć także o niskiej cenie kosmetyku, która idzie w parze z wysoką jakością. 

To doskonały krem likwidujący problem suchych skórek i nie tylko. Ma silne działanie nawilżające i regenerujące, więc dobrze sprawdza się w łagodzeniu podrażnień, drobnych ran czy też uszkodzeń na skórze. Doskonale sprawdza się do stosowania jesienią i zimą, kiedy nasza skóra jest ściągnięta i przesuszona. Ma bardzo bogatą konsystencję, jest dość tłusty, więc zaleca się stosowanie go przede wszystkim na noc. 

Kremy, które likwidują problem suchych skórek na twarzy:

  1. 81,99 zł
    Najniższa cena:  84,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 84,99 zł
  2. 88,99 zł
    Cena rekomendowana: 106,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 106,99 zł
  3. 34,99 zł
    Cena rekomendowana: 62,90 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 62,90 zł
Następny wpis
Perfumy dla babci - 10 najlepszych zapachów na prezent Czytaj więcej