Nadmier sebum, a co za tym idzie - błyszczenie się skóry to problem, z którym zmagają się posiadaczki cer tłustych, trądzikowych i mieszanych. O tym, jak ograniczyć wydzielanie sebum pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska.
Nadmiar sebum na twarzy to uciążliwy problem - skóra błyskawicznie się przetłuszcza, spływa z niej podkład, a nawet najlepszy puder matujący nie jest w stanie spełnić swojego zadania. Co zrobić, aby zmniejszyć wydzielanie sebum i cieszyć się piękną cerą?
Sebum to mieszanina substancji lipidowych produkowana przez gruczoły łojowe. Choć nazwa kojarzy się negatywnie, wydzielina produkowana przez gruczoły spełnia ważną rolę w funkcjonowaniu skóry: chroni przez zagrożeniami płynącymi ze środowiska zewnętrznego. Dzięki sebum naskórek zachowuje fizjologiczne pH, radzi sobie z warunkami atmosferycznymi (zmiany temperatury, wiatr, promieniowanie słoneczne) oraz jest zabezpieczony przed czynnikami chorobotwórczymi. Ludzki organizm produkuje najwięcej łoju na owłosionej skórze głowy oraz twarzy, stąd częste problemy z przetłuszczającą się cerą lub włosami. Gruczoły łojowe najprężniej działają w wieku dojrzewania, wraz z wiekiem ilość wydzieliny maleje.
Sebum wydostaje się na powierzchnie skóry przez ujścia mieszków włosowych, które bezpośrednio sąsiadują z gruczołami łojowymi. W podstawowym składzie wydzieliny skórnej możemy znaleźć:
Kiedy dochodzi do nadmiaru sebum, mówimy o łojotoku. Łojotok często ma podłoże genetyczne, ale również gospodarka hormonalna odgrywa tu znaczącą rolę, zwłaszcza zwłaszcza nadmiar testosteronu i DHT, przy jednoczesnym niedoborze estrogenów i antyandrogenów. Z łojotokiem często mamy do czynienia w okresach tzw. burzy hormonalnej (okres dojrzewania, menstruacja, menopauza).
Nadmiar sebum powoduje błyszczenie oraz świecenie skóry, często można zauważyć również rozszerzone pory, drobne zmiany zapalne oraz zaskórniki otwarte i zamknięte. Najczęściej problem dotyczy strefy T (czoło, nos, broda) oraz pleców i dekoltu, ale może pojawić się również w innym miejscach.
Łojotoku nie można bagatelizować, ponieważ czasami nadmierna produkcja sebum może być związana z ogólnoustrojową chorobą organizmu.
Nadmiar sebum zawsze powoduje nieestetyczne błyszczenie się cery. Można je zminimalizować przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Świetnie sprawdzą się poniższe produkty:
Sprawdź również inne produkty dostępne w promocji.
WSKAZÓWKA
Stosując kosmetyki, które regulują pracę gruczołów łojowych warto zachować umiar. Nadmiar produktów może zaszkodzić skórze i dać zupełnie inny efekt od zamierzonego. Skóra może zacząć się bronić i produkować jeszcze więcej wydzieliny. Nie powinno się również łączyć zbyt wielu kosmetyków działających seboregulująco, 1-2 produkty w zupełności wystarczą.
Z nadmiarem sebum na twarzy można walczyć także przy pomocy domowych sposobów. Dobrym pomysłem jest przygotowanie maseczki z zielonej glinki. 1 łyżkę glinki mieszamy z niewielką ilością wody (najlepiej destylowanej, przegotowanej lub z butelkowanej). Przygotowną maseczkę nakładamy na oczyszczoną cerę na około 10-15 minut. Najlepiej, aby glinka nie zasychała na powierzchni skóry, można spryskać twarz hydrolatem, np. oczarowym (sprawdzi się przy cerze tłustej) lub wodą termalną. Taką maseczkę wykonanujemy nie częściej niż raz w tygodniu.
Przeczytaj również: Glinki do twarzy - jaką wybrać i jak stosować? [RADY EKSPERTA]
Aby zmniejszyć poziom sebum na twarzy wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji cery oraz zdrowego stylu życia. Wśród sposobów, które pomogą zmniejszyć poziom sebum należy wymienić:
Autor
Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Źródła:
Kołodziejczyk A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s. 71-72.
Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, s. 68-70.