zmarszczki mimiczne jak się ich pozbyć

Zmarszczki mimiczne - sposoby na starzenie się skóry wokół ust i oczu [RADY EKSPERTA]

Zauważyłaś u siebie zmarszczki na czole, wokół ust lub oczu? To zmarszczki mimiczne, które pojawiają się przede wszystkim z powodu wyrażania emocji - od smutku i złości, po radość i śmiech. Nie można ich uniknąć, ale możliwe jest opóźnienie procesu ich powstawania. Jak? Swoje sposoby zdradza ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Natalia Galas.

Starzenie się skóry jest niezwykle złożonym i nieuniknionym procesem, który rozpoczyna się już w młodym wieku. Już po 25. roku życia stopniowo następuje zmniejszenie aktywności biologicznej komórek, jak również możliwości regeneracyjnych tkanek. Zmiany w przebiegu procesu starzenia zachodzą w obrębie naskórka, skóry właściwej, podskórnej tkanki tłuszczowe, mięśni oraz kości. Najszybciej na twarzy pojawiają się tzw. "zmarszczki mimiczne".

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Wizualnie, najbardziej charakterystycznym objawem postępującego procesu starzenia się są zmarszczki. Najczęściej powstają one na skutek stopniowego pogorszenia funkcji włókien kolagenowych oraz elastylowych, zmniejszenia grubości skóry właściwej oraz siły grawitacji.

Szczególnym typem zmarszczek są zmarszczki mimiczne, które powstają na skutek ciągłego i powtarzającego się ruchu mięśni w obrębie danej okolicy. Pamiętajmy, że zmarszczki mimiczne pojawiają się w różnym wieku i nie są domeną tylko osób starszych.

Zmarszczki wokół oczu, ust oraz na czole

Mimika, którą posiada każdy z nas, wzmaga pojawianie się pierwszych zmarszczek. Częsty uśmiech, marszczenie brwi czy mrużenie oczu to wyrazy ekspresji, które mimowolnie pojawiają się na naszej twarzy, jednocześnie pozostawiając ślad w postaci pogłębiających się zmarszczek, które z upływem czasu utrwalają się.

Niektóre obszary naszej twarzy są najbardziej narażone na powstawanie zmarszczek mimicznych. Są to:

  • czoło,
  • okolice oczu,
  • strefa na wysokości ust i nosa,
  • obszar między brwiami.

Mimice towarzyszą powtarzające się skurcze, które zaburzają funkcjonowanie fibroblastów znajdujących się wokół danego mięśnia. Z biegiem czasu prowadzi to do powstania trwałego zagłębienia – zmarszczki. Zagłębienia powstają, gdy komórki starzejącego się naskórka ulegają spłaszczeniu. Zanikają również połączenia pomiędzy nimi, co powoduje spadek ścisłości ułożenia komórek naskórka. Konsekwencją tak powstałych zmian jest spadek i ograniczenie wymiany substancji odżywczych, pomiędzy poszczególnymi warstwami.

Zabiegi na zmarszczki mimiczne

Jedynym skutecznym sposobem na zmarszczki mimiczne jest toksyna botulinowa. Zabieg powinien wykonywać wyłącznie lekarz. W gabinecie kosmetologicznym możemy zdecydować się na inne zabiegi, które co prawda nie usuną całkowicie zmarszczek mimicznych, ale z pewnością zmniejszą ich widoczność. Są to:

  • Peelingi chemiczne, hydropeelingi - stymulują autoregenerację tkanek, poprawiają strukturę, koloryt, a także mają działanie przeciwzapalne.  
  • Karboksyterapia - pomaga w redukcji zmarszczek oraz poprawia napięcie skóry. Niweluje obrzęki i cienie pod oczami. 
  • Mezoterapia mikroigłowa - poprawia strukturę, napięcie oraz uelastycznia skórę. Wspomaga leczenie blizn, rozstępów, wypadających włosów czy płytkich przebarwień

Co na zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne w dużym stopniu powstają na skutek wyrażania emocji, więc ich pojawienie się jest nieuniknione. Można jednak opóźnić ich powstawanie poprzez odpowiednią pielęgnację skóry. Absolutną podstawą w profilaktyce przeciwzmarszczkowej jest ochrona przeciwsłoneczna. Warto zainwestować w dobry krem pod oczy oraz do pielęgacji okolicy ust. 

W zapobieganiu powstawaniu zmarszczek mimicznych sprawdzą się następujące składniki aktywne:

  • Retinoidy -  stanowią szeroką grupę związków zawierających witaminę A, jej pochodne oraz inne związki aktywujące receptory retinoidowe. Witamina A wygładza i uelastycznia skórę, redukuje zmarszczki, zmniejsza przebarwienia, pobudza aktywność i zwiększa liczbę fibroblastów oraz produkcję włókien kolagenowych. Znajdziemy je w kremie Avène Eau Thermale PhysioLift.
  • Witamina E - antyoksydacyjne działanie witaminy E spowalnia procesy starzenia oraz widocznie minimalizuje zmarszczki. Rewelacyjne efekty już po pierwszym użyciu daje Institut Esthederm Cellular Concentrate.
  • Witamina C - jest ona podstawowym składnikiem, który pomaga utrzymać prawidłową strukturę i funkcjonowanie skóry. Wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne. Doskonałym kosmetykiem na zamrszczki wokół oczu z witaminą C będzie Sesdrema C-Vit.
  • Koenzym Q10 - zmniejsza już istniejące zmarszczki. Chroni skórę przed niedotlenieniem. Pobudza jej metabolizm i regenerację. Znajdziemy go w świetnym serum Indeed Labs Q10 Booster.
  • Peptydy - mocno nawilżają skórę i są bardzo skuteczne w walce z miostarzeniem. Znajdziemy je m.in. w kremie Dermika Expressima

Autor

 

Natalia Galas - dr n. o zdr., kosmetolog. Ukończyła studia na kierunku kosmetologia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a także uzyskała stopień naukowy doktora nauk o zdrowiu. Współpracuje również z Niepubliczną Wyższą Szkołą Medyczną we Wrocławiu, gdzie wykłada na kierunku kosmetologia. Jest autorką wielu publikacji naukowych z zakresu nowoczesnej kosmetologii. Projektuje dla swoich klientów indywidualne programy zabiegowe oraz dedykowaną pielęgnację domową.

Następny wpis
Co kupić chłopakowi na Walentynki 2024? Pomysły na prezent dla niego Czytaj więcej