Sól do kąpieli to sposób na wieczorny relaks, remedium po treningu i patent na domowe spa. Takie właściwości wykazuje zwłaszcza sól magnezowa, zwana solą Epsom. Na co dokładnie pomaga? To produkt, który przynosi relaks zmęczonym mięśniom, odpręża ciało, pomaga uzupełnić niedobory magnezu i siarki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Sposób na wieczorny lub weekendowy relaks, odpoczynek po ciężkim treningu na siłowni, albo alternatywa dla sauny i łaźni parowej. Kąpiele solankowe w domu przynoszą niemal same korzyści. Oczywiście pod warunkiem, że wykonuje się je w polecanych przez producenta proporcjach, stosuje odpowiednie ilości soli i dopasowuje ją do potrzeb i kondycji skóry. Sól dodawana do kąpieli zmiękcza skórę, oczyszcza i przynosi ukojenie – mięśniom i głowie. Jakie są różnice w solach, co warto o nich wiedzieć i czym charakteryzuje się sól magnezowa?
RADA EKSPERTA
Dlaczego warto korzystać z kąpieli w soli? Ciepła woda rozluźnia napięcia w mięśniach. Zarówno te wynikające z wysiłku, jak i te ze stresu. A na dodatek, działa globalnie na dobrostan w organizmie. Powód? Minerały, a w przypadku soli Epsom – magnez, przenikają przez skórę. To wynik tego, że woda morska ma podobny skład do wód płodowych i specyficznego ciśnienia osmotycznego. Dodawanie jej do kąpieli poprawia jakość skóry i rozluźnia mięśnie.
Co warto wiedzieć na temat użytkowania soli magnezowej? Nie powinno się korzystać z kąpieli solnych przy podrażnieniach skóry i ranach (jedynym wyjątkiem jest sól z Morza Martwego, która działa zbawiennie nawet na zmiany atopowe). Powinno się stosować ilość soli określoną na opakowaniu, czyli ok. 100 g soli na 10 l wody. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20-30 min
- radzi kosmetolog, Wiola Kaniewska z Kliniki Elite Centrum Laseroterapii.
Aby wyprodukować sól do kąpieli, należy odparować solankę lub wodę morską. Jest wiele rodzajów soli stosowanych do pielęgnacji i oczyszczania skóry. Jakie wyróżniamy rodzaje soli? Do najpopularniejszych należą:
Sól magnezowa, zwana również solą Epsom, pochodzi z Wielkiej Brytanii. A swoją nazwę zawdzięcza miastu, w którym po raz pierwszy ją pozyskano. Potocznie o niej mówi się, że to gorzka sól, ze względu na charakterystyczną goryczkę – która jest efektem wysokiej zawartości magnezu i innych minerałów, m.in. siarki. To sól kwasu siarkowego i magnezu, znana i stosowana od XVII wieku. Wygląda niemal jak zwykła, gruboziarnista sól, dobrze rozpuszcza się w wodzie, a jej roztwór ma bardzo zbliżony do naturalnego pH odczyn – ok. 5,5-6,5, więc doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry.
Jakie sól magnezowa ma wyjątkowe właściwości? Dzięki zawartości siarki wykazuje działanie przeciwzapalne. Zmniejsza łojotok i przyspiesza gojenie się zmian trądzikowych. Jest więc polecana do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej. Ze względu na regulację wydzielania sebum, jest też polecana do pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania się. Doskonale oczyszcza skórę głowy z nadmiaru łoju, ale także – nadmiaru kosmetyków do stylizacji, jak lakiery czy suche szampony. Ogranicza także powstawanie łupieżu.
Sól magnezowa, jak na przykład Dolina Czeremchy Pomarańcza i Cynamon, jest polecana do zimowych kąpieli. Odbuduje niedobory magnezu i siarki w organizmie. Od wieków jest też używana jako składnik kąpieli przeciwbólowych, przeciwobrzękowych, pomagających łagodzenie bólu mięśni i stawów w znanych uzdrowiskach. Zmiękcza skórę i nadaje jej elastyczność, a także relaksuje.