skwalan

Skwalan na twarz - jak stosować i jakie ma właściwości? [RADY EKSPERTA]

Skwalan (squalane) jest naturalnym składnikiem, pochodzenia roślinnego, który w ostatnim czasie zyskał na popularności. Czym dokładnie jest i jakie wykazuje działanie? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.

Aby dobrze zrozumieć właściwości skwalanu, należy się przyjrzeć także skwalenowi. Jaka jest różnica między skwalanem a skwalenem? Nazwa i właściwości są bardzo podobne, lecz te związki znacznie się różnią pod względem chemicznym.

Skwalen jest naturalnym składnikiem ludzkiego sebum, które jest wydzielane przez gruczoły łojowe, znajdziemy go również w naskórku a konkretnie w spoiwie międzykomórkowym. Sebum jest lipidową warstwą ochronną skóry oraz włosów, której funkcją jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, bakteriami oraz grzybami. Wraz z wiekiem ilość skwalenu w skórze maleje. U młodej osoby zawartość skwalenu w sebum to około 10-15%, po 50. roku życia ta ilość spada poniżej 5%. Pod względem chemicznym skwalen jest wielonienasyconym węglowodorem, związek ten jest niestabilny. Co to oznacza? Ulega rozkładowi oraz utlenieniu pod wpływem np. promieniowania UV, dlatego w kosmetykach stosowana jest pochodna skwalenu czyli skwalan. Substancja ta jest węglowodorem nasyconym, powstała na skutek wysycenia wiązań chemicznych skwalenu, co zapewnia mu trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Skwalan - co to?

Skwalan z powodzeniem jest wykorzystywany samodzielnie lub jako składnik kosmetyków, ze względu na swoje silne właściwości nawilżające i ochronne. Najczęściej pozyskiwany jest z oliwy oliwek oraz poprzez fermentację cukrów z trzciny cukrowej. Jest składnikiem o wszechstronnym zastosowaniu oraz działaniu. Znajdziemy go zarówno w kosmetykach do twarzy, skóry ciała oraz włosów. Wraz z wiekiem ilość dobroczynnego skwalenu w skórze maleje, warto więc dostarczyć jego stabilną formę zewnętrznie za pomocą kosmetyków.

Skwalan - jakie ma właściwości?

Skwalan ze względu na swoje silne właściwości nawilżające, często jest porównywany do kwasu hialuronowego. Dlaczego? Poprzez wytworzenie delikatnego filmu na powierzchni skóry, podobnie jak kwas hialuronowy, zatrzymuje wilgoć i ogranicza przeznaskórkową utratę wody. Zapewnia to skórze miękkość, elastyczność oraz natychmiastowe ukojenie. Kolejną ważną funkcją skwalanu jest zwiększanie transportu w głąb skóry składników, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Dlatego też, często w składzie kosmetykach ze skwalanem znajdziemy np. witaminę E oraz A. Podobnie jak witaminy jest antyoksydantem, oznacza to, że niweluje działanie wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia.

Jakie efekty przynosi regularne stosowanie skwalanu?

  • intensywnie nawilża,
  • łagodzi podrażnienia i stany zapalne,
  • przyśpiesza regenerację uszkodzonej skóry,
  • chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
  • zmiękcza naskórek,
  • wzmacnia płaszcz hydrolipidowy,
  • wygładza skórę oraz poprawia jej jędrność,
  • opóźnia procesy starzenia, niweluje widoczność drobnych zmarszczek.

Kosmetyki ze skwalanem - jakie warto kupić?

W jakich kosmetykach znajdziemy skwalan i które z nich warto przetestować? Podpowiadamy!

  • Żel do mycia twarzy Only Bio Bakuchiol & Skwalan - marka OblyBio stworzyła całą linię bazującą na skwalanie oraz na bakuchiolu. W ofercie znajdziemy min. żel do mycia twarzy. Łagodne substancje myjące skutecznie usuwają zanieczyszczenia, resztki makijażu oraz nadmiar sebum bez podrażnień i uczucia ściągnięcia. Bakuchiol czyli roślinny odpowiednik retinolu delikatnie rozjaśnia skórę, natomiast skwalan pozyskany z oliwek nawilża skórę oraz wygładza skórę. Żel odpowiedni do codziennego oczyszczania skóry. Jako drugi krok pielęgnacji świetnie sprawdzi się tonik przeciwzmarszczkowy Only Bio z tej samej serii o działaniu rewitalizującym. Przywraca odpowiednie pH, odświeża oraz dostarcza skórze cennych składników aktywnych.
  • Basiclab Esteticus Odnowa i Stymulacja 0,5% - to serum do twarzy z 0,5% retinolem, koenzymem Q10 i skwalanem. Specjalistyczne serum przeznaczone do stosowania w pielęgnacji wieczornej. W składzie zawiera retinol ( formę witaminy A), który skutecznie wygładza poprzez pobudzanie komórek skóry do odnowy. Jest to składnik aktywny polecany szczególnie dla osób z widocznymi oznakami starzenia. Pamiętaj, że na początku stosowania produktów z retinolem, może wystąpić przesuszenie i zaczerwienienie. Skwalan zawarty w serum minimalizuje wystąpienie podrażnień związanych z retinolem, mocno nawilża i zmiękcza naskórek. Serum odpowiednie dla osób ze skórą tłustą, mieszaną, z przebarwieniami oraz z oznakami starzenia. Nie jest to produkt dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
  • Indeed Labs Squalane – olejek do twarzy w składzie zawiera 100% skwalan pozyskany z trzciny cukrowej. Olejek ma bardzo lekką formułę i szybko się wchłania, jest hipoalergiczny i bezzapachowy. Po zastosowaniu pozostawia skórę gładką, nawilżoną i miękką w dotyku. Sprawdzi się jako baza pod makijaż, lub w pielęgnacji wieczornej jako 1 etap przed kremem. Serum odpowiednie dla każdego typu skóry.
  • SVR Hydraline Riche – krem intensywnie nawilżający, jest propozycją dla skór suchych, które wymagają mocnej regeneracji i odżywienia. Skwalan ogranicza utratę wodę z naskóra i zapewnia odpowiedni poziom nawilżenia. Odpowiedni do stosowania zarówno rano jak i wieczorem. Po zastosowaniu przynosi natychmiastową ulgę i ukojenie. Bogata formuła nie pozostawia uczucia lepkości na skórze.
  • Olejowa ampułko-esencja Uzdrovisco - skwalan znajdziemy także w olejkowej esencji do twarzy marki Uzdrovisko. Oprócz niego w kosmetyku znajdziemy mnóstwo cennych składników m.in. witaminę E, olej arganowy oraz ekstrakt z maku, który zmniejsza widoczność cieni pod oczami. 

Kosmetyki ze skwalanem polecane przez eksperta:

Jak stosować skwalan w pielęgnacji?

Do jakiej cery sprawdzą się kosmetyki ze skwalanem? Skwalan jest składnikiem uniwersalnym, odpowiednim dla każdego typu skóry lecz jest szczególnie polecany dla skór przesuszonych, podrażnionych oraz z oznakami starzenia. Nie jest komedogenny, nie powoduje zatykania ujść gruczołów łojowych, dlatego polubią się z tym składnikiem również cery mieszane, jednak zachowaj ostrożność jeśli zmagasz się z trądzikiem. Przy cerach wymagających mocnego nawilżenie przyniesie natychmiastową ulgę i ukojenie. Dodatkowo składnik ten nie powoduje podrażnień, a więc sprawdzi się w pielęgnacji cer wrażliwych. Kosmetyki z zawartością skwalanu można stosować na twarz codziennie. 

WSKAZÓWKA

Skwalan możesz stosować zarówno w kosmetykach, jak i samodzielnie. Jeśli jednak masz wrażenie, że Twój aktualny krem lub serum nie jest wystarczająco nawilżający i nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz dodać kroplę 100 % olejku skwalanu do porcji produktu i dokładnie wymieszać. Powstałą formułę delikatnie wmasuj w oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu i poczekaj do wchłonięcia. Tym sposobem wzmocnisz działanie nawilżające kosmetyku i dodatkowo odżywisz skórę.

Jeśli borykasz się z dermatozami typu np. egzema lub łuszczyca, skwalan skutecznie nawilży skórę i przyśpieszy regenerację. Dodatkowo bardzo lekka, nietłusta formuła błyskawicznie się wchłania. Jest więc odpowiednia dla osób, które po użyciu kosmetyku nie lubią uczucia tłustości i lepkości. Podobnie jak w przypadku innych składników, zawsze obserwuj swoją skórę i jej reakcję oraz swoje odczucia na nowe substancje aktywne, aby mieć pewność, że dany kosmetyk jest dla Ciebie odpowiednio dobrany.

Skwalan znajdziesz także w tych kosmetykach:

Autor

Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry. 

Źródła:

Bednarczyk- Cwynar B., Zaprutko L., Trójterpenoidy w kosmetyce i kosmetologii, Polish Journal of Cosmetology 4. 

Sawicka B., Surowce i praktyki kosmetyczne - badania i dowody naukowe od starożytności do nowoczesności, Rola skwalanu z oliwy z oliwek w kształtowaniu właściwości fizykochemicznych i użytkowych dwufazowych płynów do kąpieli, Lublin 2016. 

Słownik oferowanych surowców kosmetycznych - Biochemia Urody, Skwalan z oliwek, https://www.biochemiaurody.com/ 

Następny wpis
Co kupić na Dzień Matki 2024? 4 pomysły na prezent kosmetyczny dla mamy Czytaj więcej