najlepszy krem do twarzy dla nastolatków

5 sprawdzonych kremów do twarzy dla nastolatków. Są idealne do skóry wrażliwej i problematycznej

Zmagasz się z problemami skórnymi w okresie dojrzewania? Wypryski, zaskórniki i kapryśna cera to zmora wielu nastolatków. Choć nie mamy wpływu na burzę hormonalną, możemy skutecznie załagodzić jej skutki. Dowiedz się, jak dbać o młodą skórę, aby była nawilżona i odżywiona.

Z doświadczeniem wiem, że skóra w wieku dojrzewania potrafi być bardzo kapryśna. Nawracające stany zapalane, zaskórniki otwarte i zamknięte to zmora wielu nastolatków. Główną przyczyną takich zmian jest normująca się gospodarka hormonalna. To właśnie w tym czasie organizm zaczyna dojrzewać, co niekiedy skutkuje chwilową nierównowagą hormonalną i pojawieniem się nieestetycznych zmian na skórze.

Jest to proces fizjologiczny, na który niestety nie mamy wpływu i każdy z nas musi lub musiał to przeżyć. A więc, okazuje się, że nie jesteśmy w stanie w żaden sposób walczyć z główną przyczyną pojawiania się zmian zapalnych u nastolatków. Ale stosując się do kilku rad możemy je nieco załagodzić. 

Co pomaga na trądzik u nastolatków?

 
Chyba pierwsza z rad jest dla mnie najważniejsza – nie czekać. Zawsze jestem bardzo dumna, kiedy przychodzą do mnie rodzice ze swoimi trzynasto-, czternastoletnimi dziećmi na konsultacje. Jako kosmetolog uważam, że gdy tylko zaobserwujmy pierwsze zmiany trądzikowe u naszych pociech, które nie znikają, a tylko dochodzą do nich nowe, powinniśmy działać. Im szybciej, tym lepiej. W takiej sytuacji bardzo często zmiana nawyków potrafi skutecznie poprawić wygląd skóry. 
 
Podczas konsultacji opowiadam o kilku ważnych aspektach, bez których nie obędzie się żaden nastolatek:
  • Dieta
Niestety, ale „jesteś tym co jesz”, a z moich obserwacji wynika, że u młodych osób z dietą bywa różnie. Przetworzone jedzenie, nieregularne posiłki, słodzone napoje to klucz do zaostrzenia zmian skórnych. W diecie powinniśmy postawić na sezonowe owoce i warzywa, dobrej jakości tłuszcze oraz picie odpowiedniej ilości wody. Uwierzcie mi, to klucz do zdrowia i pięknej skóry, a bez tego nie uda się pokonać trądziku.
  • Higiena
Zdarzyło mi się spotkać młode dziewczyny, które chcąc ukryć zmiany na skórze stosowały mocno kryjące makijaże. Rozumiem w pełni taką potrzebę, jednak kiedy pytałam o to, jak wygląda demakijaż okazywało się, że stosowny jest jedynie płyn micelarny. W takim wypadku nie możemy mówić o dokładnym oczyszczaniu skóry, a to może być nawet jedyną przyczyną pojawianie się zmian zapalanych.
  • Maksymalizm kosmetyczny

Ilość kosmetyków przyprawiająca o ból głowy; niestety, ale w dzisiejszych czasach moc mediów społecznościowych jest przeogromna. Filmiki, w których słyszymy: „musisz to mieć”, „biegnij po krem X, a nie będziesz mieć pryszczy” itd. aż wylewają się z internetu. Wiele osób, zwłaszcza młodych kupuje wiele różnych kosmetyków, licząc na to, że w końcu ten konkretny pomoże. Jednak, z doświadczenia, zbyt duża ilość składników kosmetycznych może jedynie zaszkodzić skórze i uszkodzić jej płaszcz hydrolipidowy.

  • Niedobory
Choć główną przyczynę trądziku u nastolatków znamy, to bardzo często w gabinecie spotykam się również z niedoborami u młodych osób; dlatego regularne badania i bieżące uzupełnienie ewentualnych braków są bardzo ważne. 

WSKAZÓWKA

Tak naprawdę, kiedy zadbamy o podstawy jak dieta, zdrowie, higiena i przemyślana pielęgnacja – możemy uzyskać satysfakcjonujące i długotrwałe efekty, które pomogą uchronić się przed leczeniem dermatologicznym. W nastoletnim wieku nie potrzeba wiele:
 
  • Porządne oczyszczanie, ale takie które nie będzie uszkadzać bariery hydrolipidowej, w codziennej pielęgancji lepiej zrezygnować z żeli z zawartością kwasów; można po nie sięgać np. 2/3 razy w tygodniu
  • Ochrona przeciwsłoneczna, która będzie zapobiegać pojawianiu się przebarwień pozapalnych
  • Produkt ze składnikiem aktywnym, dobrze sprawdzają się kwasy, np. azelainowy, salicylowy, migdałowy, mlekowy
  • Nawilżanie

Najlepszy krem do twarzy dla nastolatków – RANKING

Odpowiednie nawilżenie i odżywienie cery nastolatka jest kluczowe dla zachowania jej zdrowia. Brak tego elementu w pielęgnacji może prowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej, co utrudnia walkę z trądzikiem i zwiększa ryzyko podrażnień. Aby pomóc w doborze właściwej pielęgnacji, wybrałam 5 kremów idealnych dla młodej skóry.
Krem świetnie nawilża, koi i łagodzi podrażnienia, ale również wzmacnia naturalne mechanizmy obronne. Pomaga zmniejszyć wrażliwość oraz zaczerwienienie cery. Lekka konsystencja ułatwia aplikację. W składzie znajdziemy m.in. rumianek oraz polifenole pozyskiwane z winogron. Krem jest niekomedogenny i sprawdzi się w przypadku cery skłonnej do wyprysków.
Bardzo lekka, żelowa konsystencja będzie idealna dla młodych osób, które nie lubią „ciężkich” formuł. Kosmetyk jest przeznaczony do pielęgnacji skóry mieszanej, tłustej i wrażliwej z tendencją do powstawania niedoskonałości. Skład żelu wzbogacono  składnikami aktywnymi, które zmniejszają i regulują nadprodukcję sebum, a także redukują błyszczenie skóry. W składzie zastosowano m.in. opatentowany składnik o działaniu matującym P-Refinyl®, niacynamid oraz monolaurynian. Kosmetyk świetnie się wchłania, nie pozostawia lepkiej warstwy na skórze. 
Ten krem-fluid na pewno polubią osoby z cerą, która nadmiernie się przetłuszcza. Pozostawia skórę świeżą, matową oraz doskonale nawilżoną. W kosmetyku wykorzystano naturalne składniki – skwalan oraz pylnik krzemionkowy, który odpowiada za matowy efekt. Zaletą fluidu jest ponadto brak syntetycznych substancji zapachowych, PEG i silikonów oraz niekomedogenna formuła. 

Krem sprawdzi się zwłaszcza w przypadku problematycznej cery, która dodatkowa boryka się z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym, które objawia się nawracającym przesuszeniem. Dzięki zawartości skwalanu, olejów roślinnych, ceramidów, alantoiny i polifenoli z zielonej herbaty świetnie wzmacnia skórę. Lekka konsystencja i brzoskwiniowy kolor kremu powinien większości osób przypaść do gustu.
Świetny krem na dzień z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Produkt świetnie dba również o nawilżenie skóry, zapewniając jej komfort. W składzie oprócz filtrów ochronnych znajdziemy ekstrakty z ryżu oraz z fermentacji zbożowej, które nawilżają i odżywiają cerę. Krem nie jest komedogenny, ma lekką, kremową konsystencję, którą dobrze się rozprowadza. 
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Retinol na rozstępy – jak szybko widać efekty stosowania? Jaki produkt wybrać? Czytaj więcej