Twoja skóra często jest przesuszona, szara i ściągnięta? Prawdopodobnie brakuje jej nawilżenia. Podstawą pielęgnacji powinno być serum. Jakie wbrać, jak często używać i kiedy nakładać? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o dobrym serum nawilżającym.
Nawilżenie i nawodnienie skóry to podstawa pielęgnacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby na co dzień nie tylko dostarczać odpowiednie ilości wody do organizmu (mówi się o 2-2,5 l dziennie), ale także dbać o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w oleje roślinne i kwasy omega 3, 6, 9. Nie zapominając także o substancjach dostarczanych zewnętrznie, które magazynują ją w naskórku. Tylko zapobiegając przeznaskórkowej utracie wody (TEWL), czyli stosując kosmetyki nawilżające (np. krem czy serum), inwestujemy w jej lepszą kondycję.
W składzie serum nawilżającego zawsze warto szukać kwasu hialuronowego. Czasami w składzie serum znajduje się kilka rodzajów kwasu hialuronowego o różnej wielkości cząsteczek. Im mniejsze, tym głębsze warstwy tkanki penetrują. W niektórych kosmetykach mówi się o kwasie hialuronowym w postaci siateczki, która tworzy na powierzchni skóry ochronną warstwę zapobiegającą utracie wody. Skąd się bierze tak ogromna popularność kwasu hialuronowego? Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może zmagazynować aż 250 cząsteczek wody! To prawdziwy mistrz nawilżania. Ostatnio mówi się, że jego ogromną konkurencją jest też kwas alfa-poliglutaminowy, który ma 5-krotnie większe niż hialuronowy możliwości wiązania wody. W serum nawilżającym można czasami spotkać kilka składników nawilżających, które wspomagają wielopoziomowe nawodnienie skóry i zapobiegają jej utracie.
Dobre i efektywne serum nawilżające powinno zawierać składniki, które będą nawilżały naskórek na kilku poziomach. Ze składników polecam: kwas hialuronowy o różnej wielkości cząsteczek czy dość modną teraz trehalozę (INCI: Trehalose). Warto poszukać także w opisie lub składzie cukrów, które pochłaniają wodę z otoczenia i wiążą ją w naskórku, takich jak fruktoza (INCI: Fructose) czy glukoza (INCI: Glucose).
Najlepszymi jednak składnikami nawilżającymi, które znajdują się w większości serum – niezależnie od ceny – to związki z rodziny alkoholi cukrowych (nie mylić z alkoholem) takie jak: propanediol (INCI: Propanediol), ksylitol (INCI: Xylitol) czy znana wszystkim gliceryna (INCI: Glycerin). Pożądane są także składniki NMF, czyli nawilżającego czynnika, który naturalnie występuje w naszej skórze, są to m.in. mocznik (INCI: Urea) oraz sól sodowa kwasu piroglutaminowego (INCI: Sodium PCA)
– wymienia Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny, specjalista od oceny bezpieczeństwa kosmetyku, na instagramie @racjapielegnacja
W przypadku bardzo suchej cery lub okresowo przesuszonej, można serum nawilżające nakładać nawet dwa razy dziennie. Aż do momentu, kiedy poprawi się kondycja skóry, stanie się bardziej sprężysta, gładka i miła w dotyku. W standardowej pielęgnacji twarzy wystarczy aplikować je raz dziennie. W jakiej kolejności nakładać na twarz serum? Zapamiętaj zasadę: najpierw serum, później krem nawilżający.
Mitem jest, że skóra tłusta lub mieszana ze względu na to, że się błyszczy, nie wymaga nawilżenia. Każda skóra, szczególnie osób mieszkających w miastach, pracujących wiele godzin przed monitorami komputerów – ulega przesuszeniu.
Nawilżanie to podstawowa potrzeba każdej skóry, więc serum nawilżające jest moim zdaniem niezbędnym elementem pielęgnacyjnym każdej rutyny. Serum należy stosować pod krem – ponieważ do pełnego nawilżenia potrzeba jeszcze kremu, który utworzy tzw. warstwę okluzyjną i zabezpieczy przed nadmierną ucieczką wody ze skóry. Samo serum, nawet w przypadku cery tłustej – to za mało. Ewentualnie latem można do pielęgnacji w przypadku cery tłustej czy z przetłuszczającą się strefą T zamienić krem i serum na serum o lekkiej i mlecznej konsystencji, które w upalne dni zastąpi krem (oczywiście pod krem z filtrem)
– podpowiada Magdalena Kaczanowicz.
Serum nawilżające godne polecania? Genialny skład i działanie ma skoncentrowane serum intensywnie nawilżające Hydrabio Serum Bioderma, które zawiera cukry wiążące wodę, m.in. ksylitol. Przywraca skórze komfort tuż po nałożeniu i sprawdza się zarówno do pielęgnacji skóry wysuszonej terapiami przeciwtrądzikowymi, po peelingach chemicznych, jak i sezonowo przesuszonej.
Kosmetykiem godnym uwagi jest lekkie serum nawilżające do twarzy Hydra-Serum Embryolisse z ogromem składników nawilżających. Zawiera kompleks z białej lilii wodnej i kwasu hialuronowego. Aż w 95% stanowią je naturalne komponenty. Wspaniałe jest w nim to, że przynosi ulgę skórze tuż po nałożeniu.
Bardzo dobrze sprawdza się do skóry odwodnionej, o szarym kolorycie nawilżające serum dotleniające Hydragenist Lierac. Zawiera Kompleks Hydra O2, połączony z kwasami AHA, które zapewniają skórze natychmiastowe wygładzenie. Oprócz tego, to serum bogate jest w składniki NMF, które są biokompatybilne z tymi w skórze.
Niezwykły komfort i aż 48 h nawilżenia zapewnia nawilżające serum do twarzy Crème Fraîche® de Beauté Nuxe. Zawiera mleczka roślinne i kwas hialuronowy. Nawilża, chroni przed czynnikami zewnętrznymi i zanieczyszczeniami. Dedykowane jest skórze suchej lub bardzo suchej, ale można je potraktować także jako kilkutygodniową kurację w przypadku okresowej utracie nawilżenia.
Dużo dobrej jakości składników nawilżających można znaleźć w naprawczym serum przeciwzmarszczkowym Red Ginseng Bielenda. Ujędrnia, uelastycznia skórę, przywraca jej optymalne nawilżenie i poprawia sprężystość.