Skóra dobrze nawilżona wygląda zdrowo, ma ładny koloryt, jest gładka w dotyku, sprężysta, jędrna z wypełnionymi drobnymi liniami i zmarszczkami. Prawidłowo funkcjonująca, dobrze nawodniona skóra ma fizjologicznie większą zdolność do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dzięki temu jest bardziej odporna na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Jak zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry? Podpowiadamy.
Skóra dobrze nawilżona to skóra z prawidłowo funkcjonującą barierą hydrolipidową, czyli podstawową funkcją skóry w ludzkim organizmie. Jak wyjaśnia dr n. med. Joanna Kuschill–Dziurda, alergolog, specjalista medycyny estetycznej:
RADA EKSPERTA
Skóra stanowi barierę ochronną narządów wewnętrznych przed czynnikami chemicznymi i fizycznymi, drobnoustrojami, zapewnia foto-ochronę i zatrzymuje wodę, dlatego dbałość o to, aby bariera hydrolipidowa była silna, powinna być celem naszej codziennej pielęgnacji.
- wyjaśnia dr n. med. Joanna Kuschill–Dziurda, alergolog, specjalista medycyny estetycznej.
Ludzki organizm w 70% składa się z wody. Potrzebujemy wody do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów i niezbędnych do życia procesów. Odpowiednie nawodnienie ma także wpływ na skórę. Co może istotnie zaburzać poziom nawilżenia skóry? Zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, czyli:
A także używanie zbyt agresywnej pielęgnacji niedopasowanymi kosmetykami.
Niewystarczająco nawilżona, odwodniona skóra daje dość wyraźne sygnały, że „coś jest nie tak”. Jest sucha, zaczerwieniona, pozbawiona naturalnego blasku i zdrowego kolorytu. Dodatkowo przesuszona skóra daje poczucie dyskomfortu – suchości, ściągnięcia, szorstkości i swędzenia.
Odwodniona skóra może się łuszczyć, traci swoją sprężystość i jędrność, bardziej widoczne stają się drobne linie i zmarszczki. Jak podkreśla dr Kuschill–Dziurda:
RADA EKSPERTA
Jeśli bariera ochronna jest naruszona, to może dojść do przesuszenia skóry, do nasilenia się rumienia, przebarwień. Zauważymy, że pojawiają się drobne zmarszczki, a proces starzenia się skóry będzie przyspieszał
- dodaje dr Kuschill–Dziurda.
Obok nieprzyjemnych doznań i wpływu odwodnienia na wygląd skóry, zaburzone jest przede wszystkim prawidłowe działanie bariery hydrolipidowej, przez co osłabia się funkcja ochronna skóry – a to z kolei ma wpływ na cały organizm.
Kwas hialuronowy to związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie ludzkim, także w skórze. Ma niezwykłe właściwości wiązania dużych cząsteczek wody (nawet do tysiąca razy większych niż jego własna masa), a także stymulowania produkcji włókiem kolagenowych, odpowiadających za jędrność i sprężystość skóry. Kwas hialuronowy to naturalny humektant. Co to znaczy? Że jest substancją nawadniającą i wypełniającą struktury międzykomórkowe. To najbardziej popularny i skuteczny składnik aktywny, zapewniający skórze efekt:
Ponieważ budowa kwasu hialuronowego jest zgodna z chemiczną budową ludzkich komórek, jest tak dobrze tolerowany przez ludzki organizm i rzadko wywołuje reakcje alergiczne.
Eksperci marki Vichy opracowali dwustopniową pielęgnację wspierającą prawidłowe nawodnienie i wzmacniającą barierę ochronną skóry.
Po oczyszczeniu skóry jako pierwszy stosujemy booster MINÉRAL 89. To wyjątkowy dermokosmetyk w postaci lekkiego żelu, w którego składzie znalazł się kwas hialuronowy naturalnego pochodzenia i 89% termalnej wody wulkanicznej Vichy z 15 cennymi minerałami.
Wśród korzyści dla skóry, jakie daje stosowanie boostera Minéral 89 wymienić należy:
Jako uzupełnienie pielęgnacji odwodnionej skóry należy zastosować bogaty krem dla skóry suchej i bardzo suchej Vichy Aqualia Thermal. Krem dogłębnie nawilża skórę, przynosząc jej ukojenie. W składzie kremu znalazła się:
Stosowanie tych dwóch kosmetyków w ramach codziennej pielęgnacji zapewnia skórze nawilżenie przez 48h, poprawia sprężystość i zapewnia optymalne nawilżenia. Skóra staje się miękka i gładka w dotyku.
[1] Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.
Artykuł powstał we współpracy z marką Vichy.