Jak nakładać samoopalacz

Jak nakładać samoopalacz, by uzyskać idealny efekt bez plam?

Zależy ci na efekcie szybkiej i bezpieczniej opalenizny? Sięgnij po samoopalacz! Jak go nakładać, aby uniknąć plam i zacieków? Oto, wszystko co powinnaś wiedzieć o prawidłowej aplikacji samoopalacza. 

Piękna, brązowa opalenizna to marzenie wielu z nas. Niestety, nie wszystkie rodzaje skór opalają się na brązowo, dlatego z pomocą przyjdą nam samoopalacze do ciała, które dają naturalny efekt niczym po wakacjach na tropikalnej wyspie. To dobry wybór także dla tych, którzy nie chcą tracić czasu na opalanie i wolą już po dwóch godzinach od aplikacji kosmetyku cieszyć się brązowym ciałem. Warto pamiętać, że wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych jest szkodliwe, a samoopalacz do ciała pozwala uzyskać nam ten sam efekt, ale bez ryzyka powstania przebarwień, poprzeń i przyspieszania procesu starzenia się skóry.

Jak działa samoopalacz?

Na rynku kosmetycznym znajdziemy różnego rodzaju samoopalacze – od balsamów stopniowo brązujących skórę, poprzez klasyczne samoopalacze w kremie, po ostatnio najbardziej popularne samoopalacze w piance oraz w kropelkach, które z powodzeniem możemy aplikować zarówno na ciało, jak i na twarz.

Zasada działania wszystkich produktów brązujących do ciała jest taka sama i polega na reakcji skóry z substancją opalającą, czyli DHA. To właśnie DHA odpowiedzialny jest za charakterystyczny zapach samoopalacza utleniającego się na skórze. Warto zwracać uwagę, aby ten składnik w produktach był pochodzenia naturalnego. Oprócz substancji nadającej brązowy kolor skórze, znajdziemy w samoopalaczach także składniki pielęgnujące i chroniące ją przed stresem oksydacyjnym, takie jak witamina E, woda kokosowa czy olej z orzechów macadamia.

RADA EKSPERTA

W kwestii opalania produkty brązujące są najbezpieczniejszą opcją dla skóry. W przeciwieństwie do słońca nie powodują poparzeń, nie uszkadzają skóry i nie przyspieszają procesów starzenia.

Zazwyczaj ich składy bazują na DHA (dihydroksyacetonie) oraz erytrozie, które pod względem chemicznym są cukrami. Po aplikacji na skórę dochodzi do reakcji chemicznych w wyniku, których uzyskuje się efekt opalonej skóry. Warto jednak zwrócić uwagę na składy produktów brązujących, spośród szerokiej gamy preparatów warto wybierać te, które poza efektem opalenia będą sprzyjać także nawilżeniu i odżywieniu skóry

– kosmetolog Paulina Osiadły-Sroka

Jak przygotować skórę do nakładania samoopalacza?

Zanim zaaplikujemy samoopalacz na skórę, bardzo ważne jest jej odpowiednie przygotowanie. Proces ten warto zacząć już na jeden dzień przed nałożeniem samoopalacza.

  • Złuszczanie

Po pierwsze, powinniśmy zadbać o dokładne złuszczenie naskórka. W tym celu możemy użyć delikatnego peelingu (np. Lirene Hello! Mango), scrubu lub rękawicy peelingującej. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie szczotkowania na sucho. Warto zwrócić uwagę jedynie na to, aby peeling nie pozostawiał olejowej warstwy. Inaczej zaaplikowany kilka godzin później samoopalacz może nieodpowiednio wchłonąć się w skórę.

  • Depilacja i nawilżanie

Po złuszczeniu naskórka całego ciała warto wykonać depilację, a następnie nałożyć lekki balsam nawilżający (np. Neutrogena Hydro Boost) . Skóra przed samoopalaczem musi być gładka, nawilżona i wypielęgnowana.

  • Chłodny prysznic

Następnie przed samą aplikacją dobrze jest umyć całe ciało chłodną wodą, która oczyści skórę z nałożonych wcześniej produktów, a dodatkowo zamknie pory skóry – dzięki temu unikniemy nieestetycznych czarnych kropek od samoopalacza, na przykład na łydkach.

  • Zabezpieczenie wybranych miejsc

Jeszcze zanim zaczniemy nakładanie samoopalacza, warto zabezpieczyć miejsca, w których skóra jest najbardziej sucha i cienka. Odrobinę nietłustego balsamu nawilżającego aplikujemy zwykle na kolana, łokcie i kostki oraz dłonie. W ten sposób zapobiegniemy nieestetycznym ciemnym plamom. 

WSKAZÓWKA

Różne samoopalacze dają efekty po różnym czasie. Niektóre pozwalają uzyskać głęboką opaleniznę już po dwóch godzinach. Inne, aby w pełni zadziałać, będą potrzebowały nawet 12 godzin.

Jak nakładać samoopalacz w balsamie?

Po przygotowaniu skóry pora na kolejny etap, czyli nałożenie samoopalacza. Kremowy produkt możemy bez kłopotu nałożyć dłońmi.

  • Wyciśnij niewielką ilość balsamu samoopalającego na dłoń lub rękawicę.
  • Zacznij od dolnych partii ciała, czyli nóg, i stopniowo kieruj się w górę. Używaj długich, płynnych ruchów, aby równomiernie rozprowadzić balsam na skórze.
  • Pamiętaj o takich miejscach jak zgięcia kolan, pachy i kark. Inaczej po kilku godzinach zauważysz białe plamy,
  • Nałóż mniej produktu na łokcie, kolana, kostki i nadgarstki, aby uniknąć nadmiernego zabarwienia tych miejsc. Możesz również lekko rozcieńczyć balsam na tych obszarach, mieszając go z nawilżającym balsamem.

Jak nakładać samoopalacz w piance?

Do samoopalacza w formie pianki zdecydowanie polecamy specjalną rękawicę.

  • Dobrze wstrząśnij butelką.
  • Nałóż specjalną rękawicę do aplikacji samoopalacza, aby chronić dłonie przed zabarwieniem i ułatwić równomierne rozprowadzenie produktu. Polecamy np. St. Moriz Excl. Velvet Tanning Mitt.
  • Wyciśnij niewielką ilość samoopalacza na rękawicę. Zawsze możesz dodać więcej, ale zacznij od małej ilości, aby uniknąć nadmiaru.
  • Zacznij od nóg i stopniowo kieruj się w górę ciała. Używaj okrężnych ruchów, aby równomiernie rozprowadzić produkt. Zwróć szczególną uwagę na brzegi dłoni i stóp, aby uniknąć nierówności.
  • Nałóż mniej produktu na rękawicę i delikatnie rozprowadź go na trudne obszary, takie jak łokcie, kolana, kostki i twarz.

Jak nakładać samoopalacz w sprayu?

Samoopalacz w sprayu nakładaj w miejscu, gdzie nie będziesz obawiać się np. pobrudzenia kanapy czy ścian. Ułóż ręczniki lub gazetę na podłodze, aby zabezpieczyć ją przed ewentualnymi zabrudzeniami.

  • Przed użyciem dobrze wstrząśnij butelką.
  • Trzymaj butelkę w odległości około 20-30 cm od skóry, aby uzyskać równomierne rozpylenie.
  • Spryskuj ciało w równomiernych, długich ruchach, zaczynając od dolnych partii ciała, takich jak nogi, i stopniowo kieruj się w górę. Zwróć szczególną uwagę na to, aby nie nakładać zbyt dużo produktu na jedno miejsce, co może prowadzić do smug.
  • Nałóż mniej produktu na łokcie, kolana, kostki i nadgarstki. Możesz również lekko rozcieńczyć produkt na tych obszarach, mieszając go z nawilżającym balsamem przed aplikacją.
  • Po rozpyleniu samoopalacza, użyj rękawicy do aplikacji lub dłoni (w rękawiczkach), aby równomiernie rozprowadzić produkt na skórze, wykonując okrężne ruchy.

Jak nakładać samoopalacz w kropelkach?

Samoopalacz w kropelkach najlepiej jest mieszać z ulubionym balsamem do ciała lub kremem nawilżającym (w przypadku twarzy).

  • Nałóż porcję balsamu na dłoń, a następnie dodaj do niej krople samoopalacza.
  • Dostosuj ilość kropelek do pożądanego efektu – zwykle 2-5 kropelek na porcję balsamu na jedną część ciała.
  • Dokładnie wymieszaj samoopalacz z balsamem, aby uzyskać jednolitą konsystencję.
  • Pozostałe kroki wyglądają tak jak w przypadku samoopalacza w balsamie.

Jak nakładać samoopalacz w olejku?

Samoopalacze w olejku nadają skórze piękny blask i nawilżają. Niestety mogą wymagać dłuższego schnięcia.

  • Nałóż niewielką ilość olejku na dłoń lub rękawicę do aplikacji. Zawsze lepiej dodać więcej produktu, niż nałożyć zbyt dużo na raz.
  • Zacznij od dolnych partii ciała, takich jak nogi, i stopniowo kieruj się w górę. Używaj długich, płynnych ruchów, aby równomiernie rozprowadzić olejek na skórze.
  • Nałóż mniej produktu na łokcie, kolana, kostki i nadgarstki, aby uniknąć nadmiernego opalenia tych miejsc. 

5 zasad nakładania samoopalacza, o których musisz pamiętać

Nie chcesz, aby twoja praca poszła na marne, koniecznie trzymaj się tych zasad:

  • Każdy samoopalacz musi mieć najmniej 10-15 minut, aby wyschnąć. W tym czasie najlepiej nie nakładaj ubrań. Potem postaw na luźne, przewiewne rzeczy, które nie będą powodować tarcia.
  • Przez co najmniej 4-6 godzin po aplikacji unikaj kontaktu z wodą, nadmiernego pocenia się i kąpieli.
  • Dbaj o codzienne nawilżenie skóry balsamem na bazie wody, aby uniknąć ścierania się opalenizny. Nie stosuj balsamów na bazie oleju
  • Po aplikacji dokładnie przejrzyj się w lustrze, aby upewnić się, że nie pominęłaś żadnych miejsc.
  • Jeśli używałaś dłoni do rozprowadzania samoopalacza, dokładnie umyj je mydłem, szczególnie między palcami i wokół paznokci, aby uniknąć zabarwienia.

Jeśli chcesz ponownie cieszyć się opalenizną, jeszcze raz powtórz cały proces aplikacji – włącznie z peelingiem.

Jak usunąć plamy po samoopalaczu?

Do usuwania plam po samoopalaczu najlepiej użyć sprawdzonego produktu. My polecamy piankę St. Moriz Self Tan Remover, która delikatnie i skutecznie usuwa opaleniznę bez złuszczania i podrażniania. Na dodatek dzięki aloesowi w składzie – nawilża i wygładza skórę, pozostawiając ją miękką. Zawiera opatentowaną formułę zapachową poprawiającą nastrój. Jak ją stosować?

  • Nałóż piankę na dłonie.
  • Rozprowadź równomiernie na skórze całego ciała i twarzy, omijając okolice oczu i ust.
  • Pozostaw piankę na skórze przez minimum 5 minut.
  • Pod prysznicem zetrzyj piankę ciemną, mokrą ściereczką.
  • Opłucz skórę wodą.
  • Jeśli plamy nie zniknęły, powtórz czynność.
  • Po użyciu umyj dokładnie aplikator i opakowanie pianki.

Jaki samoopalacz wybrać na początek?

W Super-Pharm znajdziemy samoopalacze, które dają różny efekt na skórze. Jeśli zależy ci na stopniowym efekcie muśnięcia słońcem, wybierz balsam brązujący np. Dove DermaSpa Summer Revived. Ten produkt polecamy osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samoopalaczami. Wybacza błędy w niedokładnej aplikacji, trudno z nim przesadzić i uzyskać nieestetyczne plamy.

Jeśli masz ochotę na ciekawszą formułę, wybierz Lirene Caffe Latte. To samoopalający olejek w sprayu,  który również zapewnia łatwą aplikację bez smug i plam. Zawiera w 100% naturalne DHA oraz pielęgnującą wodę kokosową. Nawilża, odżywia i wygładza skórę,

Udostępnij:

Autor Redakcja Super-Pharm Zobacz profil
Redakcja Super-Pharm składa się z doświadczonych specjalistów i ekspertów, a każdy z nas wnosi do zespołu unikatową wiedzę i doświadczenie. Skupiamy się na dostarczaniu rzetelnych, opartych na badaniach naukowych informacji, aby pomóc naszym czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących pielęgnacji i zdrowia. Dbamy o to, aby nasze artykuły były nie tylko źródłem cennych informacji, ale również inspiracją do zdrowszego i piękniejszego życia.
Następny wpis
Rajstopy w sprayu i kremy CC do ciała, czyli najlepsze sposoby na poprawę wyglądu nóg latem Czytaj więcej