najlepszy balsam do ciała

Najlepsze balsamy nawilżające do bardzo suchej skóry [WYBÓR EKSPERTA]

Zmagasz się z bardzo suchą skórą na nogach, ramionach lub plecach? Przesuszona skóra ciała może mieć wiele przyczyn. Jak skutecznie nawilżyć ciało? Swoje sposoby opisuje ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Emilia Błaszczyk. 

Po zimie nasza skóra, zarówno na twarzy jak i na całym ciele, wymaga dogłębnego nawilżenia i regeneracji. Uczucie ściągnięcia na ciele, złuszczanie i szorstkość skóry są możliwe do zniwelowania! Jak to zrobić w zaciszu domowym?

Sucha skóra na nogach i ramionach

Skóra sucha to stan, w którym mamy do czynienia z drobnopłatkowym łuszczeniem naskórka, szorstką powierzchnią, a także tendencją do pękania naskórka czy zaczerwienienia. W zaawansowanym stanie obserwujemy ogniska zliszajowacenia oraz inne dolegliwości subiektywne, takie jak świąd, pieczenie, szczypanie. Najczęściej suchość pojawia się na nogach i ramionach, a w zaawansowanych przypadkach obejmuje całe ciało. 

Sucha skóra ciała – przyczyny

  • Jedną z przyczyn suchości skóry na ciele jest uszkodzona bariera hydrolipidowa. Mamy wtedy do czynienia z nadmierną transepidermalną utratą wody z naskórka (TEWL). Woda stanowi w skórze właściwej rezerwę i przemieszcza się stamtąd do zewnętrznych warstw naskórka, a następnie odparowuje. W chorobach skórnych związanych z suchością skóry (np. przy atopowym zapaleniu skóry) współczynnik TEWL może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie! 
  • Przesuszenie jest obecne w przebiegu dermatoz czy chorób, takich jak wcześniej wspomniane atopowe zapalenie skóry (AZS), rybia łuska, łuszczyca, wyprysk kontaktowy alergiczny lub z podrażnienia, wyprysk pieniążkowaty, chłoniak skórny, łupież suchy, cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, wątroby, nowotwory narządów wewnętrznych czy stwardnienie rozsiane.
  • Przesuszenie skóry ciała może mieć podłoże genetyczne – w tym zaburzenia rogowacenia. W przeprowadzonych badaniach wykazano mutacje w genie FLG, który koduje białko filagryny odpowiedzialnej za spajanie keratynocytów (komórek naskórka). 
  • Starzenie się lub fotostarzenie, spowodowane promieniowaniem UV, również wiąże się z przesuszeniem skóry. Jedną z przyczyn jest tutaj spadek ilości kwasu hialuronowego w skórze,  odpowiadającego za wiązanie wody. Również czynniki środowiskowe takie jak długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych lub mocno ogrzewanych pomieszczeniach, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, suchy klimat, wiatr, mróz, stosowanie wentylatorów czy urządzeń nawiewowych będą wpływać na nadmierne przesuszenie skóry na ciele.
  • Inną przyczyną suchości skóry na ciele jest niedobór hormonów - estrogenów, które wpływają na zawartość wody w naskórku i skórze właściwej, odpowiadając za dobre nawilżenie i napięcie skóry. Również w niedoczynności tarczycy mamy do czynienia z przesuszeniem skóry na ciele.
  • Pamiętaj, że niedobory żywieniowe (niedobór witaminy A, dieta uboga w NNKT czy odwodnienie) również są przyczyną suchości skóry.
  • Ostatnią, ale równie ważną przyczyną będzie nieprawidłowa pielęgnacja skóry - gorące kąpiele, kontakt z chlorowaną wodą, silne środki myjące w kosmetykach, SLS-y, mydła o zasadowym pH i brak balsamów nawilżających, regenerujących.

WSKAZÓWKA

Jeśli masz suchą skórą ciała, wybieraj olejki do mycia ciała lub delikatne emulsje dedykowane bardzo suchej skórze. Spróbuj, a na pewno zobaczysz sporą zmianę.

Nawilżające olejki do mycia przesuszonej skóry ciała:

Jak nawilżyć skórę ciała?

W kosmetykach nawilżających do ciała szukaj emolientów. Mają właściwości nawilżające i natłuszczające, tworzą „spoiwo” między korneocytami, zmniejszając uczucie szorstkości skóry. Emolienty występują w różnych formach kosmetyków: kremach, balsamach, płynach, emulsjach do kąpieli, lotionach czy maściach.

Jakich substancji aktywnych szukać w produktach przywracających nawilżenie skóry na ciele?

  • substancje o działaniu okluzyjnym - tworzące powłokę zapobiegają utracie wody z naskórka, np. oleje mineralne, woski (wosk pszczeli, wosk carnauba), lanolina,
  • humektanty - związki silnie higroskopijne, mające zdolność do zatrzymywania wody w naskórku, np. kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, aminokwasy,
  • substancje tłuszczowe - mające za zadanie uzupełnić lipidy w skórze, np. trójglicerydy, ceramidy, cholesterol, NNKT, oleje roślinne np. z wiesiołka, ogórecznika, kiełków pszenicy, makadamia, jojoba,
  • polihydroksykwasy - kwas laktobionowy o właściwościach higroskopijnych.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że stan nawilżenia skóry zależy od dostarczanej wody (zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz) oraz zdolności do jej zatrzymywania. Osoby zmagające się z suchością skóry na ciele powinny wprowadzić kwasy omega-3, witaminę A i E do suplementacji.

Najlepszy balsam nawilżający - ranking

Odpowiednia pielęgnacja suchej skóry ma na celu przywrócenie fizjologicznej czynności naskórka, czyli zdrowia skóry. W tym celu świetnie sprawdzą się emulsje i balsamy nawilżająco-regenerujące, oparte o ceramidy, naturalne oleje, masła czy kwas hialuronowy.

Jaki balsam będzie odpowiedni do bardzo suchej skóry? Polecamy przede wszystkim poniższe produkty:

To bogaty w składniki, a jednocześnie nietłusty krem, który powstał z myślą o skórze suchej, bardzo suchej i wrażliwej skóry. Zawiera mieszankę niacynamidu (witamina B3), pantenolu (prowitamina B5) i nawilżającej gliceryny, dzięki czemu skutecznie pomaga zachować naturalny poziom nawilżenia. Już po 7 dniach odbudowuje barierę ochronną skóry i widocznie polepsza jej kondycję. Jego działanie zostało potwierdzone w badaniach, podczas których aż 97% użytkowników zauważyło poprawę nawilżenia. 

Doskonale pielęgnuje skórę wrażliwą, suchą i skłonną do podrażnień. Zapewnia długotrwałe nawilżenie i natłuszczenie. Zmiękcza i uelastycznia naskórek. Zawartość oleju macadamia i masła shea odżywia skórę i wzmacnia barierę ochronną, która ogranicza nadmierną utratę wody z naskórka. Mocznik i kwas hialuronowy poprawiają nawilżenie. Trójglicerydy oleju z kukurydzy odbudowują barierę ochronną oraz redukują uczucie ściągnięcia i swędzenia skóry.

Emolientowy balsam do ciała, który zapewnia intensywne nawilżenie, ukojenie i odżywienie skóry. Kompozycja biolipidów w formule odżywia naskórek, redukuje stany zapalne, świąd i podrażnienia. Szybko się wchłania, nie zawiera składników zapachowych, co minimalizuje ryzyko uczuleń. Jest tak łagodny, że można go stosować u dzieci od 1. dnia życia. Możesz kupić go w trzech pojemnościach: 75 ml, 200 ml i 500 ml. Idealnie sprawdzi się u  osób ze świądem, AZS i odwodnieniem naskórka.

To regenerujący balsam stworzony dla skóry suchej, wrażliwej i skłonnej do atopii. Jego delikatna formuła natychmiast koi, przeciwdziała swędzeniu i zapobiega nawrotom suchości. W składzie ma unikalne składniki aktywne (Aqua Posae Filiformis i Microresyl), które przywracają i utrzymują równowagę mikrobiomu skóry przez redukowanie żywotności szkodliwych bakterii. Po 28 dniach stosowania 100% użytkowników zauważyło, że skóra jest gładsza, bardziej nawilżona i odżywiona. Balsam jest hipoalergiczny i bezzapachowy. Może być stosowany tak u dzieci i niemowląt.

  1. 82,99 zł
    Cena rekomendowana: 106,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 106,99 zł
    Najniższa cena:  86,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 86,99 zł

Ma lekką formułę o nietłustej konsystencji, która szybko się wchłania, więc będzie świetny na wiosnę i lato. Na dodatek jest bardzo wydajny. Zawiera 3 kluczowe ceramidy i kwas hialuronowy. Nawilża, regeneruje i koi suchą skórę. W jego formule zastosowano technologię MVE, która sprawia, że składniki aktywują się stopniowo, przez co uczucie nawilżenia i odżywienia trwa aż do 24 godzin. Jest niekomedogenna, więc sprawdzi się, gdy zmagasz się wypryskami i zaskórnikami.

To regenerujący krem o bogatej formule, a jednocześnie lekkiej konsystencji. Natychmiast redukuje szorstkość i łuszczenie się skóry oraz zapewnia skuteczną regenerację i ochronę. Już po pierwszym użyciu skóra staje się gładsza i bardziej nawilżona. Zawiera m.in. znany z właściwości wygładzających i regenerujących mocznik oraz wzmacniający i przeciwzapalny niacynamid. Oba w stężeniu 10%. Jego hipoalergiczna formuła została przetestowana pod kontrolą medyczną i na skórze wrażliwej. 

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że przewlekła suchość skóry wpływa na spadek jej elastyczności, może wyzwalać świąd, a nawet pieczenie. Dodatkowo, przesuszenie ułatwia niekorzystne działanie czynników fizykalnych (temperatura, wiatr, promieniowanie UV, mikrourazy), chemicznych (detergenty) czy biologicznych (drobnoustroje). Dlatego już dziś zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry na swoim ciele!

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 114-120


Autor Emilia Błaszczyk Zobacz profil
Emilia Błaszczyk -magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.
Następny wpis
Perełki kosmetyczne za grosze polecane przez kosmetologa Czytaj więcej