Stres a wypadanie włosów

Stres i wypadanie włosów? Odkryj 6 skutecznych produktów, które poprawią kondycję Twoich włosów!

Włosy, choć dla większości wydają się jedynie spełniać askpekty estetyczne, są czułym barometrem naszego zdrowia i samopoczucia. Stres, który towarzyszy nam na co dzień, potrafi odcisnąć swoje piętno nie tylko na skórze, samopoczuciu czy funkcjonowaniu organizmu, ale także na włosach. Nadmierne napięcie emocjonalne może prowadzić do osłabienia włosów, ich nadmiernego wypadania czy chociażby problemów związanych ze skórą głowy. 

Stres, a funkcjonowanie organizmu

Kiedy stres zaczyna trwać tak długo, że zakłóca codzienne funkcjonowanie, staje się jeszcze bardziej niebezpieczny dla naszego organizmu. Im dłużej jesteśmy narażeni na stres, tym większy wpływ ma on zarówno na nasze ciało jak i umysł. Możemy odczuwać ciągłe zmęczenie, trudności z koncentracją lub rozdrażnienie bez wyraźnego powodu. Jednak przewlekły stres prowadzi także do wyniszczenia organizmu.  

Nadmiar kortyzolu i innych hormonów stresu mogą zaburzyć niemal wszystkie procesy w organizmie. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka różnych problemów zdrowotnych, takich jak lęki, depresja, zaburzenia trawienia, bóle głowy, napięcie i bóle mięśni, choroby serca, zawały, nadciśnienie, udary, trudności ze snem, nadmierny przyrost masy ciała, a także problemy z pamięcią i koncentracją. Przewlekły stres ma również ogromne znaczenie dla zdrowia włosów czy skóry głowy.

Czym jest łysienie telogenowe?

Łysienie telogenowe to intensywne, równomierne wypadanie włosów na dużej powierzchni skóry głowy. Może ono występować w dwóch formach: 

  • Ostra – trwająca maksymalnie do 6 miesięcy, 
  • Przewlekła – utrzymująca się powyżej 6 miesięcy. 

Łysienie telogenowe zazwyczaj zaczyna się 2–6 miesięcy po zadziałaniu czynnika wywołującego. Trwa ono od 3 do 6 miesięcy w przypadku postaci ostrej, a w przewlekłej – dłużej niż pół roku. Objawami łysienia telogenowego jest wzmożone wypadanie włosów podczas mycia, czesania, suszenia lub nawet delikatnego przeczesania dłonią. Widoczna utrata objętości – szczególnie zauważalna po związaniu włosów w kucyk lub inną fryzurę. 

Jakie są przyczyny łysienia telogenowego?

Główną przyczyną tego zjawiska jest zwiększenie liczby włosów w fazie telogenu (spoczynku) oraz synchronizacja cyklu włosowego. Może do tego prowadzić m.in. opóźnione opuszczanie fazy anagenu, typowe dla łysienia poporodowego, albo skrócenie fazy anagenu – co jest najczęstszym mechanizmem w przewlekłym łysieniu telogenowym. 

Przyczyny łysienia telogenowego jest wiele m.in.: 

  • niedobory witamin i minerałów (np. witaminy z grupy B, cynk, żelazo), 
  • zaburzenia wchłaniania oraz choroby jelitowe (np. zespół jelita drażliwego), 
  • problemy hormonalne (np. choroby tarczycy, PCOS, hiperandrogenizm), 
  • operacje i zabiegi chirurgiczne wymagające narkozy, 
  • przyjmowanie antybiotyków lub innych leków, 
  • choroby zakaźne i gorączka, 
  • przewlekły stres, 
  • restrykcyjne diety i gwałtowne ograniczenie kalorii, 
  • zapalenia skóry głowy oraz niewłaściwa jej higiena. 

Czym jest trichotillomania?

Osoby cierpiące na trichotillomanię odczuwają silną potrzebę wyrywania włosów, której towarzyszy narastające napięcie. Wyrywanie włosów przynosi chwilowe uczucie ulgi. Włosy mogą być wyrywane najczęściej w odpowiedzi na stresujące sytuacje bez świadomego planowania. 

Najczęściej osoby z trichotillomanią wyrywają włosy ze skóry głowy, ale równie często dotyczy to innych miejsc, takich jak: 

  • brwi, 
  • rzęsy, 
  • okolice intymne, 
  • broda lub wąsy. 

Łysiejące obszary na skórze głowy mogą mieć nieregularny kształt i czasami występują bardziej po jednej stronie głowy. 

Dokładne przyczyny tego zaburzenia nie są do końca znane, ale mogą obejmować: 

reakcję na stres lub niepokój, 

zaburzenie równowagi chemicznej w mózgu, 

zmiany hormonalne, szczególnie w okresie dojrzewania, 

czynniki genetyczne – trichotillomania może występować u kilku osób w rodzinie. 

Dla niektórych wyrywanie włosów staje się trudnym do przełamania nawykiem – im częściej to robią, tym silniejsza staje się potrzeba kontynuowania tego zachowania. 

Łysienie plackowate a stres

Łysienie plackowate (alopecia areata) to choroba autoimmunologiczna, w której kluczową rolę odgrywają czynniki psychologiczne, takie jak stres. Chociaż przyczyny chorób autoimmunologicznych są wieloczynnikowe, u 60–80% pacjentów stres jest głównym czynnikiem zaostrzającym przebieg choroby. 

Niektóre badania sugerują związek między stresem oksydacyjnym, a łysieniem plackowatym. Stres oksydacyjny może wpływać na nadmierną aktywację ligandów, co sprzyja autoimmunizacji u pacjentów z tą przypadłością. Chociaż metaanalizy potwierdziły korelację między łysieniem plackowatym, a stresem oksydacyjnym, potrzeba dalszych badań, aby w pełni zrozumieć ten związek. 

Stres towarzyszący pacjentom z łysieniem plackowatym nie tylko może nasilać objawy, ale również wpływać na przejście włosa w fazę katagenu za pośrednictwem substancji P, która stymuluje zapalenie neurogenne. Wielu pacjentów z pierwszym epizodem łysienia plackowatego wskazuje na wcześniejsze traumatyczne wydarzenia, takie jak strata bliskiej osoby, rozwód czy utrata pracy. 

Jednocześnie stres pozostaje istotnym problemem podczas całego przebiegu choroby, negatywnie wpływając na jakość życia pacjentów. U osób z łysieniem plackowatym rozpoznano zaburzenia psychiczne u 74% pacjentów na różnych etapach życia, w tym depresję oraz zaburzenia lękowe (39%). Ponadto, zauważono u nich wysoki odsetek stresu pourazowego oraz zaburzeń osobowości o charakterze antyspołecznym. 

WAŻNE! Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak nadmierne wypadanie włosów, wyraźne zmniejszenie ich objętości czy pojawienie się miejscowego ubytku włosów, nie lekceważ ich. Zwlekanie w takiej sytuacji działa na niekorzyść, ponieważ im dłużej trwa wypadanie telogenowe, tym więcej czasu zajmie jego leczenie! 

Co zrobić, gdy zauważymy utartę włosów?

W przypadku nadmiernej utraty włosów spowodowanej stresem kluczowe jest szybkie podjęcie działań. Pomoże Ci w tym: 

  • konsultacja z trychologiem, 
  • wizyta u psychologa, który pomoże zrozumieć, jak organizm reaguje na stres, 
  • stosowanie terapii zachowawczej, w tym zabiegów gabinetowych, 
  • zmiana nawyków pielęgnacyjnych w domu, 
  • wprowadzenie odpowiedniej suplementacji. 

Jakie produkty stosować na wypadanie włosów od stresu?

Poniżej lista wybranych przeze mnie prodsuktów, które mogą pomóc w zatrzymaniu wypadania włosów:

  • Aromase 5alfa Junier 

    To szampon/peeling, który idealnie sprawdzi się jako wstępne oczyszczenie skóry głowy przed szamponem. Usunięcie martwych komórek naskórka, łoju i potu przywróci odpowiednie, fizjologiczne warunki skóry. 
  • Aromase Anti Senitive 
    To idealna propozycja delikatnego szamponu do użytku codziennego. Oczyszcza skórę głowy w sposób łagodny, a obecność kwasu glicyretynowego i olejku z mirry działa w sposób kojący i przeciwzapalny nie naruszając bariery hydrolipidowej. 
  • Dermedic Capilarte

    To szampon wzmacniający, hamujący wypadanie włosów, który sprawdzi się w przypadku codziennej pielęgnacji. Zadba o prawidłowe oczyszczenie włosów i skóry głowy, nie naruszając przy tym równowagi mikrobiologicznej. 
  • Dermedic Capilarte – kuracja stymulująca wzrost włosów 

    W formule produktu zawarte zostały specjalne składniki takie jak: Procapil, kompleks Pilotantum, Kofeina oraz sok z brzozy, dzięki którym następuje poprawa mikrokrążenia, dzięki któremu następuje odżywienie mieszków włosowych. 
  • Grow Me Faster Veoli Botanica 

    Stymulująco wzmacniająca wcierka do skóry głowy na bazie wody. Produkt działa wzmacniająco i stymulująco na wzrost nowych włosów, a wodna formuła produktu nie powoduje obciążenia.  
  • Hairly Ever After Veoli Botanica 

    Wcierka olejowa stymulująco-wzmacniająca. Stymuluje wzrost nowych włosów, poprawia ogólną kondycję skóry głowy oraz działa wzmacniająco na nowo wyrastające włosy

Paulina Hanusz-Prętczyńska
Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
SENSUM MARE: wyjątkowa polska marka kosmetyków Clean Beauty Czytaj więcej