sebum co to

Co to jest sebum i jak zmniejszyć jego nadmiar? [RADY EKSPERTA]

Nadmier sebum, a co za tym idzie - błyszczenie się skóry to problem, z którym zmagają się posiadaczki cer tłustych, trądzikowych i mieszanych. O tym, jak ograniczyć wydzielanie sebum pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Nadmiar sebum na twarzy to uciążliwy problem - skóra błyskawicznie się przetłuszcza, spływa z niej podkład, a nawet najlepszy puder matujący nie jest w stanie spełnić swojego zadania. Co zrobić, aby zmniejszyć wydzielanie sebum i cieszyć się piękną cerą?

Co to jest sebum?

Sebum to mieszanina substancji lipidowych produkowana przez gruczoły łojowe. Choć nazwa kojarzy się negatywnie, wydzielina produkowana przez gruczoły spełnia ważną rolę w funkcjonowaniu skóry: chroni przez zagrożeniami płynącymi ze środowiska zewnętrznego. Dzięki sebum naskórek zachowuje fizjologiczne pH, radzi sobie z warunkami atmosferycznymi (zmiany temperatury, wiatr, promieniowanie słoneczne) oraz jest zabezpieczony przed czynnikami chorobotwórczymi. Ludzki organizm produkuje najwięcej łoju na owłosionej skórze głowy oraz twarzy, stąd częste problemy z przetłuszczającą się cerą lub włosami. Gruczoły łojowe najprężniej działają w wieku dojrzewania, wraz z wiekiem ilość wydzieliny maleje.

Sebum wydostaje się na powierzchnie skóry przez ujścia mieszków włosowych, które bezpośrednio sąsiadują z gruczołami łojowymi. W podstawowym składzie wydzieliny skórnej możemy znaleźć:

  • Trójglicerydy oraz kwasy tłuszczowe (ok. 57,5%),
  • Estry wosków (ok. 26%),
  • Skwalen (12%),
  • Cholesterol (ok. 4,5%).

Nadmiar sebum - objawy

Kiedy dochodzi do nadmiaru sebum, mówimy o łojotoku. Łojotok często ma podłoże genetyczne, ale również gospodarka hormonalna odgrywa tu znaczącą rolę, zwłaszcza zwłaszcza nadmiar testosteronu i DHT, przy jednoczesnym niedoborze estrogenów i antyandrogenów. Z łojotokiem często mamy do czynienia w okresach tzw. burzy hormonalnej (okres dojrzewania, menstruacja, menopauza).  

Nadmiar sebum powoduje błyszczenie oraz świecenie skóry, często można zauważyć również rozszerzone pory, drobne zmiany zapalne oraz zaskórniki otwarte i zamknięte. Najczęściej problem dotyczy strefy T (czoło, nos, broda) oraz pleców i dekoltu, ale może pojawić się również w innym miejscach. 

Łojotoku nie można bagatelizować, ponieważ czasami nadmierna produkcja sebum może być związana z ogólnoustrojową chorobą organizmu.

Kosmetyki regulujące poziom sebum

Nadmiar sebum zawsze powoduje nieestetyczne błyszczenie się cery. Można je zminimalizować przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Świetnie sprawdzą się poniższe produkty:

  • Avène Cleanance - emulsja służy do codziennej pielęgnacji skóry przetłuszczającej się, z nadmiarem łojotoku. Pomaga redukować widoczność niedoskonałości. W składzie znajdziemy opatentowane składniki, które reguluje nadmierne wydzielanie sebum, dają efekt natychmiastowego efektu matu na skórze, działają łagodząco i zmiękczająco. Emulsja świetnie sprawdzi się w porannej pielęgnacji, może służyć również jako baza pod makijaż.
  • Sesderma Azelac - żel działa kojąco na skórę borykającą się z problemem trądziku pospolitego oraz różowatego. Kosmetyk usuwa zanieczyszczenia, łagodzi rumień. W składzie znajdziemy azeloglicynę w stężeniu 3%, która łączy oczyszczające działanie kwasu azelainowego i nawilżające właściwości glicyny, fitosfingozynę pochodzenia roślinnego oraz ekstrakt z ostropestu. Dzięki użytym składnikom aktywnym kosmetyk reguluje łojotok, zmniejsza wydzielanie sebum, eliminuje zaskórniki, zmniejsza podrażnienia, działa łagodząco, wygładzająco i antyoksydacyjnie.
  • SVR Sebiaclear - linia Sebiaclear marki SVR przeznaczona jest do pielęgnacji skóry problematycznej, z objawami trądziku. Serum świetnie radzi sobie ze zmniejszeniem niedoskonałości, krostek, powiększonych porów oraz zmian potrądzikowych. Reguluje działanie gruczołów łojowych. Dodatek kwasu hialuronowego zapewnia nawilżanie. Serum nie powoduje podrażnień i nie wysusza skóry.
  • Bioderma Sébium Global - krem pielęgnuje skórę trądzikową, skłonną do podrażnień i zmian zapalnych. Redukuje nadmiar wydzielanego sebum. Kosmetyk stanowi uzupełnienie pielęgnacji skóry podczas leczenia dermatologicznego. Dzięki opatentowanemu kompleksowi Fluidactiv™ oraz zawartości Bakuchiolu proces wydzielania sebum zostaje uregulowany. Dodatek estrów kwasów AHA, kwasu salicylowego oraz cynku działa oczyszczająco, nawilża skórę oraz ułatwia gojenie stanów zapalnych. Krem posiada również właściwości rozjaśniające, łagodzące oraz kojące.
  • Pharmaceris T Sebostatic - krem na dzień przeznaczony do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej, tłustej oraz mieszanej, ze skłonnością do błyszczenia oraz okresowo powstających niedoskonałości. Świetnie sprawdzi się w walce z rozszerzonymi porami oraz nierównomierną strukturą. Składniki zawarte w kremie normalizują pracę gruczołów łojowych, zmniejszając nadmierną produkcję sebum i przyspieszają ustępowanie wykwitów trądzikowych. Dodatkowo produkt działa delikatnie złuszczająco, skutecznie odblokowuje i oczyszcza pory, zmniejszając ich wielkość i widoczność. Kosmetyk zawiera ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB. Krem szybko się wchłania, pozostawia skórę nawilżoną i matową.

Te kosmetyki zmniejszą błyszczenie się cery:

Sprawdź również inne produkty dostępne w promocji.

WSKAZÓWKA

Stosując kosmetyki, które regulują pracę gruczołów łojowych warto zachować umiar. Nadmiar produktów może zaszkodzić skórze i dać zupełnie inny efekt od zamierzonego. Skóra może zacząć się bronić i produkować jeszcze więcej wydzieliny. Nie powinno się również łączyć zbyt wielu kosmetyków działających seboregulująco, 1-2 produkty w zupełności wystarczą. 

Nadmiar sebum na twarzy - domowe sposoby

Z nadmiarem sebum na twarzy można walczyć także przy pomocy domowych sposobów. Dobrym pomysłem jest przygotowanie maseczki z zielonej glinki. 1 łyżkę glinki mieszamy z niewielką ilością wody (najlepiej destylowanej, przegotowanej lub z butelkowanej). Przygotowną maseczkę nakładamy na oczyszczoną cerę na około 10-15 minut. Najlepiej, aby glinka nie zasychała na powierzchni skóry, można spryskać twarz hydrolatem, np. oczarowym (sprawdzi się przy cerze tłustej) lub wodą termalną. Taką maseczkę wykonanujemy nie częściej niż raz w tygodniu. 

Przeczytaj również: Glinki do twarzy - jaką wybrać i jak stosować? [RADY EKSPERTA]

Sposoby na nadmiar sebum 

Aby zmniejszyć poziom sebum na twarzy wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji cery oraz zdrowego stylu życia. Wśród sposobów, które pomogą zmniejszyć poziom sebum należy wymienić:

  • picie naparów z szałwii, pokrzywy lub bratka, 
  • używanie kosmetyków o działaniu regulującym pracę gruczołów łojowych, 
  • prowadzenie zdrowej diety bogatej w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe),
  • używanie bibułek matujących do twarzy w ciągu dnia. 


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Kołodziejczyk A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s. 71-72.

Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, s. 68-70.

Następny wpis
Jakie płatki pod oczy warto kupić? Hydrożelowe czy kolagenowe? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej