serum do twarzy jak używać i dobrać do cery

Serum do twarzy - jak dobrać, kiedy i jak często stosować?

Serum do twarzy to kluczowy element codziennej pielęgnacji.  Jak dobrać serum, aby odpowiadało na wymagania naszej skóry? Kiedy i jak często należy je stosować, aby cieszyć się najlepszymi efektami? Odpowiadamy na popularne pytania dotyczące stosowania serum. 

Większość kobiet deklaruje, że wie, do czego służy serum. Wątpliwości pojawiają się dopiero na etapie, gdy już mamy w dłoni konkretny kosmetyk. Jak i kiedy należy go stosować, aby widzieć efekty jego działania na skórze? Dlaczego warto włączyć je do codziennej pielęgnacji?

Serum w pielęgnacji - dlaczego warto stosować?

Serum to skoncentrowany preparat, który w wielu problemach ze skórą okazuje się bardzo skuteczny. Już mała ilość produktu dostarcza wysokie stężenia czynnych substancji aktywnych. Serum łatwo poznać. Zazwyczaj ma oleiste podłoże oraz płynną konsystencję. Stosujemy je zawsze na oczyszczoną skórę przed nałożeniem kremu. Kosmetyki tego typu mają przyjemną konsystencję. W połączeniu z delikatnym masażem łatwo się wchłaniają i nie pozostawiają uczucia napięcia oraz tłustego filmu.

Warto podkreślić, że na Dalekim Wschodzie serum to podstawa pielęgnacji skóry bez względu na wiek. Azjatyckie rytuały dotyczące twarzy to praca nad zdrową cerą, nie zaś tuszowanie niedoskonałości. Prewencja, której serum jest ważnym elementem ma sprawić, aby wypryski, zmarszczki czy podrażnienia nigdy nie pojawiły się na skórze. 

 

W jakim wieku należy zacząć stosować serum?

"To zależy od typu i stanu skóry. Serum to preparat o skoncentrowanych substancjach aktywnych i należy go dobierać w zależności do problemów skóry. Można jednak przyjąć, że zapobiegawczo w pielęgnacji anti-aging warto wprowadzić serum w okolicy 20-25 roku życia. Na początek świetnie sprawdzi się serum z antyoksydantami np. witaminą C lub E"

- tłumaczy kosmetolog Emilia Błaszczyk.

Jak dobrać serum do typu cery?

Warto podkreślić, że dobór odpowiedniego serum jest o wiele ważniejszy od przykładowo wybór kremu. Serum działa na skórę mocniej i warto zainwestować w nie więcej, a kwestii kremu postawić po prostu na lekki i nawilżający.

jakie serum najlepiej wybraćjakie serum najlepiej wybrać

Ze względu na sposób działania, można znaleźć kilka rodzajów kosmetyków typu serum. Na rynku kosmetycznym znajdziemy przede wszystkim następujące typy:

  • Serum z antyoksydantami - polecane osobom zmagającym się z problemem przebawień oraz posiadających cerę o szarym kolorycie. Zaleca się wprowadzić je do pielęgnacji około 25. roku życia. Świetnym wyborem będzie np. serum z witaminą C. Polecamy przykładowo serum Lierac Mesolift w ampułkach. Zawiera 15 proc. czystej witaminy C, która odpowiada za neutralizację toksyn i wolnych rodników, a jednocześnie stymuluje syntezę kolagenu w celu poprawy kolorytu skóry.
  • Serum złuszczające - w jego składzie znajdziemy kwasy odpowiadające za złuszczanie naskórka i wygładzanie skóry np. kwas glikolowy. Jest polecane w walce z bliznami potrądzikowymi oraz przy redukcji zmarszczek. Tak działa serum Liq CG Kwas Glikolowy
  • Serum nawilżające - powinno zawierać substancje o silnie nawilżającym działaniu (np. kwas hialuronowy). Dobrym wyborem będzie serum Bioderma Hydrabio, w którym za mocne nawilżenie odpowiada Aquagenium™ – kompleks wspomagający naturalne mechanizmy skóry poprzez aktywowanie produkcji akwaporyn, będących białkami transportującymi wodę między komórkami.
  • Serum przeciwzmarszczkowe - jego zadaniem jest poprawa jędrności i elastyczności skóry. Powinno chronić przed fotostarzeniem oraz wspierać proces niwelowania drobnych zmarszczek. Dobrym wyborem będzie serum do twarzy Vianek, które posiada w swoim składzie liczne oleje połączone z witaminą E i koenzymem Q10.
  • Serum normalizujące - dedykowane do skóry problematycznej, tłustej. Jego zadaniem jest regulowanie pracy gruczołów łojowych (polecamy Resibo Balancing Serum). Powinno zawierać składniki matujące i wpływające na ilość produkowanego sebum – np. skrobię z manioku, obecną w serum Resibo.

Wybierz serum odpowiednie dla potrzeb skóry:

Jak często powinno się stosować serum?

Producenci kosmetyków zwykle zalecają na opakowaniu, aby serum stosować codziennie. Nie jest to jednak konieczność. W niektórych kosmetykach wysokie stężenia substancji aktywnych może wywołać podrażnienia i lekkie zaczerwienienie cery (np. serum z retinolem), więc lepiej stosować je 2-3 razy w tygodniu i uważnie obserwować reakcje skóry.

Skoncentrowany preparat najlepiej połączyć z lekkim peelingiem i maseczką – oczyszczona i odżywiona twarz lepiej przyjmie bogaty koktajl. Po delikatnym wmasowaniu i wchłonięciu się serum warto odczekać kilka lub kilkanaście minut, a następnie nałożyć na twarz ulubiony krem nawilżający.  Jego działanie na takiej bazie jest zazwyczaj spotęgowane i przynosi większe efekty.

Gęsta czy lekka formuła? Serum o konsystencji olejku warto stosować na noc. Natomiast serum kremowe lub żelowe świetnie będzie współgrać z codziennym makijażem, wzmacniają działanie antyoksydacyjne przy stosowaniu filtrów. Ponadto stworzy barierę hydrolipidową, która dobrze wpłynie na nawilżenie skóry. Mimo wszystko najlepsze efekty daje stosowanie serum na noc. To wręcz idealny czas na regenerację!

Czy serum można stosować przez cały rok?

Nowoczesne, skoncentrowane kosmetyki do pielęgnacji są całkowicie bezpieczne. Nie ma więc przeciwwskazań do ich regularnego stosowania przez cały rok. Wyjątek stanowią preparaty z kwasami o działaniu złuszczającym, które najlepiej stosować jesienią i zimą, aby uniknąć podrażnień spowodowanych promieniowaniem słonecznym. Jeśli serum do twarzy nie będzie odpowiednio używane może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry. Zanim po nie sięgniesz, warto swoje kosmetyczne plany skonsultować z kosmetologiem.

Ważne!

Bogate składy kosmetyków to także wiele substancji fotouczulających (np. retinol). Jeśli wybrane przez ciebie serum je zawiera ZAWSZE pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej. Rano nałóż na twarz krem z filtrem SPF 50. 

Serum do twarzy w niskich cenach - sprawdź te produkty:

  1. 39,99 zł
    Cena rekomendowana: 59,00 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 59,00 zł
Następny wpis
Cera sucha – przyczyny, charakterystyka, polecana pielęgnacja Czytaj więcej