Skóra a PCOS - jak wyleczyć trądzik przy zespole policystycznych jajników?

Skóra a PCOS - jak wyleczyć trądzik przy zespole policystycznych jajników?

Kobiety w dzisiejszych czasach co raz częściej słyszą diagnozę w gabinecie ginekologicznym: PCOS. Co to takiego i jak wpływa na skórę? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog, Emilia Błaszczyk.

PCOS to zespół zaburzeń hormonalno-metabolicznych, który w dzisiejszych czasach dotyka coraz większej ilości kobiet. Przyczyna nie jest do końca poznana, ale najczęściej wymienianą przyczyną są zaburzenia gospodarki glukozowej organizmu lub stres. U pacjentek obserwujemy zaburzenia owulacji (brak lub rzadkie owulacje), nieregularne miesiączki, hiperandrogenizm - a to bardzo często daje obraz na skórze w postaci trądziku.

Objawy PCOS

Do najczęstszych objawów zespołu policystycznych jajników należą:

  • Nadwaga lub otyłość,
  • Nieregularne miesiączki lub ich brak,
  • Brak lub rzadkie owulacje,
  • Hirsutyzm - nadmierne owłosienie,
  • Trądzik,
  • Cechy policystycznych jajników w obrazie USG

Pamiętaj! To lekarz stwierdza, czy masz PCOS czy też nie. 

PCOS a trądzik

Hiperandrogenizm, który jest często związany z PCOS, daje obraz na skórze w postaci zmian trądzikowych. Trądzik to choroba zapalna, która coraz częściej dotyka osób dorosłych, zwłaszcza kobiet. Na skórze możemy zaobserwować formy niezapalne trądziku, takie jak zaskórniki otwarte czy zamknięte, jak i stany zapalne - krostki, grudki, cysty. Androgeny są przede wszystkim hormonami męskimi, ale w niewielkich ilościach występują także u kobiet. Gdy ich poziom jest zbyt wysoki - często pojawia się trądzik. Hiperandrogenizm jest więc jedną z najczęstszych przyczyn powstawania zmian zapalnych w trądziku, dlatego bardzo często towarzyszy PCOS. 

Trądzik nie jest jedynym problemem skórnym, który może towarzyszyć PCOS. Czy wiesz, że na wzrost androgenów wpływa wysoki poziom stresu? Androgeny u kobiet wytwarzane są w 2 miejscach: jajnikach i nadnerczach. Kortyzol (hormon stresu), produkowany przez nadnercza, powoduje wyrzut glukozy we krwi, a wraz z nią rosną androgeny. Dlatego stres odgrywa równie dużą rolę w powstawaniu PCOS. A jak już wcześniej wspomniałam, im wyższy poziom androgenów, tym większa tendencja do powstania zmian trądzikowych na skórze.

Przy zespole policystycznych jajników możemy zaobserwować także nadmierne owłosienie (hirsutyzm), zarówno na twarzy jak i na ciele. Tutaj przyczyna również leży w nadmiarze androgenów. Hirsutyzm objawia się ciemnymi, grubymi, szorstkimi włoskami na wąsiku, brodzie, szyi, baczkach, na brzuchu, plecach czy pośladkach. Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest epilacja laserowa, która pozwala pozbyć się lub zredukować ilość niechcianego owłosienia.

Jak wyleczyć trądzik przy PCOS?

Jak pielęgnować skórę w PCOS? Przede wszystkim zadbaj o dokładne, ale delikatne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. W tym celu postaw na żel oczyszczający CeraVe dla skóry mieszanej lub tłustej, który w składzie ma ceramidy, kwas hialuronowy i niacynamid, które dbają o skórę już na etapie mycia. Rano wystarczy, że umyjesz nim skórę raz, natomiast wieczorem dwuetapowo - w pierwszym myciu zmyj filtr i/lub makijaż, a w drugim myciu pozostałe zanieczyszczenia ze skóry.

Po umyciu twarzy czas na serum. Serum najlepiej stosować na noc - nocą nasza skóra lepiej chłonie substancje aktywne, a także się regeneruje. Jeśli na skórze zauważyłaś zmiany trądzikowe, postaw na serum Miya z probiotykami do skóry problematycznej. Redukuje objawy trądziku, przeciwdziała jego nawrotom. Zmniejsza widoczność porów i niedoskonałości. Ma bardzo bogaty, aktywny skład:
- Kompleks 5% [kwas azelainowy + glicyna]: normalizuje produkcję i wydzielanie sebum, rozjaśnia przebarwienia, matuje, poprawia elastyczność.
- Prebiotyki [2%]: równoważą mikroflorę bakteryjną, dbają o mikrobiom skóry, koją.
- Postbiotyk Lactobacillus Ferment [2%]: ma działanie przeciwbakteryjne, doskonale nawilża skórę.
- Niacynamid/witamina B3 [2%]: poprawia kondycję skóry, zmniejsza widoczność porów, rozjaśnia przebarwienia.
- Ekstrakt z czerwonej akacji: regeneruje, koi, nawilża.

Po serum na noc czas na krem. Zadbaj o nawilżenie - każda skóra go potrzebuje, również trądzikowa! Postaw na lekką emulsję Avène Hydrance Légère - emulsja nawilżająca przeznaczona dla skór mieszanych. Zapobiega utracie wody ze skóry, przynosi ukojenie i komfort. Na dzień koniecznie postaw krem z filtrem SPF50 - przez cały rok, również w pochmurne dni! Postaw na lekką formułę, która nie będzie obciążać i zapychać skóry skłonnej do trądziku. Polecam SVR Sebiaclear Crème SPF50 stworzony dla skóry trądzikowej, z glukonolaktonem i niacynamidem. Szybko się wchłania, pielęgnuje skórę w dzień i chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Raz w tygodniu zadbaj o to, by zrobić peeling. W trądziku mamy problem z zaburzonym procesem keratynizacji naskórka. By to wyregulować, musimy złuszczać martwy naskórek. Postaw na peeling enzymatyczny np. Dermedic Hydrain 3 Hialuro - peeling enzymatyczny. Delikatnie, nieinwazyjnie usuwa martwe warstwy naskórka, udrażniając drogę dla kosmetyków pielęgnacyjnych. Nie podrażnia skóry jak peeling mechaniczny - enzymy kwasów owocowych AHA w stężeniu 6% delikatnie złuszczają martwe komórki naskórka. Kwas hialuronowy i mocznik zapewniają optymalne nawilżenie skóry podczas wykonywania peelingu.

Podsumowując, jeśli obserwujesz u siebie trądzik, nadmierne owłosienie, problem z redukcją wagi i zaburzenia miesiączkowania - udaj się do lekarza (ginekologa-endokrynologa). Może okazać się, że to PCOS. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś, a Twoja skóra również Ci za to podziękuje.

  1. Cena promocyjna 47,99 zł Cena regularna 78,99 zł
    Najniższa cena:  47,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 21,99 zł Cena regularna 50,99 zł
    Najniższa cena:  21,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. 41,99 zł
    Cena promocyjna 53,99 zł Cena regularna 59,99 zł
    Najniższa cena:  41,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Sprawdź też inne produkty objęte promocją.

Autor

Emilia Błaszczyk - absolwentka Kosmetologii w Wyższej Szkole Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Jako kosmetolog przyjmuje w Gabinecie Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz terapiach healthy-aging.

 

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia tom I, wyd. PZWL, Warszawa 2019, s. 121-130.

Załęska I., Wilkus K., Kuros F., Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 5 / 2017 / vol. 6 s. 459-460.

Następny wpis
Podrażnienie po kwasach - jak pielęgnować skórę? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej